Author Topic: Помош за GSM SMS & Call контролер со NOKIA  (Read 3984 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не на секој но јас се секавам дека на два телефони што ги имав, едниот беше тогашен ериксон а другиот моторола и имаше опција во менито ако некој звони автоматски да се отвара линијата без стискање на копче па таа опција какви проблеми ми правеше се додека не ми кажаа дека повикот се воспоставувал одма а јас не сум им одговарал  ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline vmakre

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Moja preporaka da zemes nekoj siemens
postar model i da ne se zamaras mnogu so
konektorite za nokia.
Pa i AT komandite na nokiata malku se razlikuvaat
od siemens-ot.
Mislam deka ima ponekoja mala razlika zavisno od telefonot sto go koristis.
Jas imam napraveno mnogu ednostaven ured so pic16f84 go pravev sam od koren (nemav prethodno iskustvo so pic) ,i imase samo 3 narebi "on" "off" i "status" posle sekoja naredba vrakjase nazad status
dali naredbata e izvrsena.
Epten se iznamaciv so malata memorija i so seriskata komunikacija (se bese softverski emulirano).
Mikrocipot morav da go "overklokiram" da raboti pobrzo imav problemi so brzinata itn itn ...

Moja preporaka ako sakas da go nadograduvas uredot da go smenis PIC-ot da stavis nekoj pobrz i so povekje memorija i pinovi i so hardverski UART "serial com" taka ke mozes da se koncentriras na prosiruvanje na funkcionalnosta na uredot.Ke mozes da mu dodades senzori i novi komandi.

Semava mi izgleda mnogu ednostavna i dobra za pocetok pa ako ne sakas da se zamaras mnogu probaj
da ja povrzes na siemens jas rabotev so siemens C64 (mislam deka bese ).
Data logger moras da koristis za da ja sledis komunikacijata i da vidis kade imas problem.

Ako ti treba nesto tuka sme :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош за GSM SMS & Call контролер со NOKIA 3310
« Reply #17 on 07.01.2010, Thursday, 22:06:20 (Edited 07.01.2010, Thursday, 22:55:55) »
не ти треба ништо големо со многу пинови и огромна меморија ако знаеш многу едноставно да го направиш, што ќе ти се 100 функции не е за во фабрика ова, ова е за дома ако имаш некоја потреба и за оваа доволно е да се користи  или 16Ф84 или 16Ф628, за повеќе пинови користи го 16Ф877

п.с Доколку си сеуште заинтересиран за да користиш нокиа 3310 мислам дека има едно решение
само нема да биде онакво какво што е на наведените шеми
ќе има нова шема во која се користи 16Ф628 :-\
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Moja preporaka da zemes nekoj siemens
postar model i da ne se zamaras mnogu so
konektorite za nokia.
Pa i AT komandite na nokiata malku se razlikuvaat
od siemens-ot.
Mislam deka ima ponekoja mala razlika zavisno od telefonot sto go koristis.
Jas imam napraveno mnogu ednostaven ured so pic16f84 go pravev sam od koren (nemav prethodno iskustvo so pic) ,i imase samo 3 narebi "on" "off" i "status" posle sekoja naredba vrakjase nazad status
dali naredbata e izvrsena.
Epten se iznamaciv so malata memorija i so seriskata komunikacija (se bese softverski emulirano).
Mikrocipot morav da go "overklokiram" da raboti pobrzo imav problemi so brzinata itn itn ...

Moja preporaka ako sakas da go nadograduvas uredot da go smenis PIC-ot da stavis nekoj pobrz i so povekje memorija i pinovi i so hardverski UART "serial com" taka ke mozes da se koncentriras na prosiruvanje na funkcionalnosta na uredot.Ke mozes da mu dodades senzori i novi komandi.

Semava mi izgleda mnogu ednostavna i dobra za pocetok pa ako ne sakas da se zamaras mnogu probaj
da ja povrzes na siemens jas rabotev so siemens C64 (mislam deka bese ).
Data logger moras da koristis za da ja sledis komunikacijata i da vidis kade imas problem.

Ako ti treba nesto tuka sme :)

Ајде како што велиш, и така не можам да најдам Нокиа да побарам Сименс. Гледав на нет, дали само тие телефони Симес од сериите X25, X35, X45 можат да се искористат или и други? Дали би можел да ми помогниш околу ова, дали имаш некоја шема (таа што си ја направил) или некоја друга...?

Offline vmakre

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: Помош за GSM SMS & Call контролер со NOKIA 3310
« Reply #19 on 08.01.2010, Friday, 01:29:10 (Edited 08.01.2010, Friday, 01:33:21) »
Ако сакаш да навлезеш малку повеќе мислам дека на интернет има се  што
треба еве еден линк
Code: [Select]
[http://jazi.staff.ugm.ac.id/Mobile%20and%20Wireless%20Documents/s35i_c35i_m35i_atc_commandset_v01.pdfЈас кога го правев SMS уредот компјутерот го користев како телефон (емулација правев)
при што морав да ставам MAX232 за сериска комуникација.

