Author Topic: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628  (Read 49545 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #75 on 30.10.2010, Saturday, 09:20:19 »
За да се осигураш дека никогаш нека да имаш повеќе од 5 волти што може да го прегорат пикот, стави си 7805 стабилизатор, не се скапи. Што се однесува до исправувачот, грец и кондензатор 470 - 1000uF ќе ти бркаат работа ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #76 on 30.10.2010, Saturday, 10:44:20 »
Браво за сработеното, супер изгледа!  ;)
Преку стабилизаторот нема да има проблем. Јас му имам ставено 7806 за посјајно да ми светат диодите, а инаку го напојувам од батерија 9V.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #77 on 30.10.2010, Saturday, 11:43:19 »
па нели пиковите работат на максимален напон од 5,5V???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #78 on 30.10.2010, Saturday, 15:27:41 »
и јас планирам да го напојувам со адаптер,ама ке има можност да се напојува и со 9V батерија,7005 обвезно да ставиш.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #79 on 30.10.2010, Saturday, 15:30:42 »
За да се осигураш дека никогаш нека да имаш повеќе од 5 волти што може да го прегорат пикот, стави си 7805 стабилизатор, не се скапи. Што се однесува до исправувачот, грец и кондензатор 470 - 1000uF ќе ти бркаат работа ;)

7806 имам ставено, тој ке си стои, но  ме интересира  дали е добро да е напојува пикот со адаптер купен од пазар или мора да го користам напојувањето со комплетно исфилтриран напон? Иначе знаете за каков адаптер мислам, тие црните што се со регулација од 3-12V. Дали брумот од адаптерот е проблем или не?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #80 on 30.10.2010, Saturday, 15:41:13 »
Нема да има проблем...  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #81 on 30.10.2010, Saturday, 22:06:40 »
7806 имам ставено, тој ке си стои, но  ме интересира  дали е добро да е напојува пикот со адаптер купен од пазар или мора да го користам напојувањето со комплетно исфилтриран напон? Иначе знаете за каков адаптер мислам, тие црните што се со регулација од 3-12V. Дали брумот од адаптерот е проблем или не?

Па некогаш може да прави, особено кај микроконтролери и ВФ техника, така да подобро е да стои стабилизаторче ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #82 on 30.10.2010, Saturday, 22:13:22 »
Ама види, во тој адаптер има некаков стабилизатор, од 4 диоди кои заменуваат грец и електролит од 100 или 1000uF па дали тоа е доволно? Бидејки кога ке поврзам предавател на адаптер бруми сигналот како да е генератор за брум а не предавател.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #83 on 30.10.2010, Saturday, 22:16:03 »
Ама види, во тој адаптер има некаков стабилизатор, од 4 диоди кои заменуваат грец и електролит од 100 или 1000uF па дали тоа е доволно? Бидејки кога ке поврзам предавател на адаптер бруми сигналот како да е генератор за брум а не предавател.

Тоа заради тоа што ВФ техниката и дигиталните кола (особено микроконтролерите) бара многу стабилен и испеглан напон, а во евтините изведби на адаптери од пазарче најчесто нема интегрирани стабилизатори, а и да има, чисто се сомневам дека имаат некаков квалитет ;S. Врзи го истиот предавател за компјутерско напојување и да видиме дали ќе бруи ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #84 on 30.10.2010, Saturday, 22:18:12 (Edited 30.10.2010, Saturday, 22:21:32) »
и сега како да ја напојувам ЛЕД поракава, мора со скапото напојување кое ми треба и за други работи...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #85 on 30.10.2010, Saturday, 22:21:21 »
и сега како да ја напојувам ЛЕД поракава, мора да скапото напојување кое ми треба и за други работи...
Па земи некое трафо малечко од неколку волти 9-12,за струја незнам дали ќе биде доволно 200мА или по јако и стави му грец од 1 ампер потоа на регулатор LM7805 и неколку кондензатори некој 1000uF 10V или помал и 2-3 кондензатора од 100nF и мислам дека нема да имаш проблем со напојувањето. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #86 on 30.10.2010, Saturday, 22:21:37 »
и сега како да ја напојувам ЛЕД поракава, мора да скапото напојување кое ми треба и за други работи...

Не, доволно е само да додадеш еднен стабилизатор 78XX и можеш и така да тераш, само стави еден каоиндезатор од 470nF (па може и 1uF) после стабилизаторот ;) (ако PIC-от директно ги „драјва“ LED диодите, ако само побудува транзистори, може и од 100nF кондензатор да му ставиш после 78XX).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #87 on 03.11.2010, Wednesday, 21:33:52 »
Пред некој ден гледав едно видео.. неможам да го најдам сега... што направил дечкото за да се дуплира бројот на диодите.. значи пола се како во нашиот случај а пола се обратно поврзани во матрицата, и кога ќе „врти“ софтверот и ќе ги вклучува соодветните диоди, ќе рачуна на тоа дека на тие од пола натаму обратно треба да им пушти напон... Малку лошо објаснив али се надевам ке разберете. Можда некој ќе се најде и ќе го имплементира ова.....

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #88 on 07.11.2010, Sunday, 19:58:49 »
Не е лоша идеата е супер иако се комплицира матрицата и се намалува реално сјајноста за пола!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 10х5 ЛЕД порака со PIC16F628
« Reply #89 on 07.11.2010, Sunday, 20:26:50 »
мислиш некако како негатив да бидат поврзни тие другите лед диоди??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)