Author Topic: Забавен звучен генератор  (Read 2657 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Забавен звучен генератор
« Opened on 10.09.2019, Tuesday, 23:29:33 (Edited 11.09.2019, Wednesday, 01:37:04) »
Шемава ја имам направено пред многу, мнооогу години и морам да кажам дека навистина интересни звуци вади генераторов :). Со мали модификации, може слободно да биде дел од некое студио :). Може да направи звук како слетување и полетување на летачка чинија :D, на ова особено се радував ;D.



Колото е прилично просто и деловите дефинитивно се наоѓаат по дома :). За контрола на јачината на звукот на излезот, може да искористите потенциометар кој не е нацртан на шемата, но може слободно да се додаде и да се врзе со некој уред кој прима линеарно ниво на сигнал ;).

Со комбинација на конекторите A, B, C и D со контактите од 1 до 12 (значи практично, имате 4 буксни кои може да ги комбинирате со 12 контакти) се добиваат најразлични звуци... навистина, бројот на комбинации е огромен :D (може да се пресмета, ама ме мрзи сега :P :D). За контактите од 1 до 12, јас искористив стар конектор од катодна цевка на телевизор (баш толку контакти имаат, 12), а за буксните A, B, C и D, искористив пинчиња од плочки исто од стар телевизор (од времето кога телевизорите имаа по 5, 6 модули на главната плоча и модулите се наштекуваа како во денешно време картици за компјутер, но со пинови наместо странични контактори :P ;D... и нели, ако нешто не работи ТВ-то, го лупнуваш еднаш, два пати јако, ќе си добијат контакт пиновите и тера ;D... „шајзе“ технологија ;D, ама бркаа работа ;)). Кога сега би го правел, би искористил 5mm-тарски џекови (комбинација машки-женски), но тогаш дете бев и... епа тоа имаше во фурдата ;D... што имаше, тоа користев ;D.

На сите компоненти им се обележани вредностите, освен на IK1, IK2 и IK3.

IK1 = 555
IK2 = 4020
IK3 = 4011

А, и да не заборавам. Не смеат да бидат исклучени конекторите (буксните) A, B, C и D од било кој од 12-те контакти бидејќи можно е IK3 да почне да работи на некој непредвиден начин (да го тригерува било што, вклучуваќи и шум), така да, треба да стојат вклучени сите во било кој од 12-те контакти ;).

Целосниот текст со шемата ги има во attachment и на следните линкови ;).

Code: [Select]
https://cloud.mail.ru/public/2AQt/3oqrqh6Ed
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/a/#/s/76486CB977EC408A8A917DB872DFFB34Y
Code: [Select]
https://app.box.com/s/8j6j6mo68e0800ks3llo4q8rui70zpci
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Забавен звучен генератор
« Reply #1 on 10.09.2019, Tuesday, 23:46:30 »
Ова мислам дека е од книгата Elektronske minijature, интересни работи имаше внатре, иако сега повеќето застарени... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Забавен звучен генератор
« Reply #2 on 11.09.2019, Wednesday, 01:14:58 »
Да, од некоја книга беа... кога бев многу мал, собирав секакви материјали, од каде ќе најдам (знаеш како беше на времето ::) :D), и што треба, и што не треба :D. Ми дозволија да ја фотокопирам книгата, ама немав пари цела да ја фотокопирам :P :D, па морав да издвојам што сакам... леле, што мака и направив на тетката во фотокопирницата... оваа страна, па овие три, па рипни 10 страни, па пак 2 страни, па... абе сигурно ме пцуела у ПМ ;D.

Како и да е, ова беше еден од навистина интересните проекти, барем според мене ;). Со неколку дополнителни компоненти (delay, ехо, тонски контроли или EQ), може навистина да биде интересен додаток во некое студио ;). Може да се додаде и тастер за ON/OFF наместо прекинувач, па да го сецкаш сигналот... или да биде прекинувач во паралела со тастер, па користи го кој сакаш :)... мене барем, многу интересно ми беше кога експериментирав со него :)... мада дете бев :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Забавен звучен генератор
« Reply #3 on 11.09.2019, Wednesday, 10:51:06 »
Ја имам книгата, ако уште сакаш да ја копираш... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Забавен звучен генератор
« Reply #4 on 11.09.2019, Wednesday, 12:16:26 »
Можно е да се скенира... чисто онака, да не пропадне трудот :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Забавен звучен генератор
« Reply #5 on 11.09.2019, Wednesday, 13:11:32 »
Ај, ќе ти ја дадам кога ќе се видиме ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio