Author Topic: LED драјвер за панел 150W  (Read 640 times)

Offline bacto

 • Нов член
 • *
 • Posts: 4
LED драјвер за панел 150W
« Opened on 22.02.2021, Monday, 19:00:37 (Edited 22.02.2021, Monday, 22:15:14) »


Проблем број 1. Напајањето од Кина кошта 30-40 еу а деливери до Македонија 70еу.
Не сум во можност да нарачам поквалитетно од типот на Мeanwell, успеав да најдам во Англија со шипинг од 35 фунти по комад.

Проблем број 2.со драјверот, кога ке се загрее после едно саат два почнува да трепка.
Дали некој што има искуство би можел да даде претпоставка  евентуално дали се исплати да се прави или не.
Се работи за dimmable или пригушлив по нашки.
Спецификациите се на сликата за секој случај ке ги напишам и овде.

Инаку имам 3 напојувања, едниот трепкач кога ке се загрее го спомнав, на второто напојување кучето ми го искина кабелот од страната на ледот, среќа изби автоматскиот осигурач а кабелот е неупотреблив без тоа со 2та пина што влегува во лед панелот.
Кога ке го уклучам и пробам  со фазомер покажува напон, но немам мултимер да измерам вредности.

Третото напајање работеше без никаков проблем и не е користено 2 години +-, стоено е во соба на нормална температура но кога пробав да го уклучам не функционира.
Има можност и еден од контактите што влегуваат во ледот да се одлемени па затоа да не се пали панелот.
Инаку имам два панела и двата функционираат одлично со едното полуфукнционално напојување.

Не ми текна да го намалам на помала вредност и да видам дали ке функционира т.е дали ке почне да трепка после извесно време.
Веројатноста дека се лошо изработени е исто голема, иако гаранција на панелите и напајањата беа мислам 2 години, а во коресподенција со други корисници на истите никој немал  проблем со напојувањата, а имам познаник кој го користи 4 години.

Еве ги вредностите(во Логинг немаат вакво) а веројатно ке ме чини ѓавол и пол накај два.

Model SV-150-36
Input: AC 170-250V 50/60 Hz 1.08-0.72A
Output: DC 37.5V 4A 150W

Чаре кај да барам?Логинг сервис дали се скапчии или се коректни со цени?
Знам дека не се баш ефтини со делови, барем кога сум имал потреба, ама биле коректни во секој случај.

Нема да е лошо да купам еден мултимер од пазарче, и така имам доста прегорени лед сијалици, ке се скрпи некоја, као нес 3у1  :)

п.с
Извинете на опширниов пост, прво па машко.
Исто делот со кодирање не го сватив најдобро, ако сум згрешил при аплоад на фотката корегирајте ме, пробав со инсерт код и линк од фотката ама без успешно.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3104
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #1 on 22.02.2021, Monday, 19:49:50 »
За почеток, отвори ги и прегледај ги визуелно сите три драјвери. Прилично голем процент од кваровите кај модерните уреди се предизвикани од ладни лемови, затоа убаво со лупа прегледај ја плочката од страна на лемовите, посебно кај физички поголемите делови и оние што се греат, гуглај како да препознаеш ладен лем (dry joint), ако ти е нешто сомнително расклати го делот и види дали мрда нешто. Особено овој драјвер што работи па почнува да трепка ми личи дека е некој ваков дефект. 
Пред да чепкаш по плочката прво краткоспои ги со шрафцигер изводите на сите електролити и кондензатори во мрежниот дел, да не држат уште напон па да те пецне.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bacto

 • Нов член
 • *
 • Posts: 4
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #2 on 22.02.2021, Monday, 20:25:18 »
Ладен лем, знам како не, ми се враќа филмот колку беа тепани Горењците или Нишлиите ради тој ладен лем  :)
Одличен совет, ке ги отворам, само немам моментално Torx таа големина.
Ке побарам и на Јутуб како се празнат за секој случај иако ми објасни едноставно и јасно, фала друже.

Уште едно под прашање.
Дали димерот евентуално би можел да го скрати работниот век на драјверот?

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3104
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #3 on 22.02.2021, Monday, 20:29:58 »
Не би требало.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12652
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #4 on 22.02.2021, Monday, 22:09:47 »
Проблем број 2.со драјверот, кога ке се загрее после едно саат два почнува да трепка.

