Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 115535 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не знам дали постои во МКД BBS piter? ако некој знае,интересно е да се знае..

Јас воопшто не ни знаев дека постоел BBS во Македонија ;D. Ако некој знае, дај нека каже дали постои или не, ако постои, може ли преку usenet да се конектираме за BBS-от, итн ;).

Јас се сеќавам на првиот BBS кај нас :), во моментот не ми текнува како се викаше, тогаш бев уште средно и беа актуелни 486-ките, па покасно се појавија и првите пентиуми, јас знам дека немав пари за такво нешто па собирав за половна 386-ка, знам дека можеше и со неа да се уклучиш ;) ;D. Иначе на тој BBS прв пат во живот видов шема цртана на компјутер, уште се сеќавам беше со некои SN74... интегралци :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа BBS од што е кратенка??? :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
тоа BBS од што е кратенка??? :D
Mислам дека е ова
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Bulletin_board_system
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве нешто да прочитате.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ајде луѓе ова некој да ми го објасни...со татко ми работевме кај еден човек и радивце имаше едно дрндаше некоја музика...и сега кога ке поминеш пред него се менуваше станицата, се пушташе некоја шиптарска станица, пак помини пред него пак ке се вратеше старата станица и цело време така се мењаше...за на која фреквенција работеше радиото појма немам дека скалата не беше баш нај добра....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #65 on 14.06.2011, Tuesday, 15:18:15 (Edited 14.06.2011, Tuesday, 15:25:15) »
ајде луѓе ова некој да ми го објасни...со татко ми работевме кај еден човек и радивце имаше едно дрндаше некоја музика...и сега кога ке поминеш пред него се менуваше станицата, се пушташе некоја шиптарска станица, пак помини пред него пак ке се вратеше старата станица и цело време така се мењаше...за на која фреквенција работеше радиото појма немам дека скалата не беше баш нај добра....

Оваа појава се вика : Лоша изработка на радиото и меѓусебна индуктивност.

Ајде малку теорија и математика (оти гледам на форумот никој не го прави тоа, а без теорија и математика ништо од електроника).

Индуктивноста претставува однос меѓу флуксот што протекува од некој проводник и струјата низ тој проводник. Значи тоа е физичка способност некој проводник (или коло) да се однесуваат на некој начин во однос на сопствено-креираниот флукс и сопствената струја.

L = Ф / I

Постои закон во електромагнетиката, дека кога 2 контури или кола се во непосредна близина, и во нив течат струи со простопериодично-променливи величини (значи ги означуваме како i(t) - струја i во функција од времето t), тие создаваат меѓусебна индуктивност која што гласи, Меѓусебната индуктивност е односот на флуксот создаден од едната контура врз другата и струката на првата контура, или пак :

L12 = Ф12 / I1

Ф12 претставува флукост од првата контура што поминува низ втората.

За да се пресмета флукс треба малку повеќе мозгање

Формулата е : Ф = integ (B * dS) - во векторски облик

integ - интеграл по површина S (аш што е лошо што нема симболи на форумот).

Овде ти треба малку виша математика, интеграција и во зависност од каква површина се работи различни методи на интеграција :)

Што правиш ти кога поминуваш пред радиото ?

Мило ми е што праша, она што ти го правиш на радиото е тоа што на некој калем (кој е магнетно спрегнат со друг калем) му ја менуваш меѓусебната индуктивност, а со тоа понатаму се доаѓа до променување на станицата.

Како му ја менуваш инфуктивноста ? Епа пак ми е мило што праша.

Постои една контастанта која што ја поседува секоја материја на планетава. Таа константа се нарекува магнетна пермеабилност и се означува со u0 - ми-нула. Оваа константа е со одредена вредност во вакум и таа не се променува во вакум. Што се случува, твоето тело има различна константа u1 да ја крстиме (u1 = ur1 * u0), и затоа што, според Амперовиот и Ленцовиот закон за пресметување на векторот на магнетна индуктивност Б, кој што ни е потребен за флуксот го има следниот облик :

integ (B * dL) = u0 sum(I)

или со зборови, линискиот интеграл по затворена контура dL од векторот на магнетна индуктивност е секогаш еднаков на пермеабилноста на материјата по сумата од сите струи кои допринесуваат на тоа магнетно поле.

Што сакав да покажам со овој пост, електрониката не е така само земи чекан удирај мавај, земи леткум, леми гори. Доколку стварно сакате да сте електроничари, треба малку да ги засикате ракавите и да се извалкате во теорија :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
знаев дека имам некоја врска со индуктивноста, ама до толку незнаев што е финтата...иначе фала за деталното објаснување ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
знаев дека имам некоја врска со индуктивноста, ама до толку незнаев што е финтата...иначе фала за деталното објаснување ;D

Ете сега знаеш :) Земи сега прочитај/подучи нешто повеќе за електромагнетизам и уште многу работи ќе ти се проразјаснат, веруј ми :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
integ - интеграл по површина S (аш што е лошо што нема симболи на форумот).

Епа сега, толку се добива со беспатни скрипти, ако сакате подобро, ќе мораме да платиме :S. Башка, можеби нема симболи, ама има php кодови за subscript и superscript, така да, барем за индексите на буквите можете тие да користите ;).

Постои една контастанта која што ја поседува секоја материја на планетава. Таа константа се нарекува магнетна пермеабилност и се означува со u0 - ми-нула.

