Author Topic: Нацрт на бас кутија со 2 х 15 инчни басови  (Read 1564 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За ГИГАВАТ: прати ги моите постови,ке ставам цела гарнитура хорни за разни типови басови,а кажи до колку би потрошил,па ке правиме нешто.Пак на крај да напоменам-ова не се кутии за дома,туку само за простори како диска,сали ,простор каде се игра,се лупа.... ;D ;)Ако те интересира нешто пиши!

Не не, јас не би ги правел сега, не ми ни требаат сега, мислев нешто за во иднина, за година или две од сега ;). Сега немам пари ни за звучниците ;D, дури ни за поевтини, а иверки имам колку сакам (цели панели 1.5m X 1.2m, 20mm и 22mm дебели (и такви и такви, сега за сега ништо не правам со нив освен рафтови ;D). Мислев чисто онака, како проект да не имаш испробано некоја „лавиринт“ кутија која дава добри резултати со релативно голем број на различни звучници (зборувам за 15 инчни бас звучници, не за 12 инчни ;)).

А инаку за нивната намена, да знам, тоа ми е и идејата (сакав нешто да изнајмувам, можеби, некој ден во иднината, знам клиентела која ми барала, а сум немал да изнајмам, па зошто некој ден во иднина да не им изнајмувам ;), едно време DJ миксерот и DJ-ките ги инзајмував, ама видов дека е неисплатливо, мала е сумата на пари која се дава, а опремата е скапа и кршлива и одкако еднаш се изгорев со едни дечки кои не платија штета што направија на миксерот - истурија сок - решив веќе да не ги изнајмувам, само јас ако вртам, само тогаш ги носам). Знаи знам дека се наменети за надворешна употреба или евентуално големи сали, не ни планирам да ги користам дома, што ќе ми се ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Беа поинакви малце, ги препрајв ради пониски тонови да вадат, а и полесни се за правење  вака, иначе се за по дома, но даваат подобар звук од повеќето купечки звучници, а фаќаат поефтино. Како што кажав не се аудиофилски или студиски, ама за низ дома добри се. Иначе правени се во Winisd.
Инаку зборот ми беше дали можат да се најдат еминенс среднотонци, мислам дека се добра фирма, само незнам дали произведуваат само басови или комплет. И би те замолил да ми кажиш преку лп во која продавница можат да се најдат, ако сакаш.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,де, еве гледај ставам малку по малку нови нацрти и ке имаш избор да бираш.Не знам што мислиш конкретно да правиш,ама за поголеми забави формулата е : два бас бина,два сателита,две стерео појацалца - бар 2х400 вати и крај.Миксер,компјутер,ДЈ конзола со ЦД итн.по желба!!!

Споено мислење: 13.01.2011, Thursday, 21:47:20
ЕМИНЕНС продаваа ДО РЕ МИ ,види во ЗЕЦ, а има добри звучници и од БИЕМА!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам што мислиш конкретно да правиш,ама за поголеми забави формулата е : два бас бина,два сателита,две стерео појацалца - бар 2х400 вати и крај.Миксер,компјутер,ДЈ конзола со ЦД итн.по желба!!!

Знам знам, тоа ми е и идејата, бас биновите сам да ги правам, а сателитите, евентуално да преправам некои со веќе готови кутии или да правам мои (треба да се разгледа и оваа опција), активен филтер, два стерео засилувачи (барем 2 X 500W колку за почеток, ако тргне добро, може и да се зголеми бројот на звучници, а со тоа и борјот на засилувачи ;)), агрегат (барем 3KW, клиентелата што ми барала, најчесто ми барала и агрегати, на отворено и во природа се прават овој тип на забави најчесто, барем летно/пролетно време ;)), и додатна опрема, како што кажа, по избор, се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
@batka еднаш пронајдов една страна на која имаше да внесеш фреквенција и отпор на високотонец, среднотонец и бас и таа самата (некоја скрипта изгледа беше) ти пресметува со колкави вредности кондензатор да ставиш, колку намотки калем и сл. Ти ја црташе целата шема за скретница, ама проблем е тоа што ја заборавив, а никаде не ја снимав. Да не знаеш нешто ти такво онлајн да пронајдам?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За свртниците не ти препорачувам формули.Тоа сепак се ПРИБЛИЖНИ вредности.Без експеримент и повекекратно слушање не верувам дека некој *од програм* ке направи добра свртница! Да не должам прочитајте го написот на Форумов*Како се прават звучни кутии*.Таму објаснив дека секој има свој *звук* што го очекува од кутиите и треба да биде самиот задоволен од звукот!!Џабе некој ми кажува оти компјутерската програма кажува дека се е одлично,линеарно,совршено,а за мене звукот е голема *тапа*! :D :D