Тоа што пиша LordZi, но ако не успееш да најдеш визуелно каде е проблемот, сепак ќе треба унимер да се користи и да се мери, што тоа точно се случува со излезниот напон од LED напојувањето за да почнат диодите да трепкаат... а можно е да се проблематични и панелите, почнуваат да трепкаат пред да почне некоја диода да умира, познат ефект е тоа (проведува, па престанува, проведува, па престанува - многу брз мигавец ефект).

Исто делот со кодирање не го сватив најдобро, ако сум згрешил при аплоад на фотката корегирајте ме, пробав со инсерт код и линк од фотката ама без успешно.

Само за обични линкови важи тоа, не и за линкови до слики ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bacto

 • Нов член
 • *
 • Posts: 4
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #5 on 23.02.2021, Tuesday, 03:37:26 (Edited 23.02.2021, Tuesday, 04:00:17) »
Со друго позајмено напојување немаат проблем панелите, работат беспрекорно, одлично се дизајнирани, со еден кулер со топлотна регулација панелот е млак на допир и после 15 саата работа.

Не даваат знаци на треперење, работен век на ледовите им е наводно 30.000 часа  кај мене немаат работено поише од 2300+- часа.
Мислам дека се  Cree 80% и можда по некој Осрам, знам дека ги упдејтуваа пред некоја година со нова генерација на ледови, поефикасни и со малку друг спектар, а умол вредностите ги покачија за минимум 20% без редизајнирање на панелот, само со апгрејд на ледовите, дури и напајањата останаа исти.
Типот што ги дизајнираше даваше 5 години гаранција, но за несреќа почина пред две години, и тие што ја превзедоа фирмата ја сменија и политиката на користење и сега даваат само 2 години фул гаранција.
Не дека е 2 год малце ама ликот стоеше позади производот 100%, а не е Кинез  :)

Кога почна да трепка напојувањето го прашав  на маил што би можел да е проблемот, ме праша за серискиот број на напајањето и го снема, не ми одговори на другиот емаил.

Ја научен со наши искуства да не одговараат воопшто на емаил, дури ни за банално прашање а камоли да ти уважат рекламација си викам ми го бапна  овој, ај не ми е сефте огуглав кај нас по мобилариве и по Техно маркет и Нептун за ситни кварови во гарантен рок, не ги признаваат како да им брцаш у нивни џеп.


После 4-5 дена на врата ми стига ново напојување со извинување за непријатноста што сум ја имал и поклонче од 5-6 евра.

Да не рекламирам со дата шит, ако некој го интересира панелов за "лалиња" нека зирне на бонсаихеро дот ком или гугл ханс панел 150ват.

Ке проверам како што рече колегата, ке се потрудам да најдам и мултимер да ги измерам вредностите, ако даваат останатите знаци на живот тогаш ке бараме чаре, или некој колега од форум што си ја знае работата а не мава по уши со цени или Логинг, ке видиме, здравје.

Како и да е симнав некоја интересна литература од секцијата за почетници па еве како иде, ај уште малце ај уште малце од 21h до пред малку читав.
Нема крај, ми се спие а се викам ај уште ова уште ова, а тек станува интересно.

Поздрав!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12652
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #6 on 23.02.2021, Tuesday, 11:45:02 »
Кога почна да трепка напојувањето го прашав  на маил што би можел да е проблемот, ме праша за серискиот број на напајањето и го снема, не ми одговори на другиот емаил.

Можно е да е серијата во прашање. Ако е ист модел, тоа ништо не значи, Кинезите знаат да менуваат шеми и да пишат дека е ист модел, а практично не е ::). А дури и ако не е менувано ништо од серија до серија, различни компоненти се користат во една серија и во друга (набавиле кондензатори од еден, после набавиле од друг).

Ја научен со наши искуства да не одговараат воопшто на емаил, дури ни за банално прашање а камоли да ти уважат рекламација си викам ми го бапна  овој, ај не ми е сефте огуглав кај нас по мобилариве и по Техно маркет и Нептун за ситни кварови во гарантен рок, не ги признаваат како да им брцаш у нивни џеп.

Ехеее, стара приказна е ова ::). Еден другар има одличен метод за решавање на овие проблеми ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=132831
Нема крај, ми се спие а се викам ај уште ова уште ова, а тек станува интересно.

