Author Topic: Проблем со радио Iskra Kranj EI Ideal IC 5  (Read 1878 times)

Offline iskrakranj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Проблем со радио Iskra Kranj EI Ideal IC 5
« Opened on 13.11.2019, Wednesday, 20:43:57 (Edited 14.11.2019, Thursday, 06:53:37) »
здраво другари.незнам дали е ова правото место за оваа тема.имам стар радио со грамофон искра кранј еи идеал иц 5.грамофонот работи супер но неми фаќа станици.радиото е старо не дека ке слушам радио туку така ми е чисто од мерак да си работи.е сега он има на него 4 пипки за станици значи GR/MR         ST           KT               UKT.радиото ко ќе уклучам на станици, тоа само шушти по малку и многу полека иако е пуштено до крај.барав мајстори кај мене по мојот крај ама никој неке да прави нешто вакво старо.сега приметив дека назад има оставено за антена но незнам каде да ја ставам.приметив дека еден германиумски транзистор је исто одлемен.и има една жица која од од внатрената шашија на радото оди на капациторот и е одлемена.многу знаење за ова немам.нешто од алат ко лемалица и мултиметар имам.така да сега ке ви пуштам линкови каде ги има сликите ке ми биде мило ако ги зирнете и се надевам дек со ваша помош дечки ке го средам.исто ја имам и шемата у пдф.поздрав и очекувам одговор.и видов дека феритната антена што е исто е размотана али она секако не врши работа пошто оно је фм а он би требало да работи на укт мислам.




























Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Друже, ова е толку кородирано и полно со што се не, што не верувам дека ќе успееш да го оправиш. Прво треба секоја плоча посебно да се измие (исплакне со алкохол, за што ќе ти требаат едно 3, 4 шишиња 96, 97% алкохол), да се провери кои електролити се суви и да се заменат (за ова ќе ти треба ESR метар, а не верувам дека имаш еден на располагање), да се прелемат ладните лемови, да се исчитат контактите на преклопниците и прекинувачите (тоа практично значи дека треба да ги расклопиш), па тек тогаш, ако нешто не работи, да се гледа каде е проблемот.

Да било чувано на суво и да било барем еднаш зачистено... ајде, да, би рекол дека вреди да се работи на него. Но гледајќи го во која состојба е, јас лично не би се замарал. Како сакаш, но мислам дека нема поента.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline iskrakranj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Добро а некој мајстор да ми кажеш пошто неможам да најдам у мојот крај нема уопште несе замарат а ова доста сложено ко што велиш, кажи некој ако знаеш нило от каде па и ти ако се пазариме

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Со соодветна мотивација секој сервисер би се замарал.
Доколку за тебе тоа радио вреди една просечна месечна плата, јас мислам дека би нашол мотивиран сервисер да работи на радиото.

Можеш сам да почнеш да го средуваш, прво да заличи на радио а не на кокошарник. Доколку знаеш можеш да ги замениш физички оштетените елементи, јас би ги заменил и сите електролитски и сите променливи кондензатори (како што видов сите имаат рѓа)освен тој за бирање станици.
Потоа полесно и поефтино ќе најдеш сервисер.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Проблем со радио Iskra Kranj EI Ideal IC 5
« Reply #4 on 15.11.2019, Friday, 01:26:02 (Edited 16.11.2019, Saturday, 02:48:42) »
Зависи колку пари сакаш да фрлиш...

Ај вака, само за поедноставно да ти претставам што бараш. Еднаш, ми донесоа мини системче од сендвичара на сервис... не фаќало радио ::). Тоа беше најмал проблем со системчето, но ајде, само тоа им требаше да работи. Внатре... ужас! Не се опишува што се имаше, од мртви лебарки и бубашваби залепени за лој и масло, до нивни јајца (си направиле гнездо изгледа ::)), прашина и сусам залепено за сето тоа... буквално се беше кородирано. Го затворив и им реков дека треба две мои месечни плати да ме платат за да ме натераат под разно да разгледам да го поправам. Си го земаа и тоа беше тоа. Дали потоа некој го направил, не знам.

Притоа, ќе напоменам дека имам прилично јак желудник, не се гадам од се и сешто, баш напротив често знам да кажам „по*ери ми се на маса сред јадење, не ми пречи“ за да потеницирам дека скоро и да нема нешто што ќе ме згади.

Поентата ми е, ако сакаш да фрлиш доволно голема сума на пари за некој да го среди, да, ќе најдеш јунак, не е дека нема најдеш, дури и локално кај тебе. Еве, предложи му на некој од сервисерите што те одбил „Друже, за 500 евра, ќе го средиш?“, бидејќи разбери, ова е макотрпна работа и за времето кое ќе го потроши на ова радио, он ќе направи 10 други работи за кои од секое од нив ќе земе по 2000, 3000 денари, така да... само тоа е прашањето, колку пари си спремен да фрлиш. Скоро се можеш да купиш за пари ;).

Ако јавно не сакаш да пишеш колку би дал, пиши ми приватна порака, ќе пренесам по луѓе што мислам дека би прифатиле ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline iskrakranj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Така е другар фала ти на одговорот незнаев како што оди, реално не треба да се пробува воопшто поради тоа што како што велиш ова ќе ме кошта минимум 200 евра а ја за тие пари можам да најдам слично зачувано или сосема ново некое слично. И ако сакаш да ми покажеш кое делче е електролитот пошто не те разбрав позз

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Code: [Select]
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80Земи некоја копија од wd-40, алкохол,изопропил алкохол или brems reinger од wurth (чистач на кочници по наше)испрскај го убаво, помини го со компресор(мојш и на бензинска), па тек после прај што ќе прајш. Контактите со контакт спреј обавезно. Мада ја со арис и со млаз вода би го поминал, ама не е препорачливо, треба ибаво да се исплави и веднаш да се издува со компресор, а контактите секако со контат спреј. е тек после мојш да лемиш/прелемуваш.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
На сликите електролитски кондензатори се плавите цилиндри кои ги има на плочките.
Слика од електролитски кондензатори.
Code: [Select]
https://images.app.goo.gl/FXTDqFMo5sWVUPqa7
Сепак се ВРТИ !!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
На бувљак има вакви радија слични за 50 денари можеш да најдеш и исправно..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И ако сакаш да ми покажеш кое делче е електролитот пошто не те разбрав позз

Не е едно, повеќе делови се, мислам на електролитски кондензатори кога ќе кажам електролит ;).

Сите оние сини цилиндрични што ги гледаш на сликите се електролитски кондензатори ;). Колку што видов, има и некои кои се бели (со проѕирна навлака, алуминиум под навлаката), но повеќето се сини ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline iskrakranj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
 Фала многу дечки што се трудите ќе набам нешто да го очистам а контакржт спрејпт го има ли сегде во секоја железара и ако веќе некои од електролитите се неисправни од кај се набавуваат нови

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Контакт спреј има во логин, околу 500 ден е мислам, и го нема по железари. Исто и електролитите. Значи одкако ќе исчистиш све ќе ги олемиш електролитите, но ќе запишиш кој кај стоел, и со одлемените ќе појш логин и ќе им речиш да ти дадат нови.
Некни имаше лампаши на бувљак кои може вреди да се поправаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе бараш PRF 6-68 во Loging ;). Електролитски кондензатори имаш нови во продавници за електронски компоненти (Loging, BT, Alfa...).

Некни имаше лампаши на бувљак кои може вреди да се поправаат

Најинтересно е што овој не е лампаш, транзисторски е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."