Author Topic: Ласерски покажувач (Pointer) од DVD режач  (Read 2529 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Значи се работи за искористување на ласерската диода од DVD режач како ласерски покажувач (Pointer) и овде во слики е објаснето како да стигнете до неа и што со неа потоа :)

Земете неисправен DVD режач од помодерните (да е со брзина на снимање од над 8x на DVD):



Расклопете го да стигнете до внатрешноста:



Извадете ја главата од механизмот:



Отштрафете ја главата за да ги лоцирате двете ласерски диоди - едната е за снимање и читање на CD-a а другата е за снимање и читање на DVD-а (на сликава се во долниот десен агол од главата):

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ласерски покажувач (Pointer) од DVD режач
« Reply #1 on 24.06.2010, Thursday, 18:27:20 (Edited 24.06.2010, Thursday, 18:38:14) »
Наредно, ласерските диоди се залепени со некој вид на цврст лепак кој е кршлив, пробајте со одвртка или танка клешта да ги извадите диодите од алуминиумската глава. Сечете ги лентите (жичките):



Залемете им ваши жички (прецизно) на контактите каде што се залемени постоечките ленти (жички):



Приклучете ја диодата на регулиран извор на напојување преку отпорник од 33 оми / 5W преку амперметар и полека зголемувајте го напонот на напојување додека го гледате амперметарот:



Кога струјата на амперметарот ќе покаже околу 50mA ласерската диода ќе почне да свети црвено. Доколку не свети значи сте ја приклучиле погрешната - инфрацрвената диода што е за CD читање и режење (таа свети мнооогу малку за разлика од црвената диода која чита и режи DVD и свети многу повеќе црвено).

Значи вака добивте гратис црвена ласерска диода но ќе треба сами да се снајдете за да го фокусирате со некоја леќа ласерскиот сноп во точка бидејќи ласерската диода снопот го дава со агол од 30 до 40 степени (шири). Најдобро е да експериментирате со леќи од двоглед или од објективи на стари фото-апарати.

Околу моќта на овој ласерски зрак: Со добро фокусиран сноп е многу опасно да се гледа во ласерот бидејќи може моментално да ослепите. Ова не е играчка!!!.

За храбрите:

Ласерската диода издружува струја во зависност од брзината на режачот од кој сте ја извадиле диодата (поголема брзина на режење бара помоќна ласерска диода).

Значи доколку сте извадиле ласерска диода од 8х режач, не ја пуштајте на повеќе од 150mA струја бидејќи ќе прегори, доколку сте расклопиле 16х режач, може да ја пуштите диодата и до 300mA, a доколку сте расклопиле од новите најмодерните 22х режачи тогаш имате многу моќна ласерска диода која издржува и до 400mA струја со која можете да добиете дури 100mW светлосна (ласерска) енергија и ако е добро фокусирана може да гори црни предмети како црн изолир, да пука црни балони и други интересни работи. Среќно експериментирање и ГОЛЕМА ВНИМАТЕЛНОСТ!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Добра идеа. Имаш тестирано на која далечина се гледа ласерот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Еве демонстрација на некој хобист кој го направил ова успешно и ставил подесувачка леќа за да биде диодата фокусирана:

Homemade DVD Burner Laser
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Добра идеа. Имаш тестирано на која далечина се гледа ласерот?

Тестирав со леќа од двоглед но морав да ја вратам во двогледот назад за жал :) иначе точката е доста моќна (дури премногу моќна и да се гледа одблесокот од ѕидот), сигурно е барем 10 пати помоќна од малите црвени ласерски покажувачи така да надвор може да свети со добар фокус и над 1км оддалеченост.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ова мора да е појак ласер од тие помодерните режачи :) Значи со 2 батерии по 1,5V и нема проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мора да има отпорник!!! не директно двете батерии, ќе ја нагодиш вредноста на отпорникот за да цело коло ја има (да тече) потребната јачина на струја спомната погоре.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Супер, a отпорникот треба да биде 5W?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да ;). Инаку, супер проектче. Сигурно може да се изработи и со диода од некој стар CD-ROM, не мора режач, мада би било пожелно да биде режач бидејќи сигурно дава поголема моќност на зрачење ;). Хехе, со ова може да се резбари на дрво, ако е доволно јак зракот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Во CD-ата има инфрацрвени ласерски диоди и едвај се гледа зракот што ги прави скоро неупотребливи (неможеш „како човек“ да го нагодиш фокусот и плус не се гледа :) ). Иначе ја пробав и другата ласерска диода што режи CD-a (инфрацрвената) и гледав преку мобилен телефон преку камерата за да можам да ја видам инфрацрвената светлина и е скоро исто јака колку и таа од DVD-то црвената (дури малку и гори црн изолир) но штета не се гледа што ја прави уште попасна (ќе ослепите а нема да видите како :D )
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Супер работа. А не може да се користат леќите од обичните ласери од пазар што се? Само наместо таа диода да се стави оваа ласерска диода?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Ласерски покажувач (Pointer) од DVD режач
« Reply #11 on 27.06.2010, Sunday, 04:10:51 (Edited 17.10.2014, Friday, 10:59:00) »
Ќе ја пробам и таа работа меѓутоа како што може да се види на сликите од растурањето на DVD режачот диодата е приклештена во едно метално ладилно тело и мислам дека ќе се уништи диодата ако се проба да се извади со сила, едино може да се проба да се бруси металот додека не попушти диодата која треба да изгледа вака (одвоена од металното ладило - спремна да биде ставена во расклопен ласерски покажувач):

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги да не отварам нова тема ме интересира дали може да се најдат вакви ласерски диоди по продавнициве кај нас и со колкава моќности и која цена  :) ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колеги да не отварам нова тема ме интересира дали може да се најдат вакви ласерски диоди по продавнициве кај нас и со колкава моќности и која цена  :) ?
Имаш мислам дека во логинг,ама тие се со све цел модул за двд ром-цд ром,ама џабе ти е под 500 ден нема да најдеш. :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ласерски покажувач (Pointer) од DVD режач
« Reply #14 on 07.11.2010, Sunday, 16:22:30 (Edited 07.11.2010, Sunday, 16:25:03) »
Може да се користи и леќата од ДВД ласеротсамо треба да се нагоди растојанието  во еден тубус.Лично имам направено ласер кој прави шари во воздух во ритам на музиката или  со рачно менување на брзината на ласерот.Наједноставна конструкција е она со мал звучник врзан за појачувач од неколку вати на кој во центарот на мембраната му залепувате огледалце(побарајте некое потенко ,полесно,за да се движи побрзо).Залепете го со неостик на калотата на звучникот и усмерете го ласерот под некој агол.Како ке се движи огледалцето така ласерот ке стане подвижен.Ова иде до израз во мрак или дим(магла) :D :D ;D ;)

Споено мислење: 07.11.2010, Sunday, 16:25:03
Еве една шема за одредување на струјата која ке мине низ диодата на ласерот