Не знам колку си искусен со електроникава за да ти препорачам некоја
варијанта.
Според мене ако ти се допаѓа функционалноста на оригиналниот дизајн
барај Нокиа и врзи ја и бркај работа.
Ако не можеш да најдеш Нокиа пробај ја вторава варијанта
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/666/minijaturni-gsm-alarmni-sistem/мислам дека работи на Сименс и Ериксон.



Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Добро е, тргна до некаде работава. Го правам GSM контролеров што е претставен на електроника.ба

Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/503/gsm-kontroler-v2

Ја изработив плочката, најдов NOKIA 6310 само уште кабел ми треба за нокиата со крај RS232 за да ги искористам жичките. Без кабел лемењето дирекно на телефон би било многу тешко.



Двата кристали на сликава се со по два изводи, додека на шемата се со по три (третиот извод е 'куќиштето' на осцилаторот). Дали треба да му поварзам трет извод и дали може така дирекно од куќиштето на кристалот?

Еве ја шемата каде осцилаторите се претставени со по 3 изводи:

Code: [Select]
http://pic.mk/images/shema.png

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на шемата јас колку што гледам има два изводи преку кој се споени на два кондензатори и се на маса.
Тие со три изводи се резонатори, во ним веќе се сместени и кондензаторите, средниот вод се приклучува на маса а другите два на потребните места во случајов на пиновите од микроконтролерот. Не треба ти ништо да додаваш, најверојатно плочата е направена за да може и резонатор и кристал да се постави, затоа можеби има 3 изводи на плоча. Доколку ги ставиш ти  кристалите на соодветните места и ставиш кондензаторите према маса не ти треба ништо додатно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Да да, на шемата се 2 изводи. Мислев на плочката:

Значи сега треба да им врзам по два кондензатори и да ги поврзам на маса?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Доколку имаш од каде да најдеш резонатори со потребните вредности нема да ти требаат кондензатори но доколку нема ќе ти требаат по два кондензатори од 22pF на секој кристал
ќе ги поврзиш вака
едно ноџе од едниот кондензатор на едно ноџе од кристалот а другото ноџе од кондензаторот на маса. Другиот кондензатор со едното ноџе на другото ноџе на кристалот а со 2 ноџе на маса
незнам колку ме разбра али то е најдобро објаснато исто вака ќе направиш и за вториот кристал
Кристалите ги местиш во надворешните дупчиња на плочата а внатрешното ноџе (средното) ти е маса на неа ќе дојдат ноџињата од кондензаторите
На шемата убаво ти е претставено како треба :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Помош за GSM SMS & Call контролер со NOKIA
« Reply #24 on 19.01.2010, Tuesday, 22:29:21 (Edited 19.01.2010, Tuesday, 22:30:52) »
Фала многу Devil, те разбрав, видов и на шемата. Ќе видам прво да побарам резонатори. Тие се карактеризираат со нешто друго освен фреквенција? Или само како резонатор од 4 и 8 MHz да ги барам?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да ќе ги бараш само за потребните фреквенции друго гледај да се таман по големина :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline edidenis

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
Одг: Помош за GSM SMS & Call контролер со NOKIA
« Reply #26 on 28.02.2010, Sunday, 20:47:03 (Edited 28.02.2010, Sunday, 23:33:48) »
Има такви, види ги линковите подолу

Code: [Select]
http://www.probyte.fi/info/gsmrelay.htm
Code: [Select]
http://www.bieneelectronics.com/products/bieneremote16GM.htm
Quote
изменето од Devil
причина
-некодирани линкови
-латиница

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Добро е, тргна до некаде работава. Го правам GSM контролеров што е претставен на електроника.ба

Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/503/gsm-kontroler-v2

Ја изработив плочката, најдов NOKIA 6310 само уште кабел ми треба за нокиата со крај RS232 за да ги искористам жичките. Без кабел лемењето дирекно на телефон би било многу тешко.



Двата кристали на сликава се со по два изводи, додека на шемата се со по три (третиот извод е 'куќиштето' на осцилаторот). Дали треба да му поварзам трет извод и дали може така дирекно од куќиштето на кристалот?

Еве ја шемата каде осцилаторите се претставени со по 3 изводи:

Code: [Select]
http://pic.mk/images/shema.png
Проработе ли ако да дај стави некое клипче за да видиме како изгледа!!!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Ми е криво, не проработе, пробав додадов по 2 кондензатори на секој кристал за третиот извод ама ништо...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Па зашто не купиш такви кристали ги има во Логинг електроникс!!!Направи го ако работи може и јас ке правам вакво нешто ќе им се фалам на школо!!!