Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 116891 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #225 on 10.11.2013, Sunday, 16:04:15 (Edited 10.11.2013, Sunday, 16:21:44) »
Маки,бадијата се трудиш да бидеш  некаков си * контраш* ,а верувај  испаѓаш дури смешен! ;D * Не проценував ,него гледав*-само во основата  пишаното е * дупка*- глупост што се вели.
batka,џабе се трудиш да контрираш,нема овде проценка него баш се гледа,очи ќе ти истера само тој еден кондензатор на сликата,нема друго него да е 6 dB скретница.

високотонецот е пиеззо и што и да си напишал после - паѓа во вода,бидејки  Род Елиот не се занимавал со пиезо.Ако само него си го прочитал,тоа е твој проблем. Не се замарам со твоите мислења,ниту мислам надолго и нашироко да те побивам.

Не се мои мислења него на Linkwitz и на Elliot, а нив не можеш да ги побиеш!
Ништо мое не паѓа у вода,тоа што ти го напиша беше пред bicilkle да открие дека високотонецот е пиезо,
од bicikle постот е од 20:59:08
имаат еден звучник 4" како среден и пиезо високотонец.
а твојот е напишан претходно у 19:45:54
За  двата кондензатора во случајов е јасно - теоретски и  практично - кога сигналот мине низ два кондензатора сигурно добива  теоретски и практично поголемо изобличување отколку кога мине низ само еден кондензатор.
Ако баба лаже,трап не лаже (ако XXXXX лаже,time stamp не лаже!)  8)
према тоа ти си опишувал општ случај,а исто и ја,тогаш ни ја ни ти не знаевме дека твитерот е пиезо.
Rod Elliot не се занимава со пиезо твитери,али ептен добро се занимава со појачала и тој нигде не препорачува помалце кондензатори у појачалата а сегде кажува дека кондензаторите се најмал проблем.Пиезо твитерите немаат везе со тоа што Elliot препорачува каква треба да биде конструкцијата на појачалата и колку кондензатори да се стават у појачалото,неговите појачала исто работат на секакви твитери и имаат исти број на кондензатори унутра.

Јас со мерења не би се замарал сега,бидејќи мене лично добро ми звучат.
Нејќеш да се замараш или друго е у прашање?   ;)
Мислам дека не си ја постирал шемата од твојата скретница за HSR,можеш да ја постираш?Сигурно и за другите ќе биде интересно да ја видат и да ја испробаат кој има HSR.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #226 on 10.11.2013, Sunday, 17:41:46 (Edited 11.11.2013, Monday, 00:24:41) »
Абе Маки,Маки,стално велам дека ти не ги читаш постовите:
Испратено: 09 Ноември 2013, 20:59:08 Испратил: bicikle - тоа е постот во кој кажува дека високотонецот е пиезо.
А јас мојот одговор го испратив:Испратено: Денес 10 Ноември 2013 во 11:50:26 Испратил: batka. Значи ти си * у грешка * отприлика еден ден  ! И не пишувај молим те глупости,нити јас сакам нити побивам некого,ами ти си тој што сите на Форумов сакаш да ги побиеш! Зошто не си направиш свој Форум за звучници и звучни кутии,па терај си по свое??? 8) На овој Форум не се научи ни да пребаруваш теми....

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6732.0
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1830.0


Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Фала за шемата,сега ми текна дека сум ја видел
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=6732.0;attach=6794Али на шемата за калемите не пишува колку се mH,него пишува колку намотки треба на некое тело.Така е незгодно,некој си има готови калеми на некое друго тело,или ако треба да купи нови треба да знае колку mH.
Може информација колку mH се калемите?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа е за помалку писмени! Писмените нели си  имаат  програмчиња и лесно ке си пресметаат.Имаше Гига пред некое време некое такво програмче ставено.Побарај  малку!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #229 on 08.12.2013, Sunday, 22:12:59 (Edited 08.12.2013, Sunday, 22:15:07) »
Да не отворам нова тема ,еве неколку новини во врска со новите технологии за правење комерцијални звучни кутии.Првата добра идеја која Јамаха ја форсира во своите мали кутии е VCCS ( vibration control cabinet strukture). Ова едноставен,но добро осмислен додаток на  секоја кутија е многу добра конструкција.Едноставно се прави прегради со засеци и се фиксираат помеѓу двете бочни страни.Ова структура не е крута за да ги  поништува и им се *спротивставува * на вибрациите на кутијата,туку динамички помага за намалување  на вибрациите без притоа да даде свој * белег*,туку едноставно се внесува во вибрирањето на страниците и при тоа и самата структура вибрира , поништувајќи добар дел од * дрвената песна* на кутијата.Кога ке ја погледнете сликата ќе ви биде појасно! 8)
Втората работа е што се повеќе големи и мали фирми ( дури и Сони е една од нив!) нудат звучни кутии во кит,Тоа не е ново ако се види дека страниците на кутијата се од картон! Има повеќе дизајни на пазарот ,а еден е даден на сликата.Значи,кога ти треба зв.кутија си купуваш пар во кесичка и си ги составуваш.Дали страните се лепат - не прочитав! Веројатно!! ;D

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Како да проверам на звучникот кое е плус а кое минус не пишува на звучникот. и фала

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Едноставно. Еден познат извор од околу 3-5 волти за истосмерен (еднонасочен) напон.
Приклучи + (плус) на едниот крај од звучникот, а - (минус) на другиот крај од звучникот, и гледаш во кој правец се движи мембраната, ако се движи напред ( излегува напред), тогаш плусот од изворот е и плус од звучникот а минусот од изворот е и минус од звучникот.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
е така на некој поосетлив звучник и ќе го тестираш скроз... звучниците се наменети строго за променлива струја, никако за константна, како од батеријата. Ако баш сакаш со батерија, обавезно стави кондензатор во серија, 470-1000uf 15в.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Никако директно на 9 волтна батерија. Треба да се поврзе сериски барем 220оми отпорник.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Краткотрајно ,за проба може да се проба директно.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
што мислиш високотонец од 0.5вати како ќе поминит..  :P

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
мислам обично левиот извод е + кај сите, барем досега каде што имам сретнато или се со боја обележани или пишува на нив + и -
Hams do it! With Frequency

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
што мислиш високотонец од 0.5вати како ќе поминит..  :P

Што кажа сега? Високотонец вака не се проверува секако. За сите останати е сосема во ред.

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #239 on 30.11.2014, Sunday, 17:37:53 (Edited 30.11.2014, Sunday, 17:40:43) »
Имам две звучничиња (4 инчи 20 вати) плус два високотонци - се е извадено од звучници од стар систем. Прашањето е, како да дизајнирам кутии шо ќе вадат максимум квалитет на звук, да има квалитетен бас, пошто знам дека може да се извади добар бас од мали звучничиња според тоа дека оние вуферчињата за компјутери (помалите од околу 1000 денари) шо се исто така имаат мали звучничиња во нив и вадат солиден бас. Дали може некако да се дизајнира кутија слична на тие фабричките од вуферчињата за компјутери? Благодарам.  :)

П.С. Да напоменам дека пробав со стандард кутии (двосистемски со отвор за бас рефлекс) ама ништо од тоа. Тапа е звукот.