Author Topic: Како да си направите звучни свртници  (Read 2710 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Батка каква свртница би ми препорачал за ефтина 6-ка бас звучник купен од боц електроник  ;D ???
Сакам сам да ја направам и некоја шема да ми дадеш  ;D  ???
Ама кутијата ми е бас рефлекс само со басот и издув под басот  ???  ???  ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #16 on 10.09.2010, Friday, 13:57:03 (Edited 10.09.2010, Friday, 13:58:50) »
Не кажа каква 6-ка си купил: ако е гумирана(со гумен амортизер) ке извади нешто,ама ако е од оние со
хартија -како за во кола :) тогаш веднаш да ти кажам дека не е за бас кутииче.Прво види дали има долг од или е крута со поместување 2-3 мм.Не се исплати да правиш скапа свртница,освен овие од 6 дб.
Погледај ги табеливе за 6дб,двосистемска свртница и во зависност за кој високо(средно)тонец се работи ,одреди резната фреквенција.Обично овие мали зв.тераат и средни тонови ,па пробај да сечеш под 800  Хз ,во зависност од звучникот.Значи калем во серија со басот и кондензатор паралелно со басот ( експериментирај со конд. од 100 до 330 мФ ,по можност да бидат биполарни или електролити со двојна вредност врзани сериски со плусовите - минусите се излезите на кондензаторот!) Значи,за 100мФ - два од 220мФ во серија со плусови споени заедно ,а минус половите одат паралелно кон басот.Ке покушам да ти нацртам:

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #17 on 11.09.2010, Saturday, 01:16:56 (Edited 11.09.2010, Saturday, 12:05:08) »
амортизерот е гумен,има ход докај 4 цм,еве како изгледа
Code: [Select]
http://www.bots.com.tr/

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Еве батка доколку велиш таа шема е добра последната што си ми ја дал дали ке можеш да ми кажеш
каква намотка со кој индуктивитет ми е потребна и како да пресметам колку навивки ми се потребни колкавва дебелина на жицата и на што да  ја намотам  ???
Општо све за намотката ако може  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #19 on 11.09.2010, Saturday, 21:42:17 (Edited 11.09.2010, Saturday, 22:03:19) »
Кој е моделот? Го имам нивниот каталог.Отвори ги табелите кои ги имам ставено во прилог и во табела 6 дб свртница одбери резна фреквенција(според карактеристиката на басот и високотонецот),ако се работи за двосистемска свртница.

Споено мислење: [time]11 Септември 2010, 21:48:12[/time]
Не кажа ниту дали е 4 или 8 ома? Имаш ли веке готова кутија или ке ја правиш сега? Со кој високотонец ке го комбинираш басот? Според таблицата при рез 400 до 800 Хз за 4 ома звучник калемот е од 1 до 1,8 мХ (mH),а за 8 омски е скоро двојно поголема - погледај во табела!

Споено мислење: 11.09.2010, Saturday, 22:03:19
Еве како да си пресметаш калем со програмче ,а вториот скен  е со формули за пресметување на индуктивитет на рака ! Само најдобро е да прочиташ и малку повеке теорија..

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
овој модел е звучникот

PA 6G55A1-2

6.5" 4 Ohm 100W

Nominal Empedans: 5±15%(Ω)

Cevap Frekansı: 43Hz-3.5KHz

Max. Hassasiyet Seviyesi: 90(dB)

Споено мислење: 11.09.2010, Saturday, 23:42:02
овој модел е звучникот

6G55A1 PA-2

6.5 "4 Ohm 100W

Nominal impedance: 5 ± 15% (Ω)

Frequency response: 43Hz-3.5KHz

Max. Sensitivity Level: 90 (dB)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оди со 1,8 мХ (мили хенри) и со 100 мф биполарен или направен по опис 2х220 во серија ( најдобро 63 волти).

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Сега можеш да ми кажеш како да ја изработам таа намотка  ;D Колкава дебелина и колкава должина на жицата ми е потребна и слично ;D ???

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
кои свртници се подобри активни или пасивни??? ??? ??? ??? ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #24 on 12.09.2010, Sunday, 19:43:20 (Edited 12.09.2010, Sunday, 19:45:11) »
Ти дадов едно програмче за пресметување калеми,искористи го.Иначе, ако ме служи добро меморијата, на тело со промер 25 мм и висина 25 мм ,без јадро , намотај околу 160 намотки 0,8 мм лакирана бакарна жица.
Активните свртници се подобра,но многу поскапа варијанта,затоа што бараат и две или три појачувачи за секој појас на фреквенции.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
кои свртници се подобри активни или пасивни??? ??? ??? ??? ???

И двата дизајна си имаат предности и недостатоци (дизајнерски, но и финансиски), така да реално гледано не може да се каже кои се подобри или полоши, може само да се полемизира околу тоа дали за конкретната примена повеќе одговараат пасивни или активни филтри ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
јас би му препорачал да си изработи активна скретница за ниски тонови.

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #27 on 12.09.2010, Sunday, 22:15:55 (Edited 12.09.2010, Sunday, 23:31:33) »
која според вас е подобра

Code: [Select]
http://www.kk-pcb.com/2-way.html

или

Code: [Select]
http://users.otenet.gr/~athsam%20/2way_active_crossover_with_linear_phase.htm  

??? ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Кодирајте линкови !!!!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стварно луѓе, читајте правила!

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0

На нас ни отворате работа...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."