Author Topic: Продавници за електронски компоненти во Скопје  (Read 40999 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON

педесет денари дали е максимум.Но,не оди таму бидејќи цените ги дава од ракав.Пишувам дека и мене ми се има неколку пати случено.

Мене таму лед диодите 6 денари ми ги наплати еднаш

Отиди кај младиот една цена, врати се малку покасно ако се погоди тој стариот друга цена ти кажува и ти се чудиш ;)


тоа е за гац, претходно се збореше за БТ електроник
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male

педесет денари дали е максимум.Но,не оди таму бидејќи цените ги дава од ракав.Пишувам дека и мене ми се има неколку пати случено.

Мене таму лед диодите 6 денари ми ги наплати еднаш

Отиди кај младиот една цена, врати се малку покасно ако се погоди тој стариот друга цена ти кажува и ти се чудиш ;)


тоа е за гац, претходно се збореше за БТ електроник

Не не баш пред некое време за БТ електроник така има стар и млад и различни се цените
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не не баш пред некое време за БТ електроник така има стар и млад и различни се цените

Да да, знам, барај го стариот, однсно постариот, и он не е стар, ама другиот што продава е внук му (или така нешто, не знам) и е помлад. Како и да е, пофер цена ќе добиеш од постариот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во БТ електроника тоа реле е 120 денари! Така ми кажа тој стариот. Знам дека кога купувам а детето е на смена некако поевтино ми доаѓа но пак кога тој е на смена многу работи ги "нема" за продажба.
Во гац кога е стариот на смена цените се поскапи одколку кога е младиот на смена, скоро купив монтажна плочка од кај стариот и цената беше 80 денари, зедов 3 такви и ме фати 240 денари. Го прашав зошто 80 кога беа 60? Ми рече дека се поскапеле на глобално ниво или така нешто не ме земајте за збор и дека имаат некои даноци и така. По само 2 дена идам пак да купам и му давам 80 денари и ми враќа 20 денари кусур и ми вика 60 си се.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Не не баш пред некое време за БТ електроник така има стар и млад и различни се цените

Да да, знам, барај го стариот, однсно постариот, и он не е стар, ама другиот што продава е внук му (или така нешто, не знам) и е помлад. Како и да е, пофер цена ќе добиеш од постариот ;).

Еднаш бев таму и го прашав за цена за capacitance мерач,имаше изложено два од кој што едниот беше кинески а другиот mastech и ми вика и двата се по 6000 денари...кинески 6000 денари што на еbay е 30 $...се зачудив и си излегов :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тамо има една ЛЕД порака, беше на смена нај стариот и го прашав колку пари е, ми рече 1000 или 1500 (не ме земајте за збор) а еве на интернет ги продаваат по 10 евра
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а бе кога ке видиш ѓаволот пиша дека ке земал повеќе обртни потенциометри за џабе пари(не ми текнува колку точно), а тука еден потенциометар (во логинг) е 800 денари... така да...тоа е тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еднаш бев таму и го прашав за цена за capacitance мерач,имаше изложено два од кој што едниот беше кинески а другиот mastech и ми вика и двата се по 6000 денари...кинески 6000 денари што на еbay е 30 $...се зачудив и си излегов :)

Не се чуди, тие се цените тука, прашај било каде, секаде ќе ти кажат истото. Fluke-от се по 10.000 денари, а никој тука не носи некои други инструменти, освен Fluke и некои евтини Кинески копии, па бидејќи ретко кој (барем сега за сега) знае кои се цените online и купува online, тешко дека ќе се сменат работите во брзо време :S. А цените на Кинескиве им се напумпани бидејќи изборот во принцип ти се сведува на Fluke и копија, ретко каде на друго место во МК има баш добар избор на мерачи на капацитивност, така да некој ќе се одлучи и за поевтиниот, иако реалната цена на поевтиниот е далеку пониска од таа по која се продава тука, луѓе се лажат, нема 10.000 денари, има (на пример) 5000, па ќе гледа колку толку да се прикрпи и со тие пари кои ги има и ќе си купи еден мерач на капацитивност за 5000 или 6000 денари... тоа е тоа.

