Author Topic: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)  (Read 5760 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #15 on 05.03.2019, Tuesday, 17:08:52 (Edited 05.03.2019, Tuesday, 19:37:13) »
Quote
Се чита за LG а на видеото е Philips.
 би те замолил да ги испишеш точните податоци од оригиналниот монитор со се‘ ознаки на интегралнците а посебно за инверторот. Исто така пожелна е слика со добра резолуција од двете страни!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #16 on 05.03.2019, Tuesday, 17:22:34 (Edited 05.03.2019, Tuesday, 23:20:45) »
LG е панелот (матрицата) и ознаката е како во насловот (LG LM185WH1-TLA1), а мониторот е Philips 191ew9fb шасија Hudson 9.
Да, конфузното е тоа што филипс нарачал панели од LG. :)

Code: [Select]
https://cloud.mail.ru/public/5n94/9fq43mc7V


Слики од напојувачкиот дел ќе ставам за кратко време, морам да го демонтирам.
Ќе направам едит на овој пост.

Edit:

Интегралци во делот на инвертерот (долна страна на инвертерот):





Единствен интегралец во делот на напојувачката секција (испод кондензаторите)



Напојување и инвертер (поставив различни, не знам дали можам подобро од ова да сликам, ако треба ќе се обидам повторно) :)







И уште неколку :)









Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Муабетов најверојатно ќе излезе да се отвори нова тема за поправка на телевизорот... бидејќи не ќе да е проблемот во контролерот (control/CPU board) :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #18 on 05.03.2019, Tuesday, 19:09:37 (Edited 05.03.2019, Tuesday, 23:26:25) »
@GigaWatt
Абе не ми го прави мониторот телевизор :D

Сликите поставени
tnx

LVDS го чепнав малку (грепки со игла) кај крајните десно пипки но и го погледнав под лупа, беспрекорно се чисти сите од 1 до 30.



И некоја слика од такозваниот :) T-con





Имајте предвид дека мониторот беше во просторија каде што се пушеше интензивно :)


Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
@Toma
Сега видов, ознаката е TL4941.


Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #20 on 05.03.2019, Tuesday, 22:16:35 (Edited 05.03.2019, Tuesday, 23:27:20) »


Ај леткумот, пумпицата и калајот у рака и ова да преправиш. :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #21 on 05.03.2019, Tuesday, 22:22:53 (Edited 05.03.2019, Tuesday, 22:38:45) »
Тоа околу е од флуксот кај кондензаторот (не сум ја исчеткал со алкохол но ќе поправам секако), а овие другите (од трафото)  ги прелемував ам очигледно кај некои пинови не сум го направил тоа добро, ќе го средам тоа. :) tnx


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@GigaWatt
Абе не ми го прави мониторот телевизор :D

Па... на видеото некако голем ми се виде за монитор ;D.

LVDS го чепнав малку (грепки со игла) кај крајните десно пипки но и го погледнав под лупа, беспрекорно се чисти сите од 1 до 30.

Аууу, одличноси ги гланцнал ;).

И некоја слика од такозваниот :) T-con

Добро е, си го расклопил и панелот ;)... бидејќи, без разлика дали ќе се користи оригиналниот контролер или овој универзалниов Кинески, најверојатно ќе требаше да се расклопува тој дел од екранот ако не успее финтава со гребкање на контактите на LVDS кабелот.

Имајте предвид дека мониторот беше во просторија каде што се пушеше интензивно :)

Тоа ми беше муабетот претходно со гребкањето на контактите на LVDS кабелот... абе си го знам народот јас, ми мирисаше на дим до тука ;D.

Шала на страна, не е лошо цела плочка да се прелеми и убаво да се видат сите контакти под лупа. Штом е со неонки мониторот, значи барем 10-тина години е стар. Генерално, помешано со чад, за новиве монитори, тоа е повеќе од доволно за да се направат ладни лемови, особено ако бил во просторија во која нема (горе-долу) константна температура (на пример, во станови со централно греење, ова и не би бил толку голем проблем, мислам на дим од цигари, но во куќа или стан без централно греење... кога никој не престојува во собата, знам како е, не се грее, нема потреба).

Убаво под лупичка види ја напојувачката секција, прелеми каде што ти изгледа сомнително, и SMD ако е, со убаво врвче и прецизно, ќе можеш ;). Исто и за control/CPU board... ама таму ќе треба да пазиш повеќе.

А да, сега ми текна. И ако има електролитски кондензатори за филтрирање на control board кои личат на solid state електролитски кондензатори, ако можеш лесно да ги одлемиш, одлеми ги и измери им вредности ;)... можно е да се попуштени, бидејќи имам начекано такви на еден, два монитори, топки кантарови ::)... не се solid state ::), само личат на solid state ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Епа цело време збориме за еден ист монитор 18.5" со неговиот панел од LG :) Голем ти се видел пошто така го направив видеото. Инаку тргнавме со кинескиот контролер и стасавме до овде. :)

Во ред, ќе ги прелемам точките кои што ми ги посочи Danielco но и ке ја разгледам детално плочата (со лупа) за евентуални други сомнителни лемови.

LVDS флет кабелот според мене е во ред, дури проверив со унимер од секоја точка (30 на број) на контролерот до врвот на кабелот дали е во ред, инаку констатирав дека и овие што треба да се празни (25, 26 ,27) си имаат контакти на контролерот, е сега дали има нешто активно во нив појма немам пошто нели тие според шемата се N/C.

Quote
А да, сега ми текна. И ако има електролитски кондензатори за филтрирање на control board кои личат на solid state електролитски кондензатори, ако можеш лесно да ги одлемиш, одлеми ги и измери им вредности ;)... можно е да се попуштени, бидејќи имам начекано такви на еден, два монитори, топки кантарови ::)... не се solid state ::), само личат на solid state ::).

Ова мислеш за VGA контролерот? Ако на него мислеш тогаш не би чепкал ништо таму пошто е ситно како песок од сахара. :D btw на него има 4 ектролитски кондензатори  (имам слика на првата страна од него а го има и во сервисната шема како слика и PCB).


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
... инаку констатирав дека и овие што треба да се празни (25, 26 ,27) си имаат контакти на контролерот, е сега дали има нешто активно во нив појма немам пошто нели тие според шемата се N/C.

Тоа може да се само лемни точки, не мора да значи дека има нешто врзано за нив. Ги залемуваат сите за да има конекторот поголема робустност, теоретски, ако никаде не одат, не мора да се залемени ;).

Ова мислеш за VGA контролерот? Ако на него мислеш тогаш не би чепкал ништо таму пошто е ситно како песок од сахара. :D btw на него има 4 ектролитски кондензатори  (имам слика на првата страна од него а го има и во сервисната шема како слика и PCB).

Да, на VGA контролерот... преведувач на сингал од VGA во LVDS де :P :D... и плус нешто контроличка за backlight, тинтири минтири :D.

Како и да е, сега ја видов баш сликата, како што пиша, 4 електролитчиња има. Ако не се подуени, извади ги и измери ги... не типувам 100% дека се они во прашање, ама не е ни сосема неверојатно да не се тие проблематични.

Пример: гледаш напојувачка секција, подуени електролити, ОК, ги менуваш... не пали. Ајде гледај дали дава напони како што треба... не се сите баш „нај“ како што треба (на пример, не е 5V, 4.9V е, ама тоа не би требало да пречи). Прави, пусти, мери... се изгледа ОК. Ај, останува уште тоа, извади електролитите (или оние "solid state као демек" електролити) измери... ете каде лежел зајакот ;). Смени ги, пуф, пали како пушка ;).

Не се плаши толку, не одлемуваш ништо SMD на плочката... искрен да бидам, ни јас премногу не би чепкал од SMD делчињата, ама електролитите се through whole, не е проблем ;). Само треба добро да го загрееш местото бидејќи тие плочки се барем двослојни. Опфати ги со врвот на леткумот и позитивниот и негативниот пол на електролитот од долната страна (не од страната на SMD деловите) и држи го така... додади малку калајче, по потреба, за да се спојат двете лемни точки, да имаш подобра дисперзија на топлината од леткумот. Кога тогаш, ќе почне да се клати електролитчето и само ќе си падне, ќе видиш ;). Дури и ако не падне само, само потегни го малку, ќе излезе ;).

Е потоа, измери ги сите. Ако вредностите им се тука некаде (ако не се сосема суви, можно е да бидат малку паднати, сепак, работени се некое време), или врати ги назад, или смени ги, како сакаш. Јас обично ги менувам со некои со поголема вредост, обично извадени од матични плочи (на таа плочка, повисок напон од 5V нема, така да, слободно може да ги менуваш со 6.3V-ни, испробано ;)), само да не се ептен наддимензионирани. На пример, ако се 100uF, слободно смени ги со 470uF/16V (ги има на матични плочи). Ако се 470uF, смени ги со 1000uF/6.3V или 1000uF/10V (има и такви и такви по плочите, зависи од производител, серија, итн.).

И, како за крај... ај пробај додади им од долната страна на плочката, во паралела на нив, керамички кондензаторчиња. Значи вкупно 4 керамички, по еден за секој од електролитите. Од шемата гледам дека има веќе пластични од 100nF, но нема од 100pF, така да, не е лошо да ги додадеш ;).



Димензиите не се критични, ниту работниот напон. Ако се вадени од фурда, скоро сите се со работен напон од над 50V, така да, какви и да ставиш, дури и ако нема друга ознака освен капацитивност на нив, нема потреба да се плашиш дека можеби нема да одговара работниот напон ;). Само прво провери дали се исправни, се разбира ;) (измери капацитивност и провери дали се во краток спој ;)).

На крај, пушти се и види дали ќе „рестартира“. Ако пак рестартира, одиме понатаму. Не не мора да враќаш се како што било на CPU board, може да си остане така, баш напротив, дополнителните електролити се за филтрација, така да, подобро ќе работи ако ги има нив на плочката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #25 on 06.03.2019, Wednesday, 13:04:51 (Edited 06.03.2019, Wednesday, 14:22:34) »
Quote from: krema
@Toma
Сега видов, ознаката е TL4941 .
Не TL4941 (еден) туку е TL494 IDL По шема за PHILIPS 191EW9FB CH HUDSON 9

Пробај уште едно нешто
Први (1) и шеснаести (16) извод од TL494 спои ги кратко на маса да ја исклучиш заштитата!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Монтажа на MT561-B V2.1 и LCD LG LM185WH1-TLA1 18.5" (нема слика)
« Reply #26 on 06.03.2019, Wednesday, 18:32:11 (Edited 07.03.2019, Thursday, 04:53:35) »
Ајде вака,
фала Тома и Гига :)

Прво би прегледал околу лоши (сугестија од Danielco) и евентуално ладни лемови, и потоа би поминал со идејата на Тома. :)
Само сакам да прашам, дали кратка врска меѓу 1 и 16 или треба дополнително да донесам на таа кратка врска и маса, колку што гледав масата е таа која што ја имам обележано на сликата. Прашувам затоа што не сакам да утнам нешто. :)

Вака?



Или вака со маса, мада провери дали е воопшто тоа маса? :)
едит:
Сега видов даташит, пин 7 е исто така маса GND.



Натаму би ги додал керамичките кондензатори од 100pF по идеја на GigaWatt.

@GigaWatt
Пластични 100nF вероватно се во некоја SMD варијанта која што е ептен минијатура и не можам да ги видам. :)

За овие четири места на контролерот зборуваш, практично во паралела на истите лемни точки од електролитските кондензатори?



Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Ако немате микроскоп јас користам апп на телефон од кодот има зоом и блицот да се укл. и може да се слика зумирано фокусирано до x19.2 зоом.
Code: [Select]
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hantor.CozyMag&hl=mkИмам леново к6 со 13мп камера.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
пин 7 е исто така маса GND.
Може и така да пробаш а исто и како на твојата слика.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
@Mkdsime
Користам моќна лупа под камерата од телефонот, малку е незгодно при фокусирање и додатно светло, но ќе ја пробам апликацијата секако.

@Toma
Позгодно за лемење ќе ми биде како на мојата слика, околу пин 7 ми е малку страв да не „збришам“ :D некој SMD. :)