Електронски уреди > Мобилни телефони

Сателитски 2G и 4G

<< < (2/2)

GigaWatt:
Микробранови се во прашање, поголема продорна моќ имаат, за разлика од GSM кој работи на пониски фреквенции. Да, поголема предавателна моќ имаат телефоноте кои комуницираат на 2G, ама само поради тоа што мораат, бидејќи феквенциите на комуникација им се пониски.


--- Quote from: DX-er on 15.02.2021, Monday, 18:18:18 ---Друго не ми е јасно, зошто ова го планираат само за 2G и 4G a не и за 3G :)
--- End quote ---

2G поради backwards compatibility претпоставувам... а ако планираат вака да тераат, значи немаат намера да ја прекинуваат како мрежа ;D ;D ;D. А за 4G... не знам... можеби најдобро разработена е како технологија до сега... или бидејќи нуди broadband скоро еднаков на 5G, не знам.

RadioLjubitel:
На 10 септември годинава е лансиран првиот 5G сателит Blue Walker 3. Не сум сигурен дали е само за 5G или можеби ке биде и за LTE 4G ? Ако некој знае нека пише.


Што мислите, како ке функционира овој систем? Дали секој корисник на земјава ке може да ги користи сателитските услуги или ке треба посебна SIM картичка и дали секој 5G (евентуално и 4G) телефон ке ја поддржува работата преку сателит или тоа ке биде можно само кај одредени модели што ке се направат во иднина?

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version