;D ;D ;D... така е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3225
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #7 on 25.02.2021, Thursday, 00:10:17 »
јас со прашање едно...димерот каде ти е поставен??? на влез од трафото или на излез??? зашто ако трафото е димабилно обично тоа го пишува на него и тие се обично поскапи. Ако е обичен ЛЕД драјвер со константна струја од 4А можеш да побараш во Тим Електро Плус (они носат Meanwell напојувања па можеш да се договориш ако постои да ти го нарачаат), Лира (имаат мали напојувања, ама пробај си ја среќата), Блаком (блаком незнам дали имаат малопродажба), Електро Анастасиади. А за поправање чим е IP67 тие се целите залиени во пластика што поправањето е невозможно (барем јас до сега сум имал такво искуство)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bacto

 • Нов член
 • *
 • Posts: 4
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #8 on 25.02.2021, Thursday, 14:19:17 »
Пробав у Лира и Логинг немав среќа, а колку што најдов на нет МВел ке ме кошта ѓавол и пол, околу 2 кг по комад е.
Ке се јавам кај другиве, да видам ама чисто сумњам дека ке поминам со некоја реална цена.
У Логинг имаше некое со слични спецификации, ама го нема на лагер, 5900.

Инаку димерот е горе на панелот, еве фотка од нет најдов, моите не ми се при рака, ги стаив у кола да ги однесам кај еден пријател, имаат Торкс штрафови за отварање, ако се отвараат уопште.
Инаку овие на прв поглед изгледаат релативно квалитетни што не мора ништо да значи.

Имам впечаток дека освен тоа што трепка другите две функционираат затоа сакам да ги види некој што си ја знае работата.

Ке видиш на сликата каков е влезот на панелот, треба такво женско да се залемат жиците што идат у панелот(тој скинатиот) а тој што не покажува ништо ми се чини дека е одлемено едната жица и нема контакт(на првата фотка што ја ставив го има крајот што влага у панелот.
Можда тој со скинатиот кабел функционира(треба да се провери напонот, како што напишав со фазомер покажува дека има струја, ама ништо не ми значи без измерени вредности).
Барем едно да склопам дур не видам што како понатаму.

Сваќам што кажуваш, дека се водоотпорни, ама па од друга страна не гледам логика што би ставале штрафови по 4 комада од двете страни.

А, да одоздола има еден круг дијаметар 4-5 цм како излиена пластика, веројатно е некако излиено цело по страни, кој ги знае Кинезите што праеле.
Инаку немам таков Торкс штрафцигер таа големина па утре ке земам од пријател да пробам ако се отвара да видам барем визуелно како што ме посоветуваа погоре, па ако успеам да ги отворам ке најдам некој пријател со мултимер да измери напон и да види дали ке може директно да ги залеми на панелот, и со бужир убаво да ги изолира за секој случај.
Добар си беше кабелот со шрафче фиксиран(ке видиш на следнава фотка позајмена од нет) ама морав да ги протнувам низ дупки каблите и ги извадив и после едниот го скина кучето а другиот почна да трепка, третиот или почина или ке воскресне  :)
Фала за помош ке пишам што сум направил.


Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3225
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #9 on 26.02.2021, Friday, 00:17:04 »
И работа што ме буни за напојувањево, обично на лед драјвери ги пишува дека се за константна струја (700мА пример) и напон од (пример) 20-60V а на ова твоево не пишува дали е за константна струја или константен напон. Ако е константен напон мислам дека може поевтино да се помине и полесно да се најде такво трафо него со константна струја. Ако успееш да дознаеш дали е CC или CV супер ќе биде
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2783
 • Gender: Male
Re: LED драјвер за панел 150W
« Reply #10 on 28.02.2021, Sunday, 13:36:04 »
Проблем број 2.со драјверот, кога ке се загрее после едно саат два почнува да трепка.
Дали некој што има искуство би можел да даде претпоставка  евентуално дали се исплати да се прави или не.
Се работи за dimmable или пригушлив по нашки.
Можно е заштитата да се вклучува.Тоа зависи од драјверот(IC-то) што е внатре.Така да,најдобро е да се отвори и да се провери.Вака само непотребно се даваат мислења.

Од искуство,јас би пробал поправка отколку ново,или пак ако имаш пари ново е најдобра опција.