Нема конкуренција кај нас, барем не на ова поле, а и оние фирми кои имаат евтини делови и мерни инструменти, ретко ги ажурираат нивните листи, немаат mailing листа, ценовници... тоа се мисловна именка за некои од фирмите, online поддршка исто (ќе ти речат само „имам skype“... а што јас немам, што правиме сега, имам се останато освен skype, и место да се прилагодат на промените, они само ќе ти речат „ако сакаш skype, ОК, ако не, тоа е тоа“... не се гради така бизнис, ама тоа е тоа :S). Што очекувате кога работите се такви какви што се, немаат осет за бизнис фирмиве во МК, Loging се така, по културни, ама па цените им се... немам зборови, е сега ќе рече некој „епа сакаш ем убава услуга, ем да биде евтино“... не сакам тоа, разбирам дека ќе биде поскапо, тука нема збор, не може и убава услуга и евтино да е, ама сразмерно, значи немам ништо против да дадам и 200 или 300 денари за повеќеобртен потенциометар, особено не за тој квалитет кој ми го понудија, одличен беше, метализиран, ова она, супер си беше... ама 700 денари :О... луѓе, мислам... ве молам, може некој друг да но правите бу*ала, ама не и мене ::).

Мислам дека тоа е најголемиот проблем, сите гледаат да ќарат набрзина, не гледаат да „долги патеки“, ем задоволни муштерии, ем има пари (колку толку, не лие, ама има доволно за да се покријат трошоци, вработени, мало проширување, итн.), бизнисот оди... гледам, за тоа тука се нема култура :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
За во БТ така е лупаат цени ненормални некогаш поготово кога е тој постариот на смена.. го прашувам колку е ЛЕД диода обична ми вика 20 ден парче после еден другар другиот ден оди да купи го прашал колку е и му вика 5 ден парче.. исто и со фото отпорникот ми се има десено му викам дај ми 2 фото отпорници од големите ми вика 30ден (ама беше тој помладиот на смена) му давам и после една недела коа го правев склопот со алармот му викам ми треба еден фото отпорник ама мал пошо тие не ја намалуваа до крај пак се слушаше звук и ми вика 30 ден.. и ја го гледам онака и му викам па нели 15 ден е минатата недела земав 2 за 30 а сеа 1 за 30 ми вика не грешка си да не не си бил тука ми вика го гледам онака бледо си викам што му е на човеков

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не грешка си да не не си бил тука
:D :D :D :D :D :D :D :D и ова ли е можно ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
не грешка си да не не си бил тука
:D :D :D :D :D :D :D :D и ова ли е можно ???


Бог да чува коа ми рече ми идеше да се згазам од смеење ме праи нездрав јас ко демек незнам кај сум бил да купам... А секогаш коа е тој стариот на смена секогаш поскапо ми излегува се што ке купам а кај тој помладиот поефтино.. Кај вас како излегува ако пазарите од БТ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За во БТ така е лупаат цени ненормални некогаш поготово кога е тој постариот на смена.. го прашувам колку е ЛЕД диода обична ми вика 20 ден парче после еден другар другиот ден оди да купи го прашал колку е и му вика 5 ден парче.. исто и со фото отпорникот ми се има десено му викам дај ми 2 фото отпорници од големите ми вика 30ден (ама беше тој помладиот на смена) му давам и после една недела коа го правев склопот со алармот му викам ми треба еден фото отпорник ама мал пошо тие не ја намалуваа до крај пак се слушаше звук и ми вика 30 ден.. и ја го гледам онака и му викам па нели 15 ден е минатата недела земав 2 за 30 а сеа 1 за 30 ми вика не грешка си да не не си бил тука ми вика го гледам онака бледо си викам што му е на човеков

Од око ги става цените, знам, нема везе, тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во ГАЦ еднаш пазарувам керамички кондензатори и гледам дека нешто не штима и дека многу ми наплати ама ај си викам батали, не е све до парите. Идам дома и гледам дека по 8 денари ми ги наплатил тој стариот... после тоа го прашувам младиот по скајп и ми вика дека се по 3 денари... то е то.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во ГАЦ еднаш пазарувам керамички кондензатори и гледам дека нешто не штима и дека многу ми наплати ама ај си викам батали, не е све до парите. Идам дома и гледам дека по 8 денари ми ги наплатил тој стариот... после тоа го прашувам младиот по скајп и ми вика дека се по 3 денари... то е то.

Па изгледа сите освен Loging од око ги ставаат цените... тоа е тоа...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да, едино они даваат фискална сметка :) иначе ми се има случено само еднаш, да нарачам од Алфа и да ми наплатат повеке ама после следната нарачка им викам да ми пуштат и фискална сметка :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.