Author Topic: Ми треба помош за поврзување на ради-касетофон со лаптоп  (Read 1687 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба помош за поврзување на ради-касетофон со лаптоп
« Opened on 27.01.2011, Thursday, 04:22:09 (Edited 07.02.2011, Monday, 01:30:07) »
Пред некој ден го извадив радио-касетофонот т.е. радиото, затоа што е на касети, а за жал којзнае кај ми се касетите, па сакам да го проврзам на пц за да го користам за низ дома, бидејќи сум студент да не тегнам појачала и друга опрема, нема смисла, идејата ми е да го корристам како појачалце, со 2 звучничиња. За напојување - од компјутер оддвоено значи не на истот компјутер. Е сега бидејќи нема аудио ин планирам главата за читање да ја одстранам, и жиците што се на неа да ги поврзам со излезот од компјутерот, па дали може така, или има некој подобра идеа?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Порано,додека немаше радио-касетофони со ЦД,правевме *финта* како ЦД  уред да приклучиме на касетофон.Идеата е следна : земаш глава од друг касетофон и една касета која ке ја растуриш.Се вади лентата само,се става другата глава на местото каде лентата  налегнува на главата.Значи да биде глава на глава.Касетофонот се пушта на репродукција и се подесува втората глава да налегне добро канал на канал.Главата во касетата се прицврстува со лепак,течна пластика.. и на неа се врзува кабелче преку кое се внесува сигнал. Вака можеби од прва не е јасно,ама прочитај го внимателно начинот и ке сватиш што е поентата.Главата во касетата треба да е од *плитките* за подобро да се смести во празниот дел.Значи касетата со главата се става ,се пушта репродукција и може да се вклучи МП3 или ПК,а да не го растураш касетофонот т.е да може и понатаму да свири касети.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Помош за поврзување на ради-касетофон со л
« Reply #2 on 27.01.2011, Thursday, 08:54:25 (Edited 27.01.2011, Thursday, 08:58:14) »
Еве нешто како што кажа batka подолу:



Едит: bicikle средиго насловот додај му: Ми треба помош за поврзување на ради-касетофон со л
ќе ти викаат од администрација или некој ќе помисли дека ти пишуваш за помош на некој друг ;) :D извинете за офф топик ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Убаво ти кажа Ilcebt, вакви адаптери има по пазарите за некои 150 денари, јас користам таков за поврзување МП3 плеер на касетофонот во кола и супер си функционира ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако сакаш да го извадиш „максимумот“ при транспортот на аудио сигналот, ќе го најдеш каде е декодерот и засилувачот за сигналот од касетите/магнетната лента (не е баш декодер, ама во моментов не ми текнува поадекватен термин ;D). Кога ќе го најдеш интегриранот коло кое го врши декодирањето/демодулацијата на аудио сигналот (кај поновите радио-касетофони, од 90-тите па нагоре, декодирањето/демодулирањето на податоците од аудио лентата најчесто се врши со само едно интегрирано коло, а потоа аудио сигналот се праќа на некаков аналоген или дигитален преклопник и од таму потоа линеарниот аудио сигнал се носи на аудио сизасилувачот), ќе симнеш datasheet од колото и ќе видиш на кој пин го дава стерео аудио сигналот. Преку два кондензатори (од околу 47nF до кај 100nF) ќе го пратиш твојот аудио сигнал место тој од главата за читање на радио-касетофонот. Ако веќе не користиш касети, можеш и да го извадиш интегрираното коло (освен ако од неговата работа не зависат и некои околни компоненти ;)). Јас така имам направено со еден стар линеарен систем (грамофон, касетник и радио), само што моментално му е изгорен засилувачот, па не е во употреба ;D.

Или, ако не ти е многу битен квалитетот на звукот и ако сакаш поедноставно да биде, можеш да направиш како што ти кажаа batka и LordZi ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Значи звукот на лентаљта е кодиран? Јас мислев дека е само намагнетизирана па врвејќи покрај главата се индуцира слаб звук, кој понатака преба само да се засили...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи звукот на лентаљта е кодиран? Јас мислев дека е само намагнетизирана па врвејќи покрај главата се индуцира слаб звук, кој понатака преба само да се засили...

Не не, во право си за принципот на работа ;D, само што во моментот не ми текнуваше поадекватен термин па пишав кодиран на неколку пати (иако пишувам дека терминот „кодран“ не е баш најадекватен термин за овој тип на пренос на аудио сигналот ;)). На некој начин, е демодулација, но не и декодирање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ааа.
А ова со касетава и со друга глава нешто како трансформатор му иди. А да пробам да го врзам преки 10к отпорници ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ааа.
А ова со касетава и со друга глава нешто како трансформатор му иди. А да пробам да го врзам преки 10к отпорници ?

