Author Topic: Евтин појачувач 2х10вати во А класа  (Read 3382 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Малечко ,еве шема со сите параметри за тебе! Чиста А класа 30 вати ! Пази,со 24 В (стави некои 5А!) и малку поголем ладилник!! Ознаката + на звучникот е грешка ! Треба да е обратно.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
aman be batka gi utepa site so ovoj zasiluvac A klasata e mnogu skapa rabota a toa tuka e rastur i zakon  vreme bese da  dojdi nesto sto e ednostavno i raboti dobro ,ke probam da go napravam
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
„Мкне“ многу струја, тоа е проблемот, инаку би го правел :S. За 2 X 30W засилувач ќе треба да набавам торусно трафо од 250W :S, а со толку големо трафо ќе си направам стерео засилувач од 2 X 70W во AB класа :S. Затоа и не ми се почнува :S.

Не ме сваќајте погрешно, немам ништо против A класата на засилувачи, баш напраотив, ама „што е, тука е“, многу струја влечат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха,абе сакаат луѓето да ги прават,дури има дискусии за тоа - кој сака нека си прави,проблем не се парите...Впрочем,дискутираме за конструкциите,а дали некој ке го направи... 8),тоа е друга работа!И што е Гига 250 вати за задоволство!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И што е Гига 250 вати за задоволство!

Многу пари се, тоа е проблемот :S. Ако на некој не му е проблем толку пари да истроши за засилувач во А класа, ОК, мене ми е, башка задоволен сум од звукот и на засилувачите во AB класа, така да не планирам вакво нешто да правам :S. Можеби некој ден, ако имам вишок пари за „фрлање“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
magnetskite zasiluvaci ne trosat ama neznaete kako da gi napravite dali nekoj napravil magnetski zasiluvac
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Фала за  мислењата и јас констатирам дека и  АВ класата е доволно добра за аматерска работа.Стално повторувам дека ова што го работиме е ХОБИ,ретко кој професионалец се *бафта* со се! :D :D Во секој случај само сакам да ви ги претставам сите можности за градба и што вели Гига  *премногу скапите * конструкции во квази А класа.Повторувам,многу е тешко(конструкциски),финансиски, а во некои сегменти е невозможно да се направи солидна А класа појачувачи ( и предпојачувачи,како некој кажа!),пред се затоа што на аматерите не им се достапни електронски елементи од висока класа или ако се достапни - премногу се скапи! Извинете за малтретирањето! :D ;)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ako se ima moznost se treba da se proba
Z33MK

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пооооо :o транзисторот-мосфетот на тоа појачалото 30W А класа е 340-350ден,па уште ако го изгорам срце ќе ме стегне :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker