Author Topic: Сам изработи си звучник!  (Read 1726 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #15 on 16.07.2010, Friday, 02:13:08 »
Да да, истиот принцип на работа е... ;)... уствари (скоро) сите звучници го имаат тој принцип на работа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #16 on 16.07.2010, Friday, 08:54:31 »
Kipkey има голем мозок

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #17 on 19.10.2010, Tuesday, 18:25:20 »
Доста добро ова и доста евтино ...само такво магнетче кај може да се најде и дали мора да е такво полно внатре или нема врска ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #18 on 19.10.2010, Tuesday, 18:33:01 »
Па не би требало да направи голема разлика, сепак не правиме Hi-End звучник ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #19 on 20.10.2010, Wednesday, 11:03:45 »
такво магнетче има во звучниците кај калемот внатре има затоа што купен звучник и овој имаат ист принцип на работа :P :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #20 on 20.10.2010, Wednesday, 11:33:38 »
такво магнетче има во звучниците кај калемот внатре има затоа што купен звучник и овој имаат ист принцип на работа :P :P

Не е баш ист, ама многу сличен е, купечките звучници имаат и надворешен перманентен магнет за да може да му се зголеми осeтливоста на звучникот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: Сам изработи си звучник!
« Reply #21 on 20.10.2010, Wednesday, 19:14:12 »
да бе и јас тоа го викам а ако му се направи некако мембрана на ова ке треба и перманентен магнет мислам :-\