Author Topic: Изобарична сабвуфер кутија  (Read 1014 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Изобарична сабвуфер кутија
« Opened on 14.09.2010, Tuesday, 16:24:12 (Edited 15.09.2010, Wednesday, 09:36:52) »
Бидејки гледам дека има интерес за изработка на бас кутија од типот на сабвуфер,еве една моја изведба со мерки(внатрешни) кои се погодени за 5,5 инчни басови.Добар звук вадеше дури и со СИМСОНИК басови кои се евтини,а сепак погодни бар за овој тип на кутии.Да не ве буни поларитетот
на свртниците за Л и Р каналите,шемата е исправна.



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаше Jamo неколку модели на вакви subwoofer-и, во push-pull врска поставени, доста добро се имаат покажано на мерни тестови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Изобарична сабвуфер кутија
« Reply #2 on 15.09.2010, Wednesday, 09:37:41 »
Супер е дизајн кога можеш да добиеш добар звук од евтини драјвери.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изобарична сабвуфер кутија
« Reply #3 on 15.09.2010, Wednesday, 14:53:51 (Edited 15.09.2010, Wednesday, 14:57:21) »
Испуштив да напомнам -  бас рефлех цевката е од водоводна пластична цевка  :D
Можете лесно да ја направите и од лист блок за цртање со дадени димензии,а по секој слој (ставете 6-7 слоја!) убаво намачкајте ја со дрвофикс лепак да се укрути.На крај убаво е да ја излакирате со безбоен лак.Ова е во случај да не најдете цевка со потребен промер!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изобарична сабвуфер кутија
« Reply #4 on 15.09.2010, Wednesday, 15:40:45 »
Супер е дизајн кога можеш да добиеш добар звук од евтини драјвери.

Слично важи и за bandpass кутиите, со евтин звучник можеш да добиеш многу солиден звук ;), само да биде изградена правилно кутијата ;).

Порано некои фирми што изнајмуват „звук“ користеа вакви кутии за да можат после секој „рокнат бас“ да му стават некој евтин нов или едноставно да го премотаат, што не се покажа баш како добар избор :S. Мислам дека бас кутиите во МКЦ сеуште се bandpass кутии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
дали треба да се стави од рељефниот сунгер или не се користи воопшто во овој вид на кутии.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема потреба,само добро укрути ја кутијата.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
највероватно ке правам ваков сабвуфер само место со 5 ки со 8 мици звучници а мозе и оваа кутија да ја позајмам  :o