Author Topic: Нацрт на бас кутија со 2 х 15 инчни басови  (Read 1563 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Почесто  ми се јавуваат од Форумов членови кои бараат најразлични кутии ,вакви-такви вуфери,сателити и слично .Најчесто се бараат поголеми кутии кои бараат поголема сила и појачувачи од типот 2 х 200  до 800 вати! :D ;D Еве една модифицирана шема со  две 15 -ки кои се прилично ефикасни во ваков тип лавиринт кутии .Со добри звучници ефикасноста лесно преминува и 102 дб !! Да напоменам дека конструкцијата на една ваква кутија преминува и 100 ЕУ (без звучници и свртница!) и нејзината изработка не е лесна работа,особено мајсторскиот дел,за што треба и соодветен алат. Нацртот е проверен во пракса повеке пати и работи солидно со голем број различити звучници.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Планирам да купам Europower 2500 и соодветни звучници (уште не сум разгледал какви понуди има, бидејќи првин сакам да го земам снагаторот). Оваа кутија добра ли ке е за него и според изгледот мислам дека ќе има подлабок бас или се лажам ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Нацрт на бас кутија со 2 х 15 инчни басови
« Reply #2 on 11.01.2011, Tuesday, 18:26:52 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 18:29:34) »
Нели секој звучник си е приказна за себе, па си треба за секој звучник башка пресметки ова она. Инаку мислам колку поголема кутија, подлабок бас, имаше и некое превило со издувите ама не ми текина како беше... Мислам подолга цефка(издуф) поизразити ниски фрекфенции за сметка на повиските. Според мене, т.е. од мое искуство најдобри се банд пас кутиите, а и понесе сложени од лавиринтите. Инаку со лавиринт од 10ватно појачало ми се има тресено цела куќа, но тешки се за правење, како што кажа Бата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Правила нема! Прво- треба по можност да слушнете готова,направена кутија.Така најдобро ке оцените дали вреди да се мачите да ја правите! Ова кутија е направена низ Македонија барем десетина пати,колку јас знам,а можеби и повеќе.Значи ,проверена конструкција.Многу зависи  и какви басови ке ставите. Поквалитетните басови се *потврди*,отсечни,осетливоста е голема- над 95 дб и повеке.Две 15-ки поставени под определен агол го шират звукот .Кутијата е конструирана да се пренесува лесно со вградените тркалца,така што и сам човек полесно ке се справи со транспортот.Значи,ова е бас-хорна,со соодветно димензиониран канал кој се шири кон излезот на кутијата. Овакутија може да биде основата на еден озбилен систем за озвучување.Треба да се дополни со еден или два пара средно-високотонски кутии,најдобро 10 или 12 инчни среднотонци и високотонци (хорни или соодветни твитери).Сето тоа поврзано со соодветен појачувач ,или систем на активна свртница и соодветен број засилувачи.Во секој случај ова е конструкција која по тежина и квалитет спаѓа веке во некоја профи-класа.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
a наместо 15 да му става 12-ки ќе терат ? Дека имам 12-ки...

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Може и со 12ка да ги изведеш овие кутии, ама ќе треба да ја модифицираш кутијата т.е да ја намалиш нејзината големина, бидејќи таа е конструирана за 15ка ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нели секој звучник си е приказна за себе, па си треба за секој звучник башка пресметки ова она. Инаку мислам колку поголема кутија, подлабок бас, имаше и некое превило со издувите ама не ми текина како беше... Мислам подолга цефка(издуф) поизразити ниски фрекфенции за сметка на повиските. Според мене, т.е. од мое искуство најдобри се банд пас кутиите, а и понесе сложени од лавиринтите. Инаку со лавиринт од 10ватно појачало ми се има тресено цела куќа, но тешки се за правење, како што кажа Бата.

Секој звучник е посебна машина - тоа е точно!,ама постојат кутии,отворени како овој хорн кај кој може да ставиш секаков бас звучник, а со свртницата (претежно електронски свртници се користат за вакви системи!) се подесуваат некои фреквенции кои може да пречат или се предимензионирани/смалени .Овој тип на кутии секогаш се дел од поголем систем за озвучување и се покажаа многу добри во праксата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Значи ќе треба и соодветен електронски филтер за најдобри перформанси? Инаку ако си правел/слушал на вакви курии со кој звучници даваат најдобар звук ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Нацрт на бас кутија со 2 х 15 инчни басови
« Reply #8 on 13.01.2011, Thursday, 00:52:51 (Edited 13.01.2011, Thursday, 03:07:47) »
За 12-ки не одговараат -преголеми се.Иначе сум ги пробал со РЦФ,ЕВ, со Еминенс,со руски и бугарски басови и секогаш имале - шут!! ;D Спрема цената најдобар бас дадоа со РЦФ звучници!  Имаше неколку скопски дискотеки порано опремени со вакви кутии.

