Author Topic: Corel Draw  (Read 1766 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Corel Draw
« Opened on 25.06.2010, Friday, 10:40:24 »
GigaWatt ми пиша порака за да сум му ги прател симболите со кои што цртам шеми во корел, па ај да не бидам скржав еве да ги споделам со вас, можеби на некој ке му се најдат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Corel Draw
« Reply #1 on 25.06.2010, Friday, 13:34:39 »
да споделиш нешто твое со останатите форумџии е за пофалба и тоа е супер :) лошо е некој кога ке рече е јас имам ама не ви давам или не ви кажувам >:(.
Јас искрено корал немам во компјутерот години наназад а и веке не го ни знам да го работам но без разлика имаш репутација за ова.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Corel Draw
« Reply #2 on 28.06.2010, Monday, 20:58:55 »
И од мене имаш +rep ;). Јас не сакав да ја расипувам темата каде што ја видов така убаво нацртана шемата во Corel, па си викам ај да ти пишам PM ;). Убаво што ти текнало со сите да споделиш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Corel Draw
« Reply #3 on 28.06.2010, Monday, 21:24:48 »
сега уште да кажеше како се користат односно како се инсталираат пошто појма немам од корел :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Corel Draw
« Reply #4 on 28.06.2010, Monday, 21:33:07 »
Па вака, ги отвараш фајловите со Corel, и нека си седат така отворени во Corel. Отвораш нов .cdr фајл (нов CorelDRAW фајл), и кога ќе сакаш да искористиш некоја компонента, само правиш copy/paste на компоентата од веќе отворените фајлови во новоотворениот .cdr документ, и ги преспојуваш компонентите со линии (векторски). При тоа, ќе избереш дебелината на линијата да не биде најтенка (hairstyle), туку малку подебела (може да се подеси тоа во object properties tab-от што би требало да се појави од десната страна на прозорецот во Corel кога ќе избереш propеrties на објектот, во конкретниот случај на линијата).

Треба малку да се експериментира, и јас треба да видам точно како функционира се, и јас ја немам разработено оваа база на симболи, Треба да му ја седнам ;D. Ај, ако имам време наредниве неколку дена, ќе ја разработам па ќе направам туторијалче ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Corel Draw
« Reply #5 on 28.06.2010, Monday, 22:05:50 »
е заради вакви работи користам наменски софтвер само за електроника, да не се мачам копи пејст шо знам  јас барај ова барај она

сепак фала за објаснувањето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Corel Draw
« Reply #6 on 29.06.2010, Tuesday, 03:26:18 »
Да, далеку поедноставно е со софтвер да се работи, ама мене поубаво ми изгледат шемите вака ;). Не ради друго, можеш да ставаш custom работи, на пример, сакам отпорникот од 2W да биде малку поголем од другите, да изгледа и визуелно поубаво, а плус и да падне во очи, да не се збуниш ;). Такви работи нема во OrCAD Capture на пример ;) (јас тој фатив да го работам од програмиве за симулација и цртање на електронски кола).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Corel Draw
« Reply #7 on 29.06.2010, Tuesday, 10:32:55 »
Такви работи има и во sPlan 7 та, можеш да ги влечеш компонентите и се зголемуваат ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Corel Draw
« Reply #8 on 29.06.2010, Tuesday, 13:23:44 »
sPlan е многу добар но само за цртање, од него неможеш да вадиш нет листи за да правиш плочки понатаму.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Corel Draw
« Reply #9 on 29.06.2010, Tuesday, 14:03:08 »
Сите ми го спомнуваат sPlan, ај баш да видам да фатам да го работам, ако е навистна поедноставно за цртање од Corel ќе работам во него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."