Author Topic: Ми треба инфо за цена на бормашина за бушење електронски плочки  (Read 4142 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас пред едно 15 год. направив дупчалка  специјално изработена за бушење на ППК со неа е задоволство да се бушат плочки целата е скоро рачно изработена има мотор 70W и 30000 вртежи и регулатор за вртежи, моторот со механизам се спушта вертикално на плочката бушењето е прецизно и без грешка и капацитет на бушење  со добра рутина до 2500 дупки на час. Ја имав објавено во Емитер за сите електроничари да си направат и да уживаат во бушењето на дупки и да заборават на кршење бургии

Го помнам тој проект ;). Сакав да ја правам, ама тогаш помал бев и немав ништо од потребниот алат за да се направи :(.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
dobra bormasina so povekje futeri faka od 0.5 pa do 3mm so se burgii i komplet dodatni elementi za secenje i za brusenje ima vo EURO TOOLS  na bit pazar i nekade cenata e okolu 1500den.Se izvinuvam za latinicata no nesum doma i na laptopot nema mk podrska.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
dobra bormasina so povekje futeri faka od 0.5 pa do 3mm so se burgii i komplet dodatni elementi za secenje i za brusenje ima vo EURO TOOLS  na bit pazar i nekade cenata e okolu 1500den.Se izvinuvam za latinicata no nesum doma i na laptopot nema mk podrska.

Имам видено, тоа се гравирки, ама за никаде мотори и лагери на осовината имаат :S. набавна цена на нив им е пет пати понискам, Кинески се. За 4000 денари имаш Dremel, само што ќе треба online да си нарачаш футери бидејќи стигнува само со еден футер што се фаќаат само на оние делчињата што гравираат. Футерите и не се баш така скапи, мислам дека околу 5 или 6 долари беше еден, од 0.5mm (или 0.7mm, не ме земајте за збор, не ми текнува) до 3mm бургии се фаќаат на него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Ова е таа за која спомнав претходно.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е таа за која спомнав претходно.

Да да, ја знам, таа од Емитер е оваа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а од што е овај моторот :)
во секој случај интересно изгледа, јас сакав еднаш да правам вакво нешто, ама се откажав, сега засега доволно ми е рачната бушилица која ме кошташе 500 денари, повеќе од доволна ми е :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а од што е овај моторот :)

Пишуваше во Емитер-от, ама сум заборавил ;D. Мислам дека беше од машинка за мелење на кафе ;D. Веќе и нема такви, ама дека е постар бројот, претпоставувам дека тогаш имало ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Прашајте во  Conrad мислам дека има јас земав окулу 2500 ден со футери.

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
моторот е од млин за кафе тогаш имаше такви но мотор може да се стави и од нешто друго ,2500 денари се многу пари за ваква работа сево ова можи да се изработи во домашни услови,јас долги години се измачував за бушење си купил бургии па на пола работа се скршиле и си останал ни горе ни доле и од кога ја направив кеиф да правиш кога бушиш јас не знам таа што кошта 2500 каква е ако е добра и прецизна и бушењето е лесно во ред но сепак скапа е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во Велес  има сетови со бормашинче бургии,футери,итд.во пластична кутија околу 1800 ден.Тоа е дуќанче во центар кај јаворите вернаш спроти Прокредит -банка.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Ако имате неисправен фен за сушење на коса од поновите, внатре може да најдете мотор 12 до 18 волти, 1 до 2 ампери кој како да е створен за правење на ваква дупчалка. Брзината е околу 15 000 вртежи во минута. Овие мотори се далеку побрзи и помоќни од тие во касетофоните само ви треба напојување кое може да даде барем 2 ампери кое лесно може да се направи со LM317 и плус еден транзистор TIP42. Значи со вакво напојување имате и регулација на брзината. Само  футер треба да купите.  Ова мислам дека е најевтина опција, дури и фенот ако треба да го купите нов. Во мојот град ваквите фенови се околу 500 ден.  ;) за СК не знам, ама сигурно не се којзнае колку поскапи.

Значи се на се, пак ќе испадне поевтино од 2500.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Има многу начини да си направиш DIY бормашина за плочки,ама проблем е футерот...Незнам кај има такви мали-ситни футери,што фаќаат од 0,7-8 па до 3-ка доста е ама и тоа внатрешниот дел,дали со навој или конусен да е мал,не како за стандардна бормашина 13мм 15мм или колку и да е.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Има многу начини да си направиш DIY бормашина за плочки,ама проблем е футерот...Незнам кај има такви мали-ситни футери,што фаќаат од 0,7-8 па до 3-ка доста е ама и тоа внатрешниот дел,дали со навој или конусен да е мал,не како за стандардна бормашина 13мм 15мм или колку и да е.

Имаше една продавница во Прилеп која продаваше футери, ама веќе одамна е затворена. Не знам, мислам дека и на струг (дребонг) може да се направи футер, само треба малку мајсторство и инвентивност.  ;)

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Не губете време нарачајте си од конрад во гтц  за месец дена ке ви стигнат ( да не испадне реклама им правам реклама чисто да не лутате тука има се )

футерчинја
Code: [Select]
http://www.conrad.com/5PCS.-COLLETN-CHUCK-FEED-0.3---3.2MM.htm?websale7=conrad-int&pi=821230&ci=SHOP_AREA_17608_1506030
Code: [Select]
http://www.conrad.com/HIGH-SPEED-CLAMP.-DRILL-CHUCK-M.6.htm?websale7=conrad-int&pi=820708&ci=SHOP_AREA_17608_1506030
Поздрав.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не губете време нарачајте си од конрад во гтц  за месец дена ке ви стигнат ( да не испадне реклама им правам реклама чисто да не лутате тука има се )

футерчинја
Code: [Select]
http://www.conrad.com/5PCS.-COLLETN-CHUCK-FEED-0.3---3.2MM.htm?websale7=conrad-int&pi=821230&ci=SHOP_AREA_17608_1506030
Code: [Select]
http://www.conrad.com/HIGH-SPEED-CLAMP.-DRILL-CHUCK-M.6.htm?websale7=conrad-int&pi=820708&ci=SHOP_AREA_17608_1506030
Поздрав.

Да, ама овие се монтриаат на нормална бормашина како продолжеток на футерот (како бургија). Поентата е да има дупка во футерот за да може да се постави на оска на моторче ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."