Author Topic: Кој каков компјутер има дома ?  (Read 6494 times)

stefanjanevski

  • Guest
Колега на никој не би му било лошо од таков компјутер :)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
А, за ладење ќе има ли некоја корејанка со ладало да го “лади“, процесорот  ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, Јапанка од Кина ќе дојде, ахахахахаха ;D ;D ;D.

Ај доста off-topic ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Да се пофалам јас со мојата некомплетна нова конфигурација.

MotherBoard: ASUS Sabertooth P67
RAM: Kingston Hyper X Genessis 4GB 1600Mhz
PSU: Cooler Master Silent Pro M 600W
GPU: Ge Force 8600GT (стара ми е)
HDD: Western Digital Caviar Blue Sata3 1TB (го продавам, а иначе е нов и е користен 2 месеца)
         Maxtor 250GB (стар)
Other: Smart TV-DX (стара)

Ми фали уште:
CPU: Intel Core i5 2500K
Case: Cooler Master Elite 430.

Нив најверојатно ќе ги земам за 1 месец.
    
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ај со среќа да и ја користиш новата конфигурација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Да се пофалам јас со мојата некомплетна нова конфигурација.

MotherBoard: ASUS Sabertooth P67
RAM: Kingston Hyper X Genessis 4GB 1600Mhz
PSU: Cooler Master Silent Pro M 600W
GPU: Ge Force 8600GT (стара ми е)
HDD: Western Digital Caviar Blue Sata3 1TB (го продавам, а иначе е нов и е користен 2 месеца)
         Maxtor 250GB (стар)
Other: Smart TV-DX (стара)

Ми фали уште:
CPU: Intel Core i5 2500K
Case: Cooler Master Elite 430.

Нив најверојатно ќе ги земам за 1 месец.
    

и еден cooler master hyper 212 plus да му ставиш да ти се гледа да го личи куќиштето на нешто :) и некоја лед диода од внатре би било добро да ставиш во куќиштето :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Абе катастрофа сте сите, све кршови имате, јас во работилница имам машина со 6x86 Cyrix процесор на 200MHz и 64MB рам (од кој што графичката зема 4MB), без усб и со расипан цд-ром ;D ;D ;D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Pentium 4 3GHz
HDD 80GB
Nvidia 6500
1GB DDR2
LG T710BH (CRT)
стар е околу 6 год. за нов се нема финансии

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
процесор: amd athlon 5200+ 2.7Ghz
матична: asus m3a78 pro
графичка: geforce GTS 250
рам: 4Gb од кои 3,25 се употребуваат :-\ треба да се среди ако може тоа...
hdd: 500Gb western digital blue edition
напојување: cooler master real power 450w
....и то... :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
рам: 4Gb од кои 3,25 се употребуваат :-\ треба да се среди ако може тоа...

Тоа е затоа што користиш 32-битна верзија на windows. Инсталирај 64-битна верзија на windows и целиот рам ќе биде препознаен ;).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
знам дека имаше проблем со windows-от ама ми нема текнато да побарам низ интернетов како да се среди...а и време немам сега :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
рам: 4Gb од кои 3,25 се употребуваат :-\ треба да се среди ако може тоа...

Тоа е затоа што користиш 32-битна верзија на windows. Инсталирај 64-битна верзија на windows и целиот рам ќе биде препознаен ;).

знам дека имаше проблем со windows-от ама ми нема текнато да побарам низ интернетов како да се среди...а и време немам сега :)

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4439.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
и еден cooler master hyper 212 plus да му ставиш да ти се гледа да го личи куќиштето на нешто Смешко и некоја лед диода од внатре би било добро да ставиш во куќиштето

За сините диоди ќе се среди работата, бидејќи ќе има 4 вентилатора со сини диоди  :)

А за кулер нема да може Hyper бидејќи не ми врши работа. Морам да земам некој кој што дува надолу кон матичната, бидејќи матичната е предвидена за таков кулер.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
рам: 4Gb од кои 3,25 се употребуваат :-\ треба да се среди ако може тоа...

Тоа е затоа што користиш 32-битна верзија на windows. Инсталирај 64-битна верзија на windows и целиот рам ќе биде препознаен ;).

знам дека имаше проблем со windows-от ама ми нема текнато да побарам низ интернетов како да се среди...а и време немам сега :)

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4439.0

xp имам..  :-\
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Има и xp 64 битна верзија.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680