Author Topic: Проектирање на звучник!?  (Read 2281 times)

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Проектирање на звучник!?
« Opened on 31.05.2010, Monday, 11:33:34 (Edited 04.06.2010, Friday, 10:56:01) »
Zdravo FORUMISTI !

Ke se potrudam nakratko da objasnam kako se pocnuva so proektiranje na zvucna kutija!!
1. Za koja namena e zvucnikot (Hi-Fi, ili kako sto kazuvate za "ziva svirka")??
2. Merenje na T.S. (Thiele-Small) parametrite na bass zvucnikot!!??
3. Spored ovie T.S. parametri na bass zvucnikot se dizajnira kutijata (bass-reflex, kompresiona, band-pass, TL, PA itn, itn,..)
4. Se proektira i optimalizira "svrtnicata"?!
5. Se pravi nadvoresniot i vnatresniot dizajn na kutijata i istata potoa se izrabotuva!
6. Dampiranje na istata (ako e potrebno)!
7. Se meri frekvenciskata karakteristika i drugi parametri na zvucnikot (kabinetot), i ako e potrebno se pravat nekoi korekcii.
8. Na kraj se pravi "Slep slusen test"!!? (za da vidime, odnosno da go cueme nasiot "trud"?!).

Bez ovie navedeni t.n. postulati, se ke vi bide na "Zimi mjaka" - amaterski!!?? , a rezultatot katastrofalen!!!

CaoS,, ;)

P.S.
Dovolno za pocetok, za prodolzuvanje na temata, zainteresirani jave te se !!!
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #1 on 02.06.2010, Wednesday, 01:09:40 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 01:53:22) »
ај ако не ти е тешко за сите овие напиши што и како треба да се прави..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #2 on 02.06.2010, Wednesday, 01:23:02 (Edited 02.06.2010, Wednesday, 01:53:34) »
ок, значи отвори тема, пиши тоа што имаш може ке му се најде на некој...сега ако ни на крај памет не ми е да правам звучник утре може ке ми треба па ке знам кај да барам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #3 on 03.06.2010, Thursday, 07:30:45 (Edited 03.06.2010, Thursday, 08:49:33) »
Eve vaka da se dogovorime!!!
Ako nekoj saka da mu se izraboti dobar zvunik- vistinski so seta teorija i praktika i da mu zaviduvaat i onie koi imaat zvucnici od poznati firmi!!
Neka se javi na forumov da go finansira proektov!!!
Za mali pari ke dobie odliчni zvuчnici profesionalno napraveni!!
Celata postapka na izrabotka i merenja javno ќe bide prosledena ovdeка na forumov!!
Администраторри: Верувајте посетеноста на овој сајт од форумов ќе биде многу голема!!! :P
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #4 on 03.06.2010, Thursday, 07:49:11 »
како мислиш сите заедно да го изработиме
дај идеа каков звучник, карактеристики што како
мислам што е идеата ?
како планираш сето ова да го изведеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #5 on 03.06.2010, Thursday, 08:05:26 (Edited 03.06.2010, Thursday, 08:50:14) »
Ќе се договириме со финансиерот каков звучник сака да му се изработи. Потоа според горе наведената процедура ќе се изберат звучниците!!
Како ќе тече процедурата, па еве на пример ДАРК ќе ја изработи кутија по одреден нацрт на кутијата за соодветно избраните звучници итн, итн,..
На крајот звучникот може да се нуди каков готов производ од редакцијата на форумов!!!? ;)

За почеток толку од мене,...

Чао !!!

П.С.
На овој начин посетителите на форумов ќе имаат шанса да се запознаат како се проектира и се изработува професионално звучник кој нема да чини многу пари, а не онака амтерски на жими мајка!!
Ако им се допадне (верувам дека многу ќе им с допадне) ќе можат да го купат од редакцијата на форумов!!

На технологијата на изработка и на проектирање, можат да завидат и познати фирми кои изработуваат звучници за широка намена!??
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #6 on 03.06.2010, Thursday, 09:47:48 »
ама види сега ако не се знае колку би фатил од прилика нема да можат луѓето да си спремат пари за да порачаат, доколку имаат некоја претстава, не мора баш прецизна колку би коштало тогаш би имало луѓе кој ќе се нафатат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #7 on 03.06.2010, Thursday, 14:36:23 »
Zdravo FORUMISTI !

Ke se potrudam nakratko da objasnam kako se pocnuva so proektiranje na zvucna kutija!!
1. Za koja namena e zvucnikot (Hi-Fi, ili kako sto kazuvate za "ziva svirka")??
2. Merenje na T.S. (Tille-Small) parametrite na bass zvucnikot!!??
3. Spored ovie T.S. parametri na bass zvucnikot se dizajnira kutijata (bass-reflex, kompresiona, band-pass, TL, PA itn, itn,..)
4. Se optimalizira "svrtnicata"?!
5. Se pravi nadvoresniot i vnatresniot dizajn na kutijata i istata potoa se izrabotuva!
6. Dampiranje na istata (ako e potrebno)!
7. Na kraj se pravi "Slep slusen test"!!? (za da vidime, odnosno da go cuema nasiot "trud"?!).

Bez ovie navedeni tn postulati se ke vi bide na "Zimi mjaka" - amaterski!!?? , a rezultatot katastrofalen!!!

CaoS,, ;)

P.S.
Dovolno za pocetok, za prodolzuvanje na temata, zainteresirani jave te se !!!


Ако ја знаеш проблематиката на акустичност и изградба на звучни кутии јас ке ти препорачам да отвориш нова тема и да објасниш за секој чекор детално како што се прави и на што да се внимава при изработката.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #8 on 04.06.2010, Friday, 07:34:09 (Edited 04.06.2010, Friday, 11:03:47) »
Здраво!
Најдобрар начин сета процедура за проектирање и изработка на звучник да се објасни, е во практична изработка на проект!!
Целиот проект ќе се објасни подетално во повеќе чекори!
Поради тоа, на редакцијата од овој форум и препорачувам: ако е во можност да оддели околу 150Евра (за двата звучника!), односно да го финансира проектот кој ќе чини толку пари!!? Во случајов јас како компензација за вложениот труд ги добивам звучниците, а вие добивате одличен проект од оваа област. Како компензација на сето тоа, ќе добиете многу поголема популарност и посетеност на форумов, а со сето тоа ќе има можност за него да се чуе многу подалеку од границитен на нашата држава!!!
Проектот ќе биде теоретски и практично реализиран, а не онака аматерски, затоа е голема можноста овој форум да го посетуваат и аудофили и професионалци во оваа облсат!! Верувајте тоа ќе значи