Author Topic: Засилувач со една ламба во А класа (2W)  (Read 12078 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да не знае некој која ватажа треба да биде/ат трансформаторите за висикиот напон за педзасилувач во стерео варијанта  со  ECC82, односно ориентационо  колку милиампери трожат лампите .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не знае некој која ватажа треба да биде/ат трансформаторите за висикиот напон за педзасилувач во стерео варијанта  со  ECC82, односно ориентационо  колку милиампери трожат лампите .

Па немам изработено никаков предзасилувач со ламби, но викаат дека со 5, 6, 7VA трафо се свршувало работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да, за предзасилувач со една или две ECC82 докај десетина вати се доста...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Тоа аналогно би значело дека можам да употребам како предходно што беше спомнато за трансформаторчиња од полначи за мобилни телефони. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа аналогно би значело дека можам да употребам како предходно што беше спомнато за трансформаторчиња од полначи за мобилни телефони. :)

Па да, од прилика така ќе му дојде, само што гледај секундарот на вториот трансформатор (Tr2) да има дупло поголем секундарен напон од секундарниот напон на првото трафо (Tr1) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако се двете трансформаторчиња за 220V, секундарите треба да им се исти, ако го ставиш вториот да има дупло поголем напон од првиот ќе ти дигне над 400V ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Засилувач со една ламба во А класа (2W)
« Reply #111 on 30.03.2011, Wednesday, 16:41:51 (Edited 30.03.2011, Wednesday, 16:51:35) »
Колку што јас укапирав веројатно по предходно дадената шема тренсформаторчињата треба да се со ист секундар односно на крај ќе добијам 220 V +грец и кондензатори  310 V па симнувам со влезен отпорник во килооми на 250 волти (приоближно ) како за ЕЦЦ82.
Инаку поседувам 2 лампи ECC82 прилично во добра состојба кои е гревота да скапуваат во шупа . Па темава ме поттикна да размислувам да направам еден предзасилувач со ECC82 иако поседувам еден со ECC88.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Засилувач со една ламба во А класа (2W)
« Reply #112 on 30.03.2011, Wednesday, 17:20:17 (Edited 30.03.2011, Wednesday, 17:55:17) »
Колку што јас укапирав веројатно по предходно дадената шема тренсформаторчињата треба да се со ист секундар односно на крај ќе добијам 220 V +грец и кондензатори  310 V па симнувам со влезен отпорник во килооми на 250 волти (приоближно ) како за ЕЦЦ82.
Инаку поседувам 2 лампи ECC82 прилично во добра состојба кои е гревота да скапуваат во шупа . Па темава ме поттикна да размислувам да направам еден предзасилувач со ECC82 иако поседувам еден со ECC88.

Мене ако ме прашујш IZOTOP-slab!???, ама за силен многу спанаќ треба да јајш,... изработиси го кога ти вела конверторот од Емитер со ECC82 па ќе ме блосујш, пошто како што гледа од мерењето многу мават вториот хармоник!!! ;) :o, ја така вела како да ти рекол господ, а не онај,... знајш кој!!? ;D >:( :D
Ајд позззз 8)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline ScottPetrov

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
де4ки ги имам овие ламби дома: PCL 86, PCF 201,PY 88,PCL 84,PCL 805,PCH 200
да не има некој случајно предзасилувач или од некој засилувач шема
 ???

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Imase porano baraj jas postaviv nekolku najprosti nacrta sto moze da gi napravis
Z33MK