Не е баш толку едноставно... подобро најди го мдулот кој го демодулира сигналот од главата на касетникот и „деактивирај го“ (извади го ако можеш), па после додавај каков сакаш тип на линеарен аудио сигнал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Најди шема за касетофончето за да го најдеме изворот на сигналот  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
имаш ли некоја слика од внатрешноста на касетофонот???види дали има некој интегриран засилувач од типот на ТДА или некој сличен, ако има таков види во даташитот кој му е влез, прекини му го тој вод што носи сигнал на влезот од интегралецот и наместо тоа залеми му жичка од која што ке му носиш сигнал од компјутерот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: треба ми Помош за поврзување на ради-касетофон со лаптоп
« Reply #11 on 29.01.2011, Saturday, 14:21:13 (Edited 29.01.2011, Saturday, 14:23:16) »
 да да има повеќе тда, ќе вида ќе проба за сите ќе побара.
Фала на сите

Споено мислење: 29.01.2011, Saturday, 14:23:16
Најди шема за касетофончето за да го најдеме изворот на сигналот  ;)
Инаку од голф 3-ка(1996) е што идит во сериска опрема касетофонот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најди шема за касетофончето за да го најдеме изворот на сигналот  ;)
Инаку од голф 3-ка(1996) е што идит во сериска опрема касетофонот

А за него шема малку потешко :S. Подобро следи ги водовите на аудио сигналот и види каде тоќно поминуваат водовите за аудио сигналот од касетата. Прво треба да одат до некое коло кое е интегриран аналоген прекинувач или некој вид на мал контролер, па после сигналот се носи кон засилувачот. Епа пред да дојде сигналот до аналогниот прекинувач (или контролер, кое и да е колото), освен ако нема механички прекинувач со кој се менува влезниот сигнал на интегрираниот засилувач, прекини ги водовите (би требало да се три, маса, лев и десен канал) и место сигналот од касетата донеси му сигнал од MP3 плеер или што и да е и види како ќе функционира ;). Најверојатно ќе мораш да го активираш тој влез со ставање на аудио касета во касетофонот (за да мисли касетофонот дека има касета во касетникот и да го активира тој влез), или ако сакаш рачно да го преправаш селото радио, можеш и со надворешен прекинувач да го актиираш тој влез од радио-касетофонот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: треба ми Помош за поврзување на ради-касетофон со лаптоп
« Reply #13 on 29.01.2011, Saturday, 16:52:09 (Edited 31.01.2011, Monday, 05:02:39) »
Е да има едно интегрално, највероватно тоа преместува радио/касета, инаку масата од сигналот ја врзав за маса од радиото, и "шетав" по водовите со +-от од сигналот преку отпорник, некаде имаше звук, ама волуменот и тон контролите не фукнкционираа. Башка тоа најверојатно има некој си код радиото, така да као не е во близина клучот од колата не фукнционира, т.е. излага некое си "safe" така да најверојатно ќе ја извадам тда-та т.е. интегралниот засилувач на башка плочка ќе ја направам.
Сепак фала на сите, ако ништо повеќе научив нешто околу радијата  ;)

Споено мислење: 31.01.2011, Monday, 05:02:39
Во радиово пред интегралниот засилувач има едно тда7313д. На него се врзани тон контролата и лоуднесот. На неговиот излез на 23-24-ти пин кога ќе врзам + од аудио сигнал свири, но дали може да се врзи аналоген сигнал на ова коло, и каде? исто така каде е напојувањето на ова коло ?

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: треба ми Помош за поврзување на ради-ка&
« Reply #14 on 05.02.2011, Saturday, 03:43:16 (Edited 05.02.2011, Saturday, 03:46:58) »
Излезното интегрално најлесно се наоѓа бидејќи е најмасивно и на него има некој ладилник или е прицврстено на шасија за одведуванје на топлината по тоа ќе го препознаеш прочитај од него за кое коло се работи и на интернет кје најдеш податоци за него и ќе видиш на кој пинови се влезовите на нив мора да има спрежни кондензатори ,ќе ги откачиш спротивните страни од интегралното и на тие места ќе ги залемиш жешките водови од кабелот за довод на сигналот ,кабелот за довод на сигналот треба да виде оклопен ,вака ќе го користиш засилувачот од касетофонот доколку гласот го регулираш на лаптопот, а ако сакаш глас да регулираш и на касетофонот тогаш ќе го најдеш потенциометарот за регулација на глас и ќе ги одлемиш двете жици кои се спротивни од масата и на нивно место кје ги поврзиш жешките водови од кабелот па така ќе имаш регулација и на касетофонот и на лаптопот,а ако потенциометарот е на плоча тогаш можеш спротивнте страни од масата да ги прекинеш и на нивно место да ги залемиш жешките водови а оклопениот дел од кабелот на маса на потенциометарот вака сигурно ќе работи.