Тоа магнетната пермеабилност на воздухот/вакуумот (тука некаде се, така да, се зема дека се еднакви), општо, магнетната пермеабилност на определен материја се означува само со u, а односот колку магнетната пермеабилност на определен материјал е поголема од магнетната пермеабилност на воздухот, се означува со ur (еве пример за subscript ;)) и се вика релативна магнетна пермеабилност.

Постои една контастанта која што ја поседува секоја материја на планетава. Таа константа се нарекува магнетна пермеабилност и се означува со u0 - ми-нула. Оваа константа е со одредена вредност во вакум и таа не се променува во вакум. Што се случува, твоето тело има различна константа u1 да ја крстиме (u1 = ur1 * u0), и затоа што, според Амперовиот и Ленцовиот закон за пресметување на векторот на магнетна индуктивност Б, кој што ни е потребен за флуксот го има следниот облик :

integ (B * dL) = u0 sum(I)

Тука треба да стои само u место u0, зависи низ која материја се простира векторот на магнетна индукција. Ошто, треба да стои само u, ако се простира низ воздух/вакуум, треба да стои u0.

Не се нарекува „вектор на магнетна индуктивност“, се нарекува „вектор на магнетна индукција“, индуктивност и инудкција се два сосема различни термини. Ако во некој превод на Македонски од некоја странска книга си го прочитал овој термин, не се чуди, најчесто овие книги ги преведуваат индивидуи кои не се ништо повеќе од дипломирани филолози и немаат никакви познавања од електрониката, па често грешат во преводите на термиите.

Што сакав да покажам со овој пост, електрониката не е така само земи чекан удирај мавај, земи леткум, леми гори. Доколку стварно сакате да сте електроничари, треба малку да ги засикате ракавите и да се извалкате во теорија :)

Се сложувам со оваа констатација сосема и постојано инсистирам на тоа, литература на форумот (и општо, на net) има еден тон (јас лично имам скенирано барем 5 или 6 книги за електроника, повеќето од нив беа на академско ниво, но математиката беше далеку од комплицирана, најтешка равенка што требаше да се реши беше дробно-рационален полином, тоа се учи уште во средно), но кој сака, ја чита и учи, кој не, не чита и не учи, тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #69 on 14.06.2011, Tuesday, 16:21:54 (Edited 14.06.2011, Tuesday, 16:24:27) »
Да тернимите се малку смешани, иако на истото ко што ти, мислев.

Ги пишував пермеабилностите на вакумот/воздухот само да дадам пример. Доколку сакаме да пресметуваме магнето поле во различни средини мора да искористиме воопштен Амперов и гранични услови. Само преку воопштениот Амперов закон ќе се добие бараниот вектор во единица A/m (ампер на метар), но најчесто кога се песметуваат калемите (барем јас оти сум изработувал калеми со воздушни јадра) се користе u0 :)

Споено мислење: 14.06.2011, Tuesday, 16:24:27
Ваква дискусија ме радува :) А не,

„Го удри“ ?
„ДА“
„Проработе ?“
„Не“
„Удри го пак“

EOF.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ги пишував пермеабилностите на вакумот/воздухот само да дадам пример. Доколку сакаме да пресметуваме магнето поле во различни средини мора да искористиме воопштен Амперов и гранични услови. Само преку воопштениот Амперов закон ќе се добие бараниот вектор во единица A/m (ампер на метар), но најчесто кога се песметуваат калемите (барем јас оти сум изработувал калеми со воздушни јадра) се користе u0 :)

Јас искрено никогаш немам пресметувано, не заради друго, ме мрзело и постојат програмчиња ;D. Па и да не постоеја, подобро сам да си направам програма за пресметки на калеми одколку цело време „едно те исто“ да сметам ;D, затоа и постојат компјутерите, за да ни го олеснат животот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Ги пишував пермеабилностите на вакумот/воздухот само да дадам пример. Доколку сакаме да пресметуваме магнето поле во различни средини мора да искористиме воопштен Амперов и гранични услови. Само преку воопштениот Амперов закон ќе се добие бараниот вектор во единица A/m (ампер на метар), но најчесто кога се песметуваат калемите (барем јас оти сум изработувал калеми со воздушни јадра) се користе u0 :)

Јас искрено никогаш немам пресметувано, не заради друго, ме мрзело и постојат програмчиња ;D. Па и да не постоеја, подобро сам да си направам програма за пресметки на калеми одколку цело време „едно те исто“ да сметам ;D, затоа и постојат компјутерите, за да ни го олеснат животот ;).

Да да, но некогаш кога имаш комплексен систем (Pi или T филтер) секогаш сакам да знам дека добро стојам теоретски, па после за изработка се има LC метар и готово, ниту формули ниту пресметки, ниту моливи, МОТАЈ ЛАМБЕ !

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, но некогаш кога имаш комплексен систем (Pi или T филтер) секогаш сакам да знам дека добро стојам теоретски, па после за изработка се има LC метар и готово, ниту формули ниту пресметки, ниту моливи, МОТАЈ ЛАМБЕ !

Да да, се разбира, покомплицираните работи секогаш „на рака“ ги пресметувам и јас ;). Но, за работи кои (барем делумно) пресметките се сведуваат на „автоматика“, си користам програмчиња и мерни инструменти, и како што рече, потоа само МОТАЈ ЛАМБЕ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дали може  некој да ми каже кои се сите фрекфенции на кои работат аматерите ?
Јас ги знам само овие: 3, 7, 14, 50, 144, 433MHz ама гарант има многу повеке од овие.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да те исправам : 3,5 Мхз,7,10,14,21,27,30,50,144,432,1296 . тоа се официјални опсези