Author Topic: Проблем со Samsung LCD C650  (Read 2625 times)

Offline tane

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #15 on 13.12.2010, Monday, 23:31:30 »
 Модот енерги сејвинг го ставив на најниско ниво(значи  намалени се позадинското светло,контрастот итн и сега не се исклучува.Стварно не ми е јасно

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #16 on 14.12.2010, Tuesday, 00:36:34 »
И да го отворам лцд то не би знаел сто да направам, сакав да се консултирам за можни проблеми за да знам сто ке казат во сервис затоа што е стар 3 недели и е под гаранција  >:(

Модот енерги сејвинг го ставив на најниско ниво(значи  намалени се позадинското светло,контрастот итн и сега не се исклучува.Стварно не ми е јасно

Епа штом тие под гаранција, не му ја мисли и носи си го на сервис, нема да ти земат апри за тоа, под гаранција ти е, мада половина од сервисерите во градов се фушераи (некои од што не се замараат, други од што не знаат, трети од што така им е кажано) и најверојатно привремено ќе го средат проблемот (доволно колку да тера дур не истече гаранцијата). Инаку според тоа што го имаш post-ирано, дефинитивно проблемот е во напојувачката секција, ако во energy saving мод си работи ОК, тогаш значи дека кога ќе повлече повеќе струја (кога не е во energy saving мод) некој електролит (најверојатно) или некој лем (ладен лем) е проблематичен и прави проблеми (не е исклучено да биде и некој switching MOSFET проблематичен, ама не верувам, ептен ретко се случува ова и најчесто е грешка во дизајнот, ставена е преслаба компонента која не може да ја издржи таа струја, па прегрева и гори, што во сегашнава ситуација, тоа не е случајот, тебе ти работи мониторот, само што понекогаш зеза).

е па не верувам да е ладен лем чим е стар 3 недели а и неверувам да има исушен кондензатор
ама како што пиша гига кај кинезите све бидува а ако го однесеш на сервис ке најдат ладен лем и ке го прелемат а ке ти наплатат како да мениле сплит трафо  :-\

LCD-ињата немаат split трафо ;D. Имаат трафоа, но само во напојувачката секција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #17 on 14.12.2010, Tuesday, 13:38:45 »
телевизорот мислев дека е некој самсунг с650    а не знаев дека е лцд  :-\

Offline tane

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #18 on 14.12.2010, Tuesday, 17:31:15 »
Денес го однесов во сервисот на К&К ке почекам 2,3 дена па ке ви кажам што сум направил и ке споделам искуство од сервисот ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #19 on 14.12.2010, Tuesday, 17:33:22 »
Денес го однесов во сервисот на К&К ке почекам 2,3 дена па ке ви кажам што сум направил и ке споделам искуство од сервисот ;D

Не верувам дека ќе бидат искрени и ќе ти кажат што бил проблемот, но прашај, никој не може да ти забрани да прашаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #20 on 14.12.2010, Tuesday, 17:42:30 »
Кажи колку ке ти наплатат,па ке ти кажам что направиле ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #21 on 14.12.2010, Tuesday, 17:44:51 »
Кажи колку ке ти наплатат,па ке ти кажам что направиле ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Да да, и по тоа ќе се види, хахахаах ;D ;D ;D. Мада мислам дека спомна дека под гаранција му е мониторот, така да не би требало да му земат пари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tane

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #22 on 14.12.2010, Tuesday, 21:45:51 »
Под гаранција е

Offline tane

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #23 on 17.12.2010, Friday, 19:49:39 »
ЛЦД то ми го направија ми рекоа дека е до напојуванјето и дека ми смениле цела плоча.
 На прашанјето зашто цела плоча ми е сменета ми одговорија дека не менуваат делчинја затоа ми е сменета цела плоча  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #24 on 17.12.2010, Friday, 19:53:35 »
ЛЦД то ми го направија ми рекоа дека е до напојуванјето и дека ми смениле цела плоча.
 На прашанјето зашто цела плоча ми е сменета ми одговорија дека не менуваат делчинја затоа ми е сменета цела плоча  ;)

Не се замараат да го бараат каде е проблемот, имаат такви монитори иљдници кај кои некој друг проблем имало што не можел да се сервисира или ќе коштало многу сервисирањето (неповрзан со напојувањето), па ја извадиле плочата од некој друг и ја ставиле на твојот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: problem so samsung lcd c650
« Reply #25 on 18.12.2010, Saturday, 08:48:24 »
Чим го напрајле супер, инаку мислам дека е можен ваков проблрм ради недобар спој ( ладен лем, лабава компонента....) па кога ке подзагрее малце поради ширење на телата малце "ќе стегни" одсно ќе се подобри контактот. Барем на компјутер така имам забележано -имаше таков проблем еден колега па мораше кога е поладно да го грее со фен или греалка дур запали  :)