Author Topic: Bluetooth Controlled Model Car  (Read 2388 times)

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Bluetooth Controlled Model Car
« Opened on 16.01.2011, Sunday, 14:16:48 »
епа вака еве еден интересен проектот што преку блутут апликација на телефон може да се контролира количе (играчка  :D) сакам да го правам само чекам да ми кажат колку пари се деловите ;D  (извинете за насловот незнаев како да го напишам :-\)
еве ја шемата






Еве ги апликациите
Code: [Select]
http://uzzors2k.4hv.org/projectfiles/blucar/Bluetooth%20Car.zip
Bluetooth Car (ATtiny2313) controlled with Android phone

Извор

Code: [Select]
http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=blucar

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #1 on 16.01.2011, Sunday, 14:49:54 »
Насловот и општо темата ти се супер, педантно и средено. Вака треба да изгледа секоја тема :)
Блутут модулот прашај колку пари е да се купи кај нас, ако ти врши работа само блутут чипот можам да се обидам да ти јандам таков чип. Микроконтролерот ке мора да го програмираш на посебен програматор, поразличен од овие за пикови.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline .DVL

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #2 on 16.01.2011, Sunday, 15:00:02 »
Фала DX-er  ;D иначе чекам од алфа да ми стигни порака за деловите па ке видиме .... ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #3 on 16.01.2011, Sunday, 15:19:05 (Edited 16.01.2011, Sunday, 15:20:52) »
ДВЛ цената на тоа модулче за блутут  ако прочиташ во изворот кошта 100 долари.А тебе ти треба HTC мобилен,од него е искористен акцелометарот,тој служи за вртење на количката(моделот) лево или десно.За другите делови лесна работа,ама да те прашам зашто си земал да правиш со блутут кога имаш РФ модули т.е. хибридни модули.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #4 on 16.01.2011, Sunday, 16:19:45 »
ако може да се изведе со друг тип на радиоконтрола освен блутут би било најдобро бидејки блутутот е ограничен на само 10m.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #5 on 16.01.2011, Sunday, 16:40:25 »
Bluetooth си е Bluetooth и неможе да се менува со ништо, секој протокол сим има свои предности и недостатоци. Ако ставиш РФ модули поразлични од Bluetooth нема да можеш без додавање на хардвер да контролираш од мобилен телефон, а и патем апликацијата што е направена за андроид може да се користи на било кој мобилен телефон со андроид со преправање на одредени работи, се разбира ако имаш source code и знаеш јава, билдаш и готово, тоа воопшто не е сложена работа. Имам направено едно робетче (ASURO) со ATmega8L и Bluetooth модулче од микроелектроника контрола преку Bluetooth од лаптоп. Тоа беше како дел од Hardware & Software од Бања Лука и ако ги најдам видеата ке ги поставам некаде на форумов, а и патем се спрема уште еден голем проект со роботче, но за тој ке има посебна тема во Роботика.

Споено мислење: 16.01.2011, Sunday, 16:41:22
ако може да се изведе со друг тип на радиоконтрола освен блутут би било најдобро бидејки блутутот е ограничен на само 10m.

Имам Bluetooth класа 1 кој сигурно работи на 150 метра на отворен (Пробано), немора да е класа 2  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #6 on 16.01.2011, Sunday, 16:50:28 »
Имам Bluetooth класа 1 кој сигурно работи на 150 метра на отворен (Пробано), немора да е класа 2  :)
џабе кога телефоните се со блутут со 10 метри домет.

Јас мислам дека овој проект е неисплатлив за правење, подобро со друг начин со радиоконтрола и без телефон.... ке има повеке работа додека се направи ама далеку поевтино ке биде.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #7 on 16.01.2011, Sunday, 16:54:47 »
Имам Bluetooth класа 1 кој сигурно работи на 150 метра на отворен (Пробано), немора да е класа 2  :)
џабе кога телефоните се со блутут со 10 метри домет.

Јас мислам дека овој проект е неисплатлив за правење, подобро со друг начин со радиоконтрола и без телефон.... ке има повеке работа додека се направи ама далеку поевтино ке биде.

Воглавно за овој проект станува збор за играчка, и е наменета да си ја возиш низ соба, што ако има 1km домет ако неможаш да видиш каде оди количката. За играње и за учење (за тој што незнае ова да го направи може многу да научи и да го употреби во други цели тоа знаење). Се сложувам дека ова е неисплатливо, но за мене, за некој друг е и повеќе од задоволство.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #8 on 16.01.2011, Sunday, 17:25:10 »
овој проект е добар да го направи со хибридни модули.Нема да фрли 120долари за цел уред,овде ќе фрли накај 2000 денари.И со сигурност ќе му работи.Еве линк,симни ги фајловите и другите потребни работи за негова изработка,и изработи го.Деловите лесно се наоѓаат.
Code: [Select]
http://320volt.com/jal-programlama-dili-pwm-rf-haberlesme-robot-projesi/

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #9 on 16.01.2011, Sunday, 18:05:59 »
Имаше во ЕМИТЕР еден проект за количе управувано РФ модули, но такви РФ модули не прпорачувам да користите, јас купив 1 пар од кај бугарите и многу чудно во работа изгоре предавателот, истото му се случи и на еден клолега, а сум слушнал дека се случило истото и на уште многу други. И тоа не работеше ни 1 саат.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #10 on 16.01.2011, Sunday, 18:12:05 »
 нели може да си направиме своја радиоконтрола со предавател и приемник на пр. 27MHz и да се користат снимени TDMF тонови од предавателната страна а кај приемникот да има некој декодер што ке ги претвара од тон во некоја команда.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #11 on 16.01.2011, Sunday, 18:14:25 »
може и во 10101001 да ги претвара, и во приемникот тоа да се репродуцира....може и со обично радио па да се направи :D имав размислувано за тоа пред некој ден... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #12 on 16.01.2011, Sunday, 18:26:49 »
само незнам кај ќе најдете RS232 блутут :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #13 on 16.01.2011, Sunday, 18:30:09 »
муабетот се сврте за RF модули и како можеме да ги замениме...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Bluetooth Controlled Model Car
« Reply #14 on 16.01.2011, Sunday, 18:39:03 (Edited 16.01.2011, Sunday, 18:40:52) »
може и во 10101001 да ги претвара, и во приемникот тоа да се репродуцира....може и со обично радио па да се направи :D имав размислувано за тоа пред некој ден... :D

Може ама баш се што ке ни текне да направиме, и тоа на билокоја фреквенција сакаме (до 5GHz), но дали се исплати, колку време ке се потроши, кога веке модулите се продаваат под цената на нивните елементи, и веке се направени и проработени.

Споено мислење: 16.01.2011, Sunday, 18:40:52
само незнам кај ќе најдете RS232 блутут :)


Тие се најраспространетите Bluetooth модули, има еден класа 2 од микрое, кој може да се нарача преку Логин. Имам јас еден таков модул и еден Класа 1, па ако некој е многу заинтересиран можеме да се договориме да пробаме нешто заедно.