Author Topic: ТВ LED Samsung UE32H5303AW BN44-00768A - oд гром непознати елементи [РЕШЕНО]  (Read 9484 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: ТВ LED Samsung UE32H5303AW BN44-00768A - oд гром непознати елементи [РЕШЕНО]
« Reply #15 on 11.09.2019, Wednesday, 21:47:00 (Edited 12.09.2019, Thursday, 11:41:54) »
Отпорникот 514 edit: може да се прочита а не неможе да се прочита само како 514, линијата под бројот 1 покажува дека треба да се чита со линијата под броевите, тоа го прави другиот отпорник 561 а не 195.
Никаде досега не сум сретнал да се одбележува бројот 6 или 9 од горната страна, или пак повеке цифрен број да се одбележува од горната страна за насоката во која треба да се чита.
Според тоа што јас го знам линијата треба да биде под бројот кога се читаат.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ме интересира, дали се обраќаш лично мене или како општо четиво.
Сето тоа што го напиша го знам многу добро, сакав да прочитам што мислат останатите членови.
Од 45 години работа во оваа област првпат се среќавам со така обележан отпорник.
Во техничкото цртање после 6 и 9 се става точка, па според тоа и мене најлогично ми беше дека цртата е со слича симболика.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Не те разбирам, дали ти се обраќам тебе или како општо четиво?
Го кажав моето мислење за цртата во отпорникот и зошто мислам јас така.
Кој како ке го свати или ќе го игнорира тоа штои го кажав е, негово.

во видеото се спомнува одбележување со црта но под сите броеви не само под средишниот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Да оставиме како сме се разбрале (тоа не е битно) , во постот барам мислење која е вредноста.
Според видеото и според тебе која би била вредноста на отпорникот од сликата?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би прател и каде е врзан, но ако и тоа не води никаде... би ставил 560R.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ебем ли га, цртата оздола треба да е, да покажува позиција... .

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Процедура како да дознаеш дали цртата е горе или доле.
1. На плочката бараш еден исправен отпорник со црта на него.
2. Отпорникот го одлемуваш од плочката.
3. Земаш инструмент и го мериш отпорникот.
4. Би требало веќе да ви е јасно :D
Жан

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Сето тоа што го напиша го знам многу добро, сакав да прочитам што мислат останатите членови.
Од 45 години работа во оваа област првпат се среќавам со така обележан отпорник.
Во техничкото цртање после 6 и 9 се става точка, па според тоа и мене најлогично ми беше дека цртата е со слича симболика.
А ако 100% нема друг таков отпорник што правиме тогаш?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе ризикуваш и тоа е тоа... најлошо што може да се случи е нешто да чурне и пак да не работи... а и онака не работел.

Ако чурне, јас лично би се откажал и на муштеријата би му рекол „ако сакаш да чекаш месец, месец и нешто за нова плоча, чини толку и толку, нека стои телевизорот тука, ако не... еве ти го назад, носи го на друго место, прави го, пусти... ти си знаеш...“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Вака, јас веќе донекаде ја средив мрежата.
Проблем е што наместо 13 волти имам 7.5 волти а тие се единствени и битни.
Инаку телевизорот можам со други апликации на други мрежни степени (и тоа не од ТВ) и ќе си работи ТВ-от без проблем!
Поентата е да се направи постоечката мрежа.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа дај обележи ги компонентите на сликата, можно е да му се најде на некој оваа информација ;).

Штом дава 7.5V, јас би барал некој проблем во повратната врска... нешто му „кажува“ на SMPS-от дека напон од 7.5V на излез е ОК, а повратната врска е одговорна за тој „муабет“ меѓу примар и секундар.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Заменети опткаплер па 431 и доста други делови.
Мрежата дава единствено 13 волти за работа на MB a другит напон е за заднинското кое се пали.
Тие 13 волти потоа во MB се делат на другите потребни напони за работа на истиот.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи, ако добро сватив, 13V-ниот напон кој треба да го дава напојувањето, не го дава, дава 7.5V наместо него. А напонот за заднинското осветлување го дава како што треба мрежата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Кондензаторите, поготово тие смд провери ги со екстерен напон, отпорник од 470-1к и амперметар. Нели по неколку секунди струјста треба да е околу 0 ампери. Секако, можно е да има паралелен отпорник до конфензаторот, па пази и на тоа. Премери ги отпорниците околу повратната врска. Е сега, земи дека цртката е постоље, мора некако да се ориентисаш, не знам за друго решение.
Последно ко правев тв со смд отпорници, отпорниците беа делумно прегорени, односно беа со повисок отпор него тоа што пишува. Тоа што пишуваше се слагаше со шемата, но не и со измерениот отпор.
Најверојатно графитниот слој делумно изгорел или не знам ти што, па отпорот се зголемил, така да работи, ама лошо. Јас без многу думање ги сменив и прораблте све како што треба...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Значи, ако добро сватив, 13V-ниот напон кој треба да го дава напојувањето, не го дава, дава 7.5V наместо него. А напонот за заднинското осветлување го дава како што треба мрежата?
Напонот на заднинското пулсира ама тоа е затоа што стабилните 7.5 волти се малку за работа на MB кој го контролира заднинското.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!