Author Topic: Помош околу ласерски принтер Oki Page okidata 4W  (Read 2567 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
вака сега имам еден стар Okipage oki data 4W но имам голем проблем,некогаш принта некогаш не!!Кога ќе пуштам ПДФ фајл со две страни првата страна ќе ја испринта а другата не или пак некогаш обратно!!Исто така понекогаш ги принта до пола страниците!Ако има некој ваков принтер со ист проблем дали може да ме посочите кон нешто или пак да ми помогнете.Однапред благодарам
ПС.Пред некое време работеше добро,но откако компјутерот ми фати вирус го преинсталирав компјутерот и ова се случува!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
преинсталирај драјвери
скенирај повторно за вируси и млавер со Malwarebytes' Anti-Malware
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
се направив несака!Го однесов и на еден сервисер....несака да принта! :'( :'( >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Отвори го и види што чип користи за USB интерфејсот, пронајди што е можно повеќе податоци за чипот (datasheet, производител, серија...) и види дали на сајтот на производителот на чипот има драјвери за download. Ако има, пробај нив симни ги и види дали ќе работи како што треба.

Исто така провери ги водовите на плочката на која се монтирани сите контролери, види да не има некаде некој прекинат вод или некаде да не е оштетена плочката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако не е отваран порано па, не гледам некој начин да се оштети плочката туку така...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и јас не гледам, евентуално со пад, нешто така :S. инаку не гледам начин :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline pacoso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
имам оки Б4100 и имав сличен проблем.
го решив со преинсталација на драјвери. но подоцна почна да печати само по половина страница.
пробав со какви не драјвери и пак ништо. го отворив и видов дека на приклучокот за усб кабелот има изгорено еден вод на плочката, водот беше толку тенок што едвај го уочив проблемот. го санирав проблемот, инсталирав оригинал драјвери и еве од тогаш печатачот работи како нов.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа значи највероатно и овој проблем е хардверски, па нека проба SKOLS, нека го оптвори принтерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
вака сега мојот принтер е поврзан на паралелниот порт,ќе го отворам и ќе пишам,инаку Пакосо од каде најде оригинални драјвери??!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу ласерски принтер Oki Page okidata 4W
« Reply #9 on 02.10.2010, Saturday, 14:42:52 (Edited 02.10.2010, Saturday, 14:49:02) »
Чичко Гоогле има се,побарај само! ;D ;D ;D За тоа ли бараше паралел то УСБ кабел?
Штом до пола печати до драјверите е .Види и на кој порт ти е префрлен,да не има проблем и со избор на портот.

Offline pacoso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
вака сега мојот принтер е поврзан на паралелниот порт,ќе го отворам и ќе пишам,инаку Пакосо од каде најде оригинални драјвери??!

На сајтот мислам дека имаше некои понови драјвери, а јас ги инсталирав моите од цд-то што оди со печатачот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа јас ги симнав од нивната страна но истото ми го прави!Батка јас ти барав РС232 во УСБ конвертор не од ЛПТ во УСБ ;) ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нека ти прати Пакосниот оригинални драјвери,остави ги новите на сајтот.Или пак пробај 3-4 различни драјвери ( некој белки ке запалат! :D) од Интернет. ОКИ-поки имаат малку з... драјвери.Имам и јас лошо искуство со нив! ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
го отворив принтерот,3 саати барав некој скинат вод,прегорен дел нема...Но си помислив дека не ми принта принтерот дека треба касетата да се извади и да се промеша(потресе) ова го видов кај наставникот од Народна Техника и мислите ли дека е ова добра идеја??Иначе пакос ај прати ми оригинални драјвери!!Може??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сколс,имам адаптери и за ЛПТ и за РС232 на УСБ,каков сакаш.Јас мислев да не е згрешен портот на инсталирање па не го познава печатарот.Ако е за полнење тонерот ке дава бели траки,а нема да оди само до пола страница.Има ли чип тонерот? Ако има чип можно е да треба да се ресетира или замени,зошто тој брои поминати страници.