Author Topic: Звучници за дома  (Read 1333 times)

Offline Skacka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Звучници за дома
« Opened on 16.11.2010, Tuesday, 00:08:16 »
Е сега вака да почнам.Регистриран сум од поодамна на форумов но никогаш не сум постирал мислење и никогаш не сум прашал нешто ниту пак побарал помош од форумов затоа што не се разбирам многу околу електроника. Но ете дојде и тој ден кога навистина ми треба помош околу изработка на звучни кутии. Кутиите ќе ми ги изработи еден другар од SDI(фирмата за изработка на плакари и се останато од дрво) но проблемот е што незнам какви кутии да ми изработи односно каква шема да му дадам. Не ми треба ништо професионално туку за домашна употреба затоа што сум голем љубител на музика бар да биде некоја средна класа да кажеме. Плус ќе треба да ми кажете какви се други компоненти ќе ми требаат за звучниците (скретници, свртници-не се разбирам ич околу ова, ако има некој заинтересиран да се договориме да ми ги направи, се разбира дека ќе му платам за тоа,внатре прочитав на форумов дека се ставаат и сунѓери некои што личеле како табла за јајца).
Звучниците што ќе ги користам за овие звучни кутии можете да ги видите на сликите и плус ќе треба да ми кажете какви високотонци да купам кои најдобро ќе се уклопат у целиов проект.







Звучнициве ке бидат напојувани од ЈVC Receiver RX-230R(можеби и ќе го сменам набрзо за нешто подобро).
Значи да резимираме, ми треба шема некоја или скица за изработка на звучни кутии за звучниците кои можете да ги видите на сликите.
Фала однапред и се надевам дека ќе ми помогнете.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници за дома
« Reply #1 on 16.11.2010, Tuesday, 00:17:27 »
Прво дај податоци за звучниците-барем мерки(вака од око не бива!).Побарај на Гугле.Од она што го знам УС бластер се автомобилски звучници со не многу солидни карактеристики.Имаше еден проект за сабвуфер со еден  модел на овие звучници,а иначе не сум сретнал некој поозбилен проект со нив.Да не те разочарувам -дознај нешто повеќе,па ке зборуваме!

Offline Skacka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Звучници за дома
« Reply #2 on 16.11.2010, Tuesday, 00:25:35 (Edited 16.11.2010, Tuesday, 09:49:08) »
Прво дај податоци за звучниците-барем мерки(вака од око не бива!).Побарај на Гугле.Од она што го знам УС бластер се автомобилски звучници со не многу солидни карактеристики.Имаше еден проект за сабвуфер со еден  модел на овие звучници,а иначе не сум сретнал некој поозбилен проект со нив.Да не те разочарувам -дознај нешто повеќе,па ке зборуваме!
Ова го најдов на официјалната страна на UsBlaster
Code: [Select]
http://www.usblaster.com/Products/DJ%20%E2%81%84%20Pro%20Audio/Speakers%20PA/Consumer%20Series]http://www.usblaster.com/Products/DJ%20%E2%81%84%20Pro%20Audio/Speakers%20PA/Consumer%20SeriesВо мојот случај се работи за USB 20 i USB 25 звучниците. За среднотонецот не можам да дознаам ништо бидејќи на самиот звучник не пишува ништо освен 8ома иначе е со големина од 6 инчи.

Во иднина кодирај линкови!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници за дома
« Reply #3 on 16.11.2010, Tuesday, 08:07:13 »
Си одбрал лоша комбинација: басот оди од 28 хз до 8 Кхз,значи длабоко влегува во среднотонско подрачје.Ако изработиш свртница 6 дб ке имаш *плиток* рез со среднотонец и високотонецот ке оди многу *високо* Значи,по мое, треба да ги отфрлиш средните( ке крештат само и ке бидат прегласни!),а да се концентрираш на добар високотонец.
Последен пат во Ск бев во представништвото на БИЕМА( во Козле е,во зграда пред бензинската на Макпетрол,а наспроти Германската амбасада) каде има добри и релативно евтини звучници.Високотонец со 90 дб,1,5-20 кхз,8 ома со ознака БМХ-1301 чини 350 ден. за парче и дава солиден звук.За толку пари не сум сретнал подобар моментално.Свртницата направи ја двосистемска,12дб,некаде околу 4000 хз резна фреквенција.Кутијата може да биде компресиона(помала) или некоја ТЛ или друг тип кој ги дадов.Ако веке сакаш да ги користиш високотонциве и среднотонците,тогаш направи сабвуфер и два сателити(средни + високи).Нацрти има  колку сакаш,само кажи од каде си? Ако си од Велес... ке се најдеме :D

Offline Skacka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Звучници за дома
« Reply #4 on 16.11.2010, Tuesday, 22:26:31 »
Си одбрал лоша комбинација: басот оди од 28 хз до 8 Кхз,значи длабоко влегува во среднотонско подрачје.Ако изработиш свртница 6 дб ке имаш *плиток* рез со среднотонец и високотонецот ке оди многу *високо* Значи,по мое, треба да ги отфрлиш средните( ке крештат само и ке бидат прегласни!),а да се концентрираш на добар високотонец.
Последен пат во Ск бев во представништвото на БИЕМА( во Козле е,во зграда пред бензинската на Макпетрол,а наспроти Германската амбасада) каде има добри и релативно евтини звучници.Високотонец со 90 дб,1,5-20 кхз,8 ома со ознака БМХ-1301 чини 350 ден. за парче и дава солиден звук.За толку пари не сум сретнал подобар моментално.Свртницата направи ја двосистемска,12дб,некаде околу 4000 хз резна фреквенција.Кутијата може да биде компресиона(помала) или некоја ТЛ или друг тип кој ги дадов.Ако веке сакаш да ги користиш високотонциве и среднотонците,тогаш направи сабвуфер и два сателити(средни + високи).Нацрти има  колку сакаш,само кажи од каде си? Ако си од Велес... ке се најдеме :D
Работата е што јас имам 6 звучници (2*USB 25, 2*USB 20, 2*srednotonci) i 2 visokotonci што сакам да купам. Поради ограничен простор со кој располага мојата соба сакам да ги сместам овие звучници во две кутии. За свртницата се убаво си објаснил уште да ми кажеш како се движат цените за некој друг да ми ги изработи (или можеби ти ќе сакаш) затоа што јас не се разбирам. Се што барам е еден нацрт за кутија во која би можел да ги сместам звучнициве за да добијам некој просечен квалитет на звук.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници за дома
« Reply #5 on 17.11.2010, Wednesday, 08:44:29 (Edited 17.11.2010, Wednesday, 09:08:29) »
Не гледам потреба да ставиш по два бас  звучника во една кутија ?!! Одлучи се кои да ги ставиш! Средни немаш потреба - твоиве звучници одат до 8000 Хз и *дебело * го покриваат средното подрачје.Ако сакаш евтино да поминеш направи само рез на некоја повисока фреквенција, а решение би било и пиезо хорни со 2,2 или 3мФ  во серија со 12В 22вати сијаличка како заштита на хорните.

Споено мислење: 17.11.2010, Wednesday, 09:08:29
Еве шема на свртница и димензии за кутија со 10 инчен бас

Jove

  • Guest
Одг: Звучници за дома
« Reply #6 on 17.11.2010, Wednesday, 09:51:24 »
ја нема батка или истата е што ми ја постави мене
пс пак имаш проблем со нетот :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници за дома
« Reply #7 on 17.11.2010, Wednesday, 21:45:07 »
Има проблеми : пишува се случи грешка, дека директориумот за атачменти е полн и да го контактирам администраторот

Offline Skacka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Звучници за дома
« Reply #8 on 18.11.2010, Thursday, 01:12:44 »
batka ај ако сакаш уште еднаш да ги постираш шемите за да можам да ги разгледам.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Звучници за дома
« Reply #9 on 18.11.2010, Thursday, 11:10:38 »
Ајде пробај пак да ги закачиш шемите сега ќе работи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници за дома
« Reply #10 on 22.11.2010, Monday, 17:11:10 »
Еве го нацртот : сателити + вуфер .Сателитите се со високотонец и среднотонец,Димензиите не се многу критични за нив ,освен да прочитате од оној мој напис како се одредува растојанието меѓу нив. Кутијата за вуферот е правена како компресиони тип на кутија,без додатни отвори,а кој сака може да проба да стави  пластична цевка со надворешен дијаметар 5 см ,со тоа да вкупната должина на цевката биде од 7,5 до 9 см ( во зависност од долната гранична фреквенција на басот!).Растојанието од центарот на звучникот до центар на отворот  нека биде 19 см.

Offline Skacka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: Звучници за дома
« Reply #11 on 22.11.2010, Monday, 22:19:31 »
Фала batka