Author Topic: Проблеми со конектирање на elektronika-mk.net  (Read 972 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас не знам дали и некој друг ги има овие проблеми, но на секои 2 или 3 дена, ми се случува следново:



Нема конкретен временски период кога нема да можам да се конектирам на сајтот, некогаш е ноќе, некогаш е дење (најчесто дење, но понекогаш и ноќе). Навистина не знам дали проблемоте до мојот ISP или до серверот на сајтот зашто кога ќе пробам да ја ping-увам IP адресата на сајтот, ping-от најнормално си ваќа назад пакети и тоа во разумно време (100-200ms што е разумно време за нашите провајдери). Но, ако пробаш да се конектираш на сајтот преку internet browser, нема шанси да се конектираш, можеби после 10 retries или така нешто.

Ќе може некој да ми појасни што може да биде проблемот ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
и мене ми се случува истото веке цел час. На моменти се губи а на моменти одлично се конектирам
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па затоа и пишав сега, дека баш пред едно половина час се log-ирав и баш тоа се случуваше :(, некогаш ќе се load-а, некогаш не, некогаш после 10 обиди... ама ова не се случува само сега, се случува веќе некое време, барем едно месец дена, ако не и повеќе.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
да да .повремено се случува..ама сега е во ред се
rules are made to be broken

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проблеми со конектирање на elektronika-mk.net
« Reply #4 on 15.06.2010, Tuesday, 12:02:45 (Edited 15.06.2010, Tuesday, 12:06:21) »
Се случува и кај мене. Мислам дека поради тоа што серверот на кој се наоѓа и форумов го делат неколкумина корисници па некој од нив доколку инсталира некоја апликација серверот се рестартира и е недостапен неколку минути па затоа се појавува таа порака. Работиме на тоа, во иднина (не знам кога точно) да се префрлиме на друг сервер каде што овие проблеми нема да ги има.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Да ова е поради тоа што ви го кажа членот над мене :)
ама и поради некој проблеми кој можат да настанат, да се абдејтира некоја база на податоци и слично
но после некоја минутка се се враќа по старо
ај уште малку и можеби ќе го смениме хостот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да помине летото и го менуваме хостот бидејќи изгледа серверот каде што сме хостирани е делен од премногу луѓе :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Исто така приметив дека проблемите се и од тоа што форумот е напаѓан од лица кои имаат добиено бан на форумот. Новиот хост ќе се договорам да има заштита од такви напади.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Исто така приметив дека проблемите се и од тоа што форумот е напаѓан од лица кои имаат добиено бан на форумот. Новиот хост ќе се договорам да има заштита од такви напади.
Борче чувај ги логовите како доказ а и да се договориме дали ке ги тинтраме или ке ги пријавиме во МВР бидејки за такво дело (напади-хакирање) се казнива.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да помине летото и го менуваме хостот бидејќи изгледа серверот каде што сме хостирани е делен од премногу луѓе :(

Да да, јас баш проверив колку domain names ја делат истата IP адреса, на крај излегоа некаде околу 15-тина... што знам, тоа е премногу, имам видено 4, 5 domain names да делат иста IP адеса, ама 15... премногу мислам дека е, барем според мене... :(
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."