Author Topic: Евтин појачувач 2х10вати во А класа  (Read 3384 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ставен е 30 ватен звучник како оптоварување што не значи дека појачувачот дава 30 вати! ;D Можеш да го поставиш појачалцето во некој АТХ ,ама ладилникот треба да биде над кутијата и тоа најдобро околу 300 см квадратни,а не е лошо и мал кулер да ставиш на него. Така ти е со А класата.Извор на сигнал побарај во некој склоп кој има големо напонско појачување  ,во редот на 3В ефективно,за да може побудата да го отвара транзисторот до крај.Со среќа.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ставен е 30 ватен звучник како оптоварување што не значи дека појачувачот дава 30 вати! ;D Можеш да го поставиш појачалцето во некој АТХ ,ама ладилникот треба да биде над кутијата и тоа најдобро околу 300 см квадратни,а не е лошо и мал кулер да ставиш на него. Така ти е со А класата.Извор на сигнал побарај во некој склоп кој има големо напонско појачување  ,во редот на 3В ефективно,за да може побудата да го отвара транзисторот до крај.Со среќа.
Axxx,се разочарав пошто не се разбирам :D,јас мислев дава 30W...А некое друго појачало,не мора ни А класа може и АВ ама да дава 30W и да може да се напојува АТХ напојување?Се гледа едноставно,а не е,добро реков јас дека треба тоа ладилникот некое кило да е па тогаш... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Малечко,факт е дека ке свири како 30 ватно појачалце !  Динамиката и односот сигнал/шум се подобри отколку со *отепаниве* ТДАххх или слични појачувачи.Значи,ке осетите разлика во квалитет ако го ставите навистина да работи во А-класа. Е,за ова полемизиравме - што е А класа и дали е тешко и оправдано да се работи такво нешто во аматерски услови!? Да не те разочарам,ама во А класа тешко се постигнуваат 20-30-40 вати по канал! Тоа е веке скапа играчка !Поготово со транзистори ( кој се и екстремно скапи!).Сепак ,овој склоп е евтин и пробај да го направиш за да научиш нешто и да се пофалиш  дека си направил ,сепак, А-класа! ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Абе Малечко,факт е дека ке свири како 30 ватно појачалце !  Динамиката и односот сигнал/шум се подобри отколку со *отепаниве* ТДАххх или слични појачувачи.Значи,ке осетите разлика во квалитет ако го ставите навистина да работи во А-класа. Е,за ова полемизиравме - што е А класа и дали е тешко и оправдано да се работи такво нешто во аматерски услови!? Да не те разочарам,ама во А класа тешко се постигнуваат 20-30-40 вати по канал! Тоа е веке скапа играчка !Поготово со транзистори ( кој се и екстремно скапи!).Сепак ,овој склоп е евтин и пробај да го направиш за да научиш нешто и да се пофалиш  дека си направил ,сепак, А-класа! ;)
Хммм ќе видам,сега во вторник ќе одам на бувљак па да имам среќа да ми се погоди некое исправно АТХ напојување,и да најдам некој ладилник од кило па ќе го направам...Ја барам некое појачало 2х30 вати или 2х40 вати,ама да работи на АТХ напојување и да има што помалку ТНD,ама јок,едниствено е со STK465,кое бара симетрично напојување од 28 волти и дава 2х40W (4оми) со ТНD 0,8%.А да се спојат 3 вакви појачала „некако“ па да се добие 30W или јок?Иначе појачалово е 10W?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
А некое друго појачало,не мора ни А класа може и АВ ама да дава 30W и да може да се напојува АТХ напојување?

Имаш повеќе од серијата на TDA :). Еве јас ќе ти набројам некое, а потоа ти одлучи кое интегрално ќе го одбереш ;).

TDA1562Q = 70W 4Ω
TDA1561Q = 2x23W 4Ω
TDA1554Q = 4x11 = 2x22W 4Ω
TDA8560Q = 2x40W 2Ω
TDA7560Q = 4x50W 4Ω

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А некое друго појачало,не мора ни А класа може и АВ ама да дава 30W и да може да се напојува АТХ напојување?

Имаш повеќе од серијата на TDA :). Еве јас ќе ти набројам некое, а потоа ти одлучи кое интегрално ќе го одбереш ;).

TDA1562Q = 70W 4Ω
TDA1561Q = 2x23W 4Ω
TDA1554Q = 4x11 = 2x22W 4Ω
TDA8560Q = 2x40W 2Ω
TDA7560Q = 4x50W 4Ω
A нема некое тоа јас што барам,те бре толку „малку“ барам и пак нема :D,само треба да даде 2x40W на 4Ω
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
чек,Малечко ти ќе го правиш тоа појачало или......?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
чек,Малечко ти ќе го правиш тоа појачало или......?
Ќе го правам ако најдам исправно АТХ напојување и добар ладилник ако не ништо,не бива...Ако го пуштам без ладилник на MOSFET-oт подолго од 3-4 секунди нема да работи... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Има Malecko :), туку проблемот е до тебе т.е сакаш да работи на ATX напојување (12V), а со тоа го ограничуваш опсегот на засилувачи од таа моќност што ја бараш :(.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Има Malecko :), туку проблемот е до тебе т.е сакаш да работи на ATX напојување (12V), а со тоа го ограничуваш опсегот на засилувачи од таа моќност што ја бараш :(.
Eпа знам,ама со тоа е нај ефтино,затоа што еве да не биде до среќа дека првото што ќе го купам од циган пазар за 30-50 ден ќе работи,ама да фрлам 500 ден и да купам 10-15 комада ATX сигурно ќе се погоди некое да е исправно +ќе имам еден тон фазла делови и TL494 интегралци,а да не збориме за отпорници,диоди...А еве да земеме тоа појачалото со STK465 2х40W,за тоа треба симетрично од +28 и -28V,што значи трафото треба да е 2х20-22V негде 150-160 вати за да работи добро и колку е тоа,испод 2000-3000 ден не ми се верува да е +напојувачката секција,треба да се убијам од фрлање пари за кондензатори за да нема тоа брум...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,тука е проблемот: сакаш ем јако,ем евтино,ем.... Колку пари-толку музика! ;D Општо прифатено правило,не го заборавај! ;)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
voljata da se postigne celta sekogas raboti vo polza na toj sto ke ja iskoristi
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Финале - моиве дечки го изработиле и фајнали - работи Малечко! Мерено ,дава 8,5 вати ефективно со 2,4 волти на влез,изобличувањето е 0,23 % на максимум .Подобри резултати даде со десетката,отколку со единаесетката,иако според сите параметри 11 треба да биде појак,ама...Работи сосема добро на 50 ватна двосистемска кутија.Сработено на УНИ плочка со делови кои се најдоа.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
колку W трафо користевте???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Користев 18 В стабилизиран напон ,а повлече некаде над 2А!!! Јако грее,а ладилникот има 300 см квадратни и кулер од ЛГА 775 на 12 В . Интересно е што ако не се намести со тримерот напонот на Г на средина ,се јавува шум,висок тон кој оди над 18 Кхз со тек на загревањето. Веројатно е кондензатор во прашање. Иначе звукот е солиден,а односот сигнал/шум е над одлични 60-65 дб ( за оние што знаат што е тоа).Некои извикани фабрички појачувачи имаат однос околу или под 50 дб .Бидејки ги имам деловиве уредот не ме кошта ништо,а иначе не би бил поскап од 200 ден(без исправувач , ладилник,кулер...!)