Author Topic: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB  (Read 4264 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
распоредот на ногичките е 1=GND  2=Output и 3=Input, дали GND е во кратка врска со малиот ладилник кој што е залемен на плочата? Претпоставувам дека да? :)
Не, ладилникот е споен со пин 2, Output.
Жан

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Да да, видов отпосле и го едитирав текстот дека ладилникот е Output со втората ногичка.
tnx


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Секогаш, бар јас не сум сретнал поинаку, кај ТО220 и такви некои налик куќишта ладилникот е споен со средниот извод, без разлика дали е транзистор, стабилизатор, ИК...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
кај ТО220 и такви некои налик куќишта ладилникот е споен со средниот извод

Е овој е SOT-223, мислев дека е друго, но добро е што на време видов и на време реагиравте.
Сепак мора да се изолира, инаку не би знаел колку ќе грее стабилизаторот.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инаку на Али има AMS1117-3.3V 100 комада за 0.79$, ама ој чекај ги. :)

LOL ;D ;D ;D... се прашувам колку ми се исплатеше да ги вадам од плочи ;D ;D ;D. Само струјата за лемната станица ме кошташе сигурно барем x5 од тоа ;D ;D ;D... а не извадив 100 ;D ;D ;D.

LD1117V33 На али го има, ~2$ за 10 комада, поевтино не најдов, но чинам дека за оваа прилика се подобри горните целосни варијанти со AMS1117-3.3V.

Нема везе... различен производител, различна цена. Кои се подобри, никој не може да каже пред да се проба, Кинески се :P :D.

Друго, мерев во какви врски се изводите, кај Atheros GND го има на сите точки според шемата но Vcc нема никаква конекција меѓу сите три точки па ќе мора да се носи засебно на сите три места Vcc.

Можно е два пина да висат, само еден да се користи. Во секој случај, веќе пишав, не шкоди, и јас би играл исто ;).

Мерев само од страната од кај што се леми, од другата страна кај непарните пинови чинам дека нема потреба да се бара GND и Vcc.

Мислам и дека ги нема од таа страна. Голем дел од непарните пинови се reserved, а оние кои не се, се користат за PCIe комуникација.

Моја грешка, сега видов, има GND и од страната на непарните пинови, но нема Vcc.

Code: [Select]
https://pinoutguide.com/Slots/mini_pcie_pinout.shtml
Јас не би се замарал со пиновите од непарната страна... како сакаш ;). Најверојатно сите GND им се заеднички, барем оние кои се на страната на контактите за PCIe слотот. Дали е тој GND врзан за местата каде што се дупките за шрафчињата е веќе друго прашање и затоа и шемата ја направив таква да не се зема во предвид тој GND од местата каде што се дупките за шрафчињата, иако јасно ми е дека е многу полесно да се леми таму ;).

Инаку за разлемување и кај овој ќе треба да нанесам калај на сите три ногички па и на оној мал хитсинк за да полесно го извадам. ;)

Можно е и да не треба ладилно тело. Ќе видиш дали загрева или не ;).

Може некое мало парче бакар да му залемиш... чисто за проба ;) (бидејќи еден ти е, не сакаш да го зезнеш :P :D, знам како се осеќаш ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Можно е и да не треба ладилно тело. Ќе видиш дали загрева или не ;).

Може некое мало парче бакар да му залемиш... чисто за проба ;) (бидејќи еден ти е, не сакаш да го зезнеш :P :D, знам како се осеќаш ;D).

Мислиш парче бакар да му залемам на TAB-от како хитсинк?


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB
« Reply #21 on 14.02.2021, Sunday, 16:30:09 (Edited 14.02.2021, Sunday, 17:39:49) »
Исечи парче од плочка што има бакар само од едната страна.
Залеми го TAB-от на бакарот.
Парчето плочка (заедно со регулаторот) залепи го на другата плочка.
Залеми ги пиновите со жици.

Само како идеја.

Жан

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Јасно, одлична идеја.
tnx


Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB
« Reply #23 on 16.02.2021, Tuesday, 19:36:40 (Edited 17.02.2021, Wednesday, 12:46:12) »
Еве да рапортирам. :)
Напојувањето е само како са проба, не сакав многу да го дотерувам заради стабилизаторот. Инаку убаво си дава 3,3V со влезна струја од ~5V (мерев пред да го споам со модулот).

Не се баш добро гледа на сликата, додадени се 100pF - 100nF и 470uF како од шемата. Стабилизаторот е на парче плочка залемен за ТАВ-от, практично стабилизираниот Vcc 3,3V.


