Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 116877 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #90 on 15.06.2011, Wednesday, 14:12:53 (Edited 15.06.2011, Wednesday, 14:18:47) »
2480 денари

Малку „соленко“ за 6.5" бас-среднотонец, ама добро, секој си има свои пасии ;).

Чисто како за споредба, моите Jamo E180 звучни кутии (значи цели, вискотонец и 6.5" бас-среднотонец) чинеа околу 50 евра еден, со PTC заштита за вискотонците, свртница и кутија, и тоа пред 5 или 6 години, сега сигурно се поевтини (или воопшто ги нема во продажба).

Како и да е, поентата ми беше дека не би фрлил толку пари само за да се пофалам дека јас сум направил звучна кутија, колкава сака нека биде и колку сака добра нека биде :S. Но тоа е мое мислење, не значи дека сум во право ;). Секој си има право на свое мислење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #91 on 16.06.2011, Thursday, 06:25:48 (Edited 27.06.2011, Monday, 15:46:18) »
VISATON e ViSATON!!? :) :) држи цена и квалитет! ;)

Долу се дадени комплет звучници (бас и високотонец) за проектот за ТL-кутија со вистинска свртница за нив!! ;) :) Свртницата е со резна фреквенција од 3500Hz ! :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Делија * Логинг* се скапџии,малку те одрале.Абе има по Скопје продавници,што не се прошета малку.. И висока ти е резната фреквенција за ТЛ кутија,намали ја .Она свртнива со 1 mH нема врска ,земи преправи ја ,бидејки со неа не бидува.
И според Конрад каталогот овие звучници се за компресиона кутија,барем тие така ги продаваат.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
И висока ти е резната фреквенција за ТЛ кутија,намали ја .Она свртнива со 1 mH нема врска ,земи преправи ја ,бидејки со неа не бидува.
И според Конрад каталогот овие звучници се за компресиона кутија,барем тие така ги продаваат.
Резната фрекфенција на скретницата нема врска со типот на кутијата.
Ако звучниците се добри за компресиона онда ќе се добри и за ТЛ кутија.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #94 on 18.06.2011, Saturday, 08:29:47 (Edited 27.06.2011, Monday, 15:49:23) »
Еве повелете погледајте како правилно e проектиран и конструиран еден тросистемски bass-reflex звучник со оптимилизирана свртница  со рамна фреквенциска карактеристика од 36Hz.....18kHz на (+/-3)dB, со осетливост од 89dB!!! ;) :) :D :D
Мерењата и оптимализацијата на свртницата и проектирањето на звучникот се направени со професионалниот уред CLIO!! :o :D :D


Споено мислење: [time]20 Јуни 2011, 06:30:53[/time]
Делија * Логинг* се скапџии,малку те одрале.Абе има по Скопје продавници,што не се прошета малку.. И висока ти е резната фреквенција за ТЛ кутија,намали ја .Она свртнива со 1 mH нема врска ,земи преправи ја ,бидејки со неа не бидува.
И според Конрад каталогот овие звучници се за компресиона кутија,барем тие така ги продаваат.

Дај batka (ова важи и за други посетители на форумов!) помагај кај да најдам во Скопје поефтин бас звучник од 6.5" со резонантна фреквенција fs<38Hz!
Кажав подолу дека, бас звучниците наменети за компресиона кутија подобро работат во ТL-кутија.
Поздрав
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Купи си Симсоник,најдобро би ти прилегале на проектот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за кутиите и другите рабоќе нема големи познавања, ама 2000 И кусур некако малку скапичко ми глеат мене, па сега ти си знаеш... инаку имав заглеано tannoy мали звучничиња на старо пред некоја година за 70 евра двете, ѕвонеа, ги слушаш и не ти се верува дека звукот излака од 4 инчни звучници... тоа само како предлог....

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе едно другарче земало бас гитара, ама сега па го свири басот на сабвуферот што го има дома, па јас имам дома еден звучник изваден од сабвуфер од сараунд систем и така го шуткам натаму-наваму, па ке може ли да го искористам тој звучник за да му направам појачало за бас за него...дека роденден му се ближи па ако може едно појачалце да му склепам да го израдувам :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега имаш некои податоци за звучникот ?  :D Да знаеме што да ти дадеме ... Нетреба ТC параметри туку опсегот на фреквенции кој најдобро го репордуцира  ;)  :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
луѓе едно другарче земало бас гитара, ама сега па го свири басот на сабвуферот што го има дома, па јас имам дома еден звучник изваден од сабвуфер од сараунд систем и така го шуткам натаму-наваму, па ке може ли да го искористам тој звучник за да му направам појачало за бас за него...дека роденден му се ближи па ако може едно појачалце да му склепам да го израдувам :)

Може, зошто да не, стави го во кутија, најди на нет некоја шема за предзасилувач за бас гитара, стави му некој засилувач да го тера све тоа и за вежбање дома ќе му брка работа ;).
И да ставиш слики пред да му го дадеш ;D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Колега имаш некои податоци за звучникот ?  :D Да знаеме што да ти дадеме ... Нетреба ТC параметри туку опсегот на фреквенции кој најдобро го репордуцира  ;)  :D

податоци..Ќинески е звучникот...па можеш да претпоставиш дека неможе да се најдат податоци за него :D

луѓе едно другарче земало бас гитара, ама сега па го свири басот на сабвуферот што го има дома, па јас имам дома еден звучник изваден од сабвуфер од сараунд систем и така го шуткам натаму-наваму, па ке може ли да го искористам тој звучник за да му направам појачало за бас за него...дека роденден му се ближи па ако може едно појачалце да му склепам да го израдувам :)

Може, зошто да не, стави го во кутија, најди на нет некоја шема за предзасилувач за бас гитара, стави му некој засилувач да го тера све тоа и за вежбање дома ќе му брка работа ;).
И да ставиш слики пред да му го дадеш ;D.

оооокеј чим така...имам некое TDA по дома што е за засилувачи за по коли со него ке му направам засилувач и ако сака со акумулаторче да го шета низ град :) и фала богу дека ке има слики :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една градба ,специјално за бас гитара .Предпојачувачот е со дупли оп. а излезот е во две варијанти 15W со TDA2030 и појаката варијанта 50 W со додатен пар транзистори.Во првата варијанта напојувањето е +/- 18V /1,6A, со тоа што за предпојачувачот ставете во гранките 220 оми/0,5 W отпорници и две зенерки по 15V 0,5W. Не прави вуфер или компресиона кутија за басот,најефективна е бас рефлекс опцијата.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
заинтересиран сум за градба на звучници
најдов некои 130mm DIN Audio Design HP13 звучници со сл. карактеристики
40W, 80-19kHz фреквентен опсег, 120Hz резонантна фреквенција, 90dB ефикасност, 4 оми
некакви си двојно конусни со воздушна суспензија се (air suspension dual cone speakers)

нови се не се користени, но се за автомобил, дали е можно да ги искористам за нешто, ќе набавам некој басови а ови како среднотонци/ високотонци да ги користам
еве слики

               
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Широкопојасни се овие :S. Освен за во кола, на друго место (јас барем) не би ги ставил. Евентуално да направиш филти за овие и да ги користиш како бас-срднотонци, а посебни високотонци да си користиш ;). Мада и тоа не е кој знае колку добра опција, долна гранична фреквенција на широкопојасниве звучници им е 80Hz, што е далеку од добра :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама за басови јас други ќе најдам, овие ми беше идеа како среднотонци да ги користам, ќе има свртница за да ги дели, а ќе ставам и високотонци ако не може овие да се користат и за средни и за високи, поентата е да не ги купувам сите пошто скапо е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!