Author Topic: Транзисторски АМ предавател (Тестиран)  (Read 1228 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Транзисторски АМ предавател (Тестиран)
« Opened on 11.03.2011, Friday, 19:58:57 (Edited 12.10.2013, Saturday, 16:45:10) »
Симни ја сликата за да можеш да ја видиш 100%та големина


Coil less Am Transmitter
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
воа вреди да се проба навистина е интересно

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oвој АМ предавател е супер, и според модулацијата многу личи на останатите АМ радио станици во етерот. Добро нешто е што можеш со ептен евтини транзистори да му направиш моќен засилувач и да постигнеш огромен (меѓудржавен) домет и без оптичка видливост. Да не речам со некој транзистор како 2N3055
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Со 2н3055 ке пука тој е 100ватен

Trolko

  • Guest
Чисто се сомневам дека ова би дало *чист* сигнал. Според изградбата ќе зрачи еден тон хармоници и друго ѓубренце по етер

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чист сигнал нема ниту еден предавател, колку за пример и скопското локално радио скај има хармоници, баш имам фатено на ТВ приемник на UHF. До душа неговиот предавател како што имам слушано е home made. Секој предавател има хармоници, но за тоа постојат филтри  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Trolko

  • Guest
Чист сигнал нема ниту еден предавател, колку за пример и скопското локално радио скај има хармоници, баш имам фатено на ТВ приемник на UHF. До душа неговиот предавател како што имам слушано е home made. Секој предавател има хармоници, но за тоа постојат филтри  :)

Потполно се согласувам, но не гледам дека филтри имаат интеркорпорирано во ова предавателче :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Филтрите се ставаат на крај, после излезниот засилувач пред антената ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така е филтрите се поврзуваат пред антената кај излезниот транзистор тоест после него многу интересна е шемава браво а да не постои предавател кој не дава виши хармоници а комо ли АМ  предавател секогаш сигналот на носителот треба да е позитивен носителот е втиснат во анвелопата тоест во амплитудата а анвелопа е самиот врв на амплитудата и секогаш кај кам-сигналот тоест сигналот што се користи во ам подрачјето треба да е со позитивна анвелопа бидејќи има загуби околу седумдесет посто кај ам предавателите ако беше негативна анвелопата како кај ам-2Б0 сигналот не праиме ништо се губи
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам кој и каде го тестирал предавателов ,ама сигурно прплец ги правел ТВ апаратите наоколу. Ова е само експериментален модул,далеку е за една  озбилна градба,поготово со АМ модулација,којаима многу мал степен на  искористување. Друго, овој тип модулација е премногу широк за квалитететн пренос на музика или говор ( како од бочва).Сватете го   ова само како експеримент.