Author Topic: Ласерски покажувач (Pointer) од DVD режач  (Read 2531 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
оди на страната на Конрад имаш за 200 евра!Тие кој ќе им ги купи??

Jove

  • Guest
ие јас имам двд режач од помодерните но за бела не ми чита двд појдеха е диодата :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ие јас имам двд режач од помодерните но за бела не ми чита двд појдеха е диодата :-\

Не мора да значи, можеби само треба малку да се зачисти и да се „штелне“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
ама отишол у канта  :-X моите го заџидалиле кога го сменав :-X

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Еве едно видео како можете да направите таков burning laser од dvd режач. Некој кажа дека треба да се стави одпорник ама овој не стави ништо колку што видов на видеото ?

Laser Flashlight Hack!

Offline Boshe

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Здраво,имам на ум да го направам ова нешто,така да сакам да прашам некои работи:
1.Колку ке ме чини ова да го направам(со ласер од мој двд режач секако)
2.Колкав домет има одприлика?
3.Дали има нешто сложено па да не успеам да го направам.(иако јас не видов ништо сложено :) )
фала,поздрав!

Jove

  • Guest
1.со твои делови не кошта ништо
2.зависи колку ти е фокусирана диодата
3.нема нешто сложено
со среќа ;)

Offline Boshe

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Ахам,фала на одговорот кога ке бидам послободен ке земам да го правам. :)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Ласерски покажувач (Pointer) од DVD режач
« Reply #23 on 17.12.2010, Friday, 10:22:10 (Edited 17.12.2010, Friday, 10:28:16) »
Еве линк за ласер од режач, на овај сајт можете да го порачате ласерот(200mw laser diode 650nm Kip Kay project suitable) :
Code: [Select]
http://cgi.ebay.com/200mW-650nm-Laser-Diode-Kip-Kay-project-suitable-/180479555252?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a056b76b4
Code: [Select]
http://cgi.ebay.com/200mw-laser-diode-650nm-Kip-Kay-project-suitable-/380147902826?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item588294a96a
Или на следниов сајт комплет направен ласер со повеќе врсти на леќи што се ставаат на врвот на ласерот :
Code: [Select]
http://www.wickedlasers.com/
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Сум отварал цд/двд читачи/режачи ама само едно ласерче имаат... или треба очен лекар да посетам....
Башка светит мн малце да не речам ич

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male

Сум отварал цд/двд читачи/режачи ама само едно ласерче имаат... или треба очен лекар да посетам....
Башка светит мн малце да не речам ич
Ваљда слабо свети дека е без таа „фокусната“ леќа...Како што имаат и овие обичниве ласерчиња од пазар.Види земи едно од пазар расклопи го,само внимавај да не ја изгребаш леќата и после стави ја на таа диодата од режачот и види дали ќе има разлика ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Двд режачите имаат два ласери едниот е инфрацрвен и неговата светлина е скоро и невидлива, а другиот свети со многу јака црвена светлина и тој ти треба за горење на работи како на видеово, али треба снопот добро да се фокусира со леќи  ;).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да, највероватно само тоа што "не треба" изгледа го приметувам. Свети сосема малце , едвај се приметува, што значи дека не е до фокусот.. :(
Патем, нели на самиот уред имат едно леќиче мало ? Може да се искористи тоа ?
Сакам да прашам исто така дали некој пробал со ласер од принтер ласерски. т.е. дали може и со таков ласер.... ? има 3 контакти...дали работат исто....?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас мислам дека ласерските принтери немаат ласери,имаат диоди кои се подредени во
една колона и прават млаз,тој млаз го "лепи" тонерот на хартијата.Мислам дека нема.

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Кога уредов вака гори со диода од двд режач можете да замислите како би горел со диода од Blue Ray ама кој ќе има мадиња да расклопи Blue ray за да гори балони!?