Споено мислење: [time]13 Јануари 2011, 01:40:35[/time]
Еве ти нешто полесно,за 12-ки ЕМИНЕНС

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ај ќе ја пробам оваа и така имам шифоњери стари..  :) Инаку во кичево има уште од овие и тие блацк хорн што ги имаше ставено, некои се од некогашниот легендарен кафиќ Медиум, можда на повозрасните им звучи познато. Деновиве че ја ставам шемата за моит басови, инаку имат такви пола кичево  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Такви 15 инчни хорни имаше во бившо МНТ ;) (не ми текнува како го прекрстија пред да го затворат). На подот беа поставени, баш помнам... ама многу разлеан бас имаат :S... плус, таму озвучувањето беше катастрофа, забава по забава со години, горени и премотувани, иако дел од звучниците беа JBL, сепак, после толку години забави требаше да се менуваат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имаше еден човек од Кичево,кој купи хорни од мене,Не се секавам Кире да не се викаше,беше ДЈ на времето.
Во МНТ мислам дека Брацо ги има правено,а еднаш со Живко од МРТВ стававме заштити.Иначе многу шифоњери треба да растуриш за пар кутии!! ;D :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ме интересира дали има некоја како „универзална“ трансмисиона линија (нашки кажани, „лавиринти“). Знам дека тие кутии се прават според точни сепцификации на звуникот кој планира да се искористи, но ме интересира дали има некоја која се покажала добро со поголем дијапазон на звучници кои можат да се купат и денес ;).

Причината поради која прашувам е следнава: имам голема количина на иверка дебела 20 и 22mm, а немам пари за квалитетен звучник ;D, а со трансмисионата линија се вади максимумот од звучникот, и на поле на квалитет, и на поле на моќност (барем така имам читано). Ако постои нешто такво, можеби во иднина би го правел (не сега, немам време), па не е лошо да имам „шема“ на кутијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Нацрт на бас кутија со 2 х 15 инчни басови
« Reply #13 on 13.01.2011, Thursday, 18:57:04 (Edited 13.01.2011, Thursday, 20:04:41) »
Тој 2х12 сакаф да го правам, мислам дека еден шифоњер ќе стигне плус некое штиче за вкрутување :D
Еве поуниверзална од оваа незнам дали има, димензиите се внатрешни, значи зависо од штицата колку е дебела треба надворешните да ги пресметаш. Ваква има изнапрајно цело кичево, јас дома имам 4 вакви, на никакви звучки, нема некој си аудиофилски звук, ама добро тресат, доволно за 4 кутии со безвеза звучки од по 100 вати да предизвикаат билка во градите примаксимални оптеретувања. Инаку и на магнат и на алпина и на тсс добро свират, имам различно. Ако сакаш да направиш една кутија за двата звучника, долниот дел треба да го продолжиш, така што од звучникот треба да има 20 сантими, т.е. од најдолната точка на звучникот.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Нацрт на бас кутија со 2 х 15 инчни басови
« Reply #14 on 13.01.2011, Thursday, 20:12:57 (Edited 13.01.2011, Thursday, 20:46:42) »
Мислам дека многу*од око * е проектирана кутијава,прво затоа што страниците се само цели броеви! ;D :D ;)Не е шала ова ,а второ за 12 е мнооогу голема! Трето отворите не се соодветни за големината,а сумјам дека ке даде вистински цврст бас.Можеби - разлеан,замаглен ,мек,ама непрепознатлив.Сепак јас би одел по некој проверен ред.За ГИГАВАТ: прати ги моите постови,ке ставам цела гарнитура хорни за разни типови басови,а кажи до колку би потрошил,па ке правиме нешто.Пак на крај да напоменам-ова не се кутии за дома,туку само за простори како диска,сали ,простор каде се игра,се лупа.... ;D ;)Ако те интересира нешто пиши!