Author Topic: Проекти и шеми  (Read 1066 times)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Проекти и шеми
« Opened on 25.10.2010, Monday, 14:59:37 »
Имам еден предлог, за кој стварно мислам дека на сите ќе им се доапдне. Имени да се направи категорија Шеми и категорија Проекти кои што ќе бидат оделени од форумот, во менито горе ако се супер би било а може и да се достапни за сите.

Во категоријата шеми би се постирале секакви шеми сортирани по категории, без ППК со ППК итд итд.. значи нешто како Repository
Додека пак во категорија Проекти би се постирале проекти изработени од ченовиве на форумот со слики со комплетна документација.

Пример како би се извело ова, членови(или било кој) поднесуваат шеми во некоја форма, со категорија со тагови со се во zip формат. Администраторот ќе ги погледне шемите, колку да види дали се ок спакувани и има ли шанси да проработат. Доколку се е ОК се постира шемата. Исто и за проектите, со што проектите би се објавувале на првата страна како новости.

Потоа може шемите да се ставаат и по тоа дали се тестирани или не, да се имплементира рејтинг систем итд итд.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проекти и шеми
« Reply #1 on 25.10.2010, Monday, 15:05:49 »
Благодариме на сугестиите, вашиот предлог ке биде разгледан и ке ви биде одговорено најбрзо што може
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Проекти и шеми
« Reply #2 on 25.10.2010, Monday, 18:25:26 »
Само да додадам, си добив идеја, најверојатно после тромесечје... (средина на ноември) ќе седнам да направам една скрипта со овие функции.. така да доколку се прифати предлогот можам да помогнам ако треба нешто.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проекти и шеми
« Reply #3 on 25.10.2010, Monday, 21:36:28 »
Како што те разбрав ти сакаш да отвориме посебен дел каде што ке бидат сите шеми. Во тој случај сите шеми ке треба да ги избришеме од форумите а да ги префрлиме тамо. Тогаш нема да можеме да оставаме коментари за тие шеми а пак на форумите нема да има за што да коментираме. Ако грешам објасни ми подобро :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Проекти и шеми
« Reply #4 on 25.10.2010, Monday, 23:30:44 (Edited 26.10.2010, Tuesday, 13:57:06) »
Па мислам дека лошо се разбравме... (види ххх) пример се прави класично Repository на шеми.. убаво сортирани за послесно да се дојде до некоја шема кога неко има потреба од неа.. а на форумот ќе се водат дискусии за нејаснотии, проекти, цени итд...


Без реклами Види ПРАВИЛА

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Проекти и шеми
« Reply #5 on 25.10.2010, Monday, 23:35:23 »
Па арно си е и како сега, ама во првиот пост да има и шеми, слики, можна документација (нешто како даташит и слично), ако има и ППК ќе биде уште подобро.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Проекти и шеми
« Reply #6 on 26.10.2010, Tuesday, 13:50:22 »
ОК очиглено поентата не се сваќа, имам сега пример подфорум напојувања.. и имам дискусии од како да премотам трафо до разноразни шеми, значи дискусии и кога ќе посакам јас да надјам некоја шема ќе ми треба доста време(пробано), вака се ќе биде сортирано, бараш шема зимаш шема и толку, а не бараш шема луташ по теми на форум.... А да не збориме за тоа дека пример постирана шема па ППК 10 поста подоле па 2 страни понатаму некој прашал па постирачот кажал некоја модификација....

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проекти и шеми
« Reply #7 on 26.10.2010, Tuesday, 14:00:06 »
macstr1k3r  во сајтот кој го наведовте и во шемите кај нив има подоле да се остава коментари и тие коментари некогаш се по 200! Што е целта да имаме посебен дел со шеми и подоле да се оставаат коментари кога истото сега го правиме на форум. Мислам дека поубаво е кога се оставаат коментари на форум одколку како во нивниот случај, што за мене изгледа грдо.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проекти и шеми
« Reply #8 on 26.10.2010, Tuesday, 14:08:01 »
Прво треба да се смени ликот на целиот форум,а второ ќе им создадеш доста проблеми на администратотите,многу треба да преправаат.Се поставува прашање - што со досегашните постови?
Прилично комплицирано за нив.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проекти и шеми
« Reply #9 on 26.10.2010, Tuesday, 14:39:36 »
Па тоа беше до некаде и нашата поента, треба целиот форум да се преправа, тоа е веќе малку комплицирана работа, а одзема и доста време :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проекти и шеми
« Reply #10 on 26.10.2010, Tuesday, 14:42:00 »
мислам дека се разбравме а и повекето не сме за таа идеа.
темата ја заклучувам. доколку некој смета дека треба да се отклучи нека ме извести мене или било кој друг администратор или модератор.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.