Е сега, прво го земав Atheros-от, се намачив малку околу лемење но на крај успеав без никакви контакти меѓу пиновите.
За жал не проработи, проверив повеќе пати дали сум точен според шемата и дали некаде сум утнал во лемењето но на крај пак никаков резултат.
Плусот е донесен на сите три точки посебно а минусот го има насекаде преку една точка од кај што се големите рупи за шрафење.
Знам дека е многу лошо лемено но искрен да бидам скинав живци, немам статична (осветлена) лупа за да можам да работам на раат.
Зошто не проработи појма немам.



Денес зедов вториот (Broadcom), ај викам овој мора да работи, и на сред работа ми се одлепи (скина) пин 36 од data-. :(



Успеав малку подобра слика да направам, не гледам никаков вод накаде би идел тој пин.



Толку од мене, друг пат повеќе среќа.


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
@krema
Според шемата од GigaWatt, пиновите 36 и 38 се USB D- и USB D+
На твоите плочки тие пинови се празни, нема бакарни водови.
Според тоа претпоставувам дека и двата модули немаат USB интерфејс.
Жан

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB
« Reply #25 on 17.02.2021, Wednesday, 01:15:38 (Edited 17.02.2021, Wednesday, 12:47:31) »
Стварно немам појма, баш ќе ги разлемам жиците од Atheros модулот па да видам дали има било какви водови па ќе јавам пак.

Btw ... Дали модулот со скината штампата е сеуште функционален?
Ако да тогаш ќе треба само убаво да се зачисти од калај.

edit:
Ги тргнав data+ и data- од Atheros, чинам дека и овде нема водови на 38 и 36, а ако ги тргнам 24 и 44 вероватно и таму нема водови.



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Според тоа претпоставувам дека и двата модули немаат USB интерфејс.

Да, и двата немаат USB интерфејс :-\. Треба да ги проверам и моите, можно е и моите да немаат :P :D.

Btw ... Дали модулот со скината штампата е сеуште функционален?

Да, си скинал вод што не се користи ;).

Ги тргнав data+ и data- од Atheros, чинам дека и овде нема водови на 38 и 36, а ако ги тргнам 24 и 44 вероватно и таму нема водови.

Да, и мене така ми изгледа ;D. Изгледа како да не се користи Vcc Aux и нема WLAN LED Activity ;D.

Добар муабет, значи не е муабетот како што има презентирано Шпанецон, само леми и вози ;D. Треба да се провери прво дали картицата ги има искористено тие пинови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB
« Reply #27 on 17.02.2021, Wednesday, 23:03:39 (Edited 17.02.2021, Wednesday, 23:58:45) »
Добар муабет, значи не е муабетот како што има презентирано Шпанецон, само леми и вози ;D. Треба да се провери прво дали картицата ги има искористено тие пинови ;).

Така е, мора да се провери дали има USB интерфејс па и вифи активити, значи пин 36 (data-), пин 38 (data+) (евентуално пин 44 LED WLAN) мора да ги има во системот. :)

Еве како изгледат кај мене двата модула исчистени, не можам подобро да ги исчистам бидејќи китајската плетенка што ја имам за ништо не ја бива.





Тоа е тоа, барем ми остана спремен 3.3v стабилизатор. :D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Така е, мора да се провери дали има USB интерфејс па и вифи активити, значи пин 36 (data-), пин 38 (data+) (евентуално пин 44 LED WLAN) мора да ги има во системот. :)

Ги проверив сите модули што ги имам, ниеден нема USB интерфејс ;D... а 7 или 8 модули имам, секакви ;D ;D ;D... да не ти се верува ;D.

Еве како изгледат кај мене двата модула исчистени, не можам подобро да ги исчистам бидејќи китајската плетенка што ја имам за ништо не ја бива.

Извади од стари телевизори, од заземјување околу екранот ;). Мене супер ми бркаат работа тие ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ги проверив сите модули што ги имам, ниеден нема USB интерфејс ;D... а 7 или 8 модули имам, секакви ;D ;D ;D... да не ти се верува ;D.
Таков к`смет сме имале. :)

Извади од стари телевизори, од заземјување околу екранот ;). Мене супер ми бркаат работа тие ;).

Дали мислеш на оние плетенки што се за дегаус, буквално се прилепени на самиот екран? Не сум сигурен дали се бакарни, баш ќе проверам пошто имам неколку за расходување. ;)