Author Topic: Читање на Rotary Encoder со користење микроконтролер?  (Read 1158 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Читање на Rotary Encoder со користење микроконтролер?
« Opened on 29.07.2010, Thursday, 21:54:45 (Edited 29.07.2010, Thursday, 22:06:40) »
Дали некој може да ми напише како може да го читам ротациониот енкодер за да можам да го искористам како дигитален контролер на глас или нешто слично.
Ротациониот енкодер го имам извадено од Belinea монитор и незнам ни дали е добар за таа уботреба за која ми треба.

Во меѓувреме го најдов ова:
Code: [Select]
http://www.fleurey.com/franck/pmwiki.php?n=Main.HDDEncoder
При што ова може да го испробам пошо имам два хардови со исти вакви мотори кои работат па ќе ми се најдат за нешто :)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Најверојатно станува збор за 2-битен инкрементирачки енкодер. Ако е таков тогаш имаш 2 бита кои во зависност од поместените чекори ја менуваат својата состојба. можните состојби се:
00 -> 0
01 -> 1
10 -> 2
11 -> 3
На секоја состојба може да и се придружи бројка. При промена на сосотојба се менува комбинацијата, а ако тој 2-битен број иде нагоре (се инкрементира) енкодерот се врти во една насока а доколку иде надоле врти во друга. Прилично едноставно, пробај па пиши како иде.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Сеуште ја немам поставено електрониката гледам како работи сеуште, односно го учам теорискиот дел за потоа практично полесно да го имплементирам, пошо ќе го користам во комбинација со многу други работи малку потешко и посложено ќе ми биде да го имплементирам. Затоа и пишав овде за некој ако има испробано како да се поврзи и такви работи пошо за микроконтролери сум дупка (да не речам окно од рудник) :)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Со овие енкодери сум имал многу проблеми, но се е решливо кога го имаш вистинскиот харвер. Имено сум ги користел за детекција и брзина на вртење на серво и трифазни асинхрони мотори. Кога станува збор за индустрија има огромни индукции и долги кабли. Треба во таков случај да се поставуваат и филтри. Проблемот го решив со користење на LPC1768 кој има модул за ваков енкодер A,B,index влезови. Тој си ги има сите потребни аналогни и дигитални филтри за оваа намена. За користење на овој енкодер во домашни услови најверојатно нема да треба ништо (само во индустрија сум го користел), но сепак ако треба ке смислиме што и како.

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Мислам дека ова мало хардверско решение  за твоите потреби ќе заврши работа, едноставен декодерче 1x1 од 4 можни состојби. со еден ттл да не  усложнуваме сепак ти е за volume.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Не ми е баш за обична волуме контрола, битен ми е и излгедот, при што мислам дизанот да биде професионално направен. Околу тоа зошто ми треба има овде:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=318.0
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Мислам дека не се разбираме, Потребен ти е модул за да го читаш енкодерот што го имаш извадено од belinea или ти треба енкодер кој изгледа естетски  (jog button , scroll button) , сакаш да го изработиш или купиш. Поопширно објасни.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Читање на Rotary Encoder со користење микроконтро
« Reply #7 on 03.08.2010, Tuesday, 14:44:45 (Edited 03.08.2010, Tuesday, 14:54:33) »
Мислам дека не се разбираме, Потребен ти е модул за да го читаш енкодерот што го имаш извадено од belinea или ти треба енкодер кој изгледа естетски  (jog button , scroll button) , сакаш да го изработиш или купиш. Поопширно објасни.


Дефенитивно не сме се разбрале :) - мене ми се дешават такви работи често така да навикнат сум :D

Имам еден енкодер од белинеа монитор но незнам како да го искористам (има 3 пина), а би сакал да научам. На нет најдов оптички енкодери за што сакав да земам еден таков, но цената им е многу голема, па ако е добар овој од белинеа мониторот него да го искористам не ми се даваат 30-40 долари за енкодер (можеби понатаму кога ќе имам повеќе паричка :)).
Инаку ова jog button се копчиња за обична контрола up и down (ова не е баш по мои стандарди :)). А ова скролот (scroll wheel) да не мислиш да искористам скрол од маус (ако е тоа што мислиш дали ке е поефикасен од овој белинеа енкодерот)?
Инаку ако е подобро да се изведе имам и 2 мотора од хард дискови за кои имам видено дека и тие можат да се искористат за истата работа.

Инаку првично проектот го започнав само поради тоа што сакам да научам како да програмирам микроконтролери, а знам дека најефикасно се учи кога си зададеш потежок проект и се трудиш да го завршиш до крај без разлика колку време одзема.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Сега се разбираме.
Во attach имаш слика од твојот енкодер како изгледа pinout и како работи.
Дали е тоа така сам ке провериш со испитување дали со осцилоскоп мултимер . . . .
можно е да пиновите не се со ист редослед како на сликата али воглавно повеќето енкодери се од овој тип.
Следно е она претходно што ти пишав како да извршиш читање има повеќе начини некој од членовите понудија решенија твој е изборот.
 

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Сега се разбираме.
Во attach имаш слика од твојот енкодер како изгледа pinout и како работи.
Дали е тоа така сам ке провериш со испитување дали со осцилоскоп мултимер . . . .
можно е да пиновите не се со ист редослед како на сликата али воглавно повеќето енкодери се од овој тип.
Следно е она претходно што ти пишав како да извршиш читање има повеќе начини некој од членовите понудија решенија твој е изборот.
 

Фала ти за објаснението и за сликава kill. Да ми стигнат микроконтролерите што ги нарачав ќе пробам да го „конектирам“ па ако нешто не ми успее ќе пишам за помош.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дали Rotary encoder е она од маусот,поточно скрулерот????

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да, и тоа во маусот е еден вид на Rotary Encoder
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а може да ми објасните како работи енкодерот?!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Енкодерот внатре има плочка со испечатени контакти кои прават спој на метални четкички и тоа во бинарен редослед, најчесто од 0 до 3. Микроконтролерот проверува дали бројот кој моментално го „покажува“ енкодерот се зголемува (го вртите напред) или се намалува (го вртите назад) и така може да одреди на која страна се врти и за колку.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да не има некој изработено нешто со ротари енкодер (во претходниве 2 недели)??