Author Topic: 8W засилувач со TDA2002  (Read 586 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
8W засилувач со TDA2002
« Opened on 06.03.2011, Sunday, 20:15:20 »
Аудио засилувач базиран на интегралното коло TDA2002 со излезна моќност од 8W на 2Ω со THD=10% при напон од 14.4VDC.


Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Одг: 8W засилувач со TDA2002
« Reply #1 on 20.03.2011, Sunday, 00:08:18 »
Shadow го имаш ова појачало изработено,мислам дали функционира?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 8W засилувач со TDA2002
« Reply #2 on 20.03.2011, Sunday, 01:06:14 »
најверојатно го нема правено, дека ги става шемите од компјутер што ги има, ама јас ти викам дека ке работи ако го направиш :D...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 8W засилувач со TDA2002
« Reply #3 on 20.03.2011, Sunday, 15:08:54 »
најверојатно го нема правено, дека ги става шемите од компјутер што ги има, ама јас ти викам дека ке работи ако го направиш :D...

Bojan од кај знаеш ти дали јас го имам изработено или не >:(. Не е убаво така да одговараш во туѓо име :-\. Веќе неколу пати сум кажал, но еве сега пак ќе повторам дека:

Quote from: ShAdOw
Секој засилувач кој го постирам на форум можеш да бидеш сигурен дека 100% работи :), или јас сум го изработил или некој друг така да немај гајле околу тоа ;), слободно изработи го и нема да имаш никаков проблем :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 8W засилувач со TDA2002
« Reply #4 on 20.03.2011, Sunday, 15:50:15 »
Немојте  толку остро колеги,ке затупите на врвовите! ;) :( Овде не се ставаат само работи кои си ги направил,туку и апликации што вредат да се имаат како *резерва* во случај да затребаат! Зар мислите дека лично јас се сум направил?! Не,некој работи ги направил друг,јас сум видел,сум ја добавил шемата и ке му ја дадат несебично на некој кому му треба! Камо среќа и Мартин и Бојан и Тоше и ...... секој од Вас да постираат по една шема дневно!!! Макар и да не ја направиле! Можеби ке побараат помош,ке прашаат ,ама сепак нешто ке научат и тие и од оние 1000 и нешто форумџии, кои никогаш не се осмелиле нешто да објават!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Одг: 8W засилувач со TDA2002
« Reply #5 on 20.03.2011, Sunday, 17:07:09 »
најверојатно го нема правено, дека ги става шемите од компјутер што ги има, ама јас ти викам дека ке работи ако го направиш :D...

Bojan од кај знаеш ти дали јас го имам изработено или не >:(. Не е убаво така да одговараш во туѓо име :-\. Веќе неколу пати сум кажал, но еве сега пак ќе повторам дека:

Quote from: ShAdOw
Секој засилувач кој го постирам на форум можеш да бидеш сигурен дека 100% работи :), или јас сум го изработил или некој друг така да немај гајле околу тоа ;), слободно изработи го и нема да имаш никаков проблем :).

најверојатно значи дека не сум 100% сигурен во тоа што сум го пишал...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)