Author Topic: Појачувач 50 вати со елементи кои ги имате  (Read 694 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Појачувач 50 вати со елементи кои ги имате
« Opened on 18.09.2010, Saturday, 14:11:10 (Edited 18.09.2010, Saturday, 16:42:11) »
Ова шема е стара и дури едно време идеше во КИТ од РК* Никола Тесла* Белград.Интересно е што вредностите на отпорниците и конд. не се фиксни туку се движат во граници* од-до* :D Значи,може слободно да ставите вредности на елементи кои ги имате при рака!! Ова  шема ја имам направено едно 20-30 пати и секогаш била успешна!!!!!  Подесте само мирна струја од 20-40мА!!!


Jove

  • Guest
аи стета ги немам некои транзистори инаку ке го направев

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што немаш бре!? Каков електроничар си ти ако немаш делови за ова појачало! ;)Па во машини за перење и стари ТВ апарати ги има!! Вистина - извадив пар 2Н3055 од стар Балупункт ТВ,исто и побудните ( не беа баш  оригинал !) и скоро сите отпорници!! Ова беше малку одамна .Имам и плочка,ама нема скенер моментално да ја скенирам... ;D ;D

Jove

  • Guest
спомна масина  за перење .. ??? заминав да ја растурам таа во подрум под хитно а во тој програмерот или во сто ги има овие транзистори

Споено мислење: 05.10.2010, Tuesday, 19:15:33
bc268  го немам :-[ :-[

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Батка ама ова трафово има голем напон,не ми се исплати да го направам дека за да најдам такво трафо(безразлика од ампеража) ќе ми бараат по електронските продавници некаде околу 1000 денари минимум! >:(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
bc268  го немам !? И јас го немам - треба ВС 286 !!!!!-Замена ВС140,БД139,БД241.... било кој НПН малку појак! Напонот може да почнува од 24 В па нагоре.! 7оВ сите 2н3055 не издржуваат - од искуство!
Не се замарајте со напонот - со 30В и 1А дава 25-30Вати...Значи,работи со секој напон кој ке му го приклучите.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок ќе почнам и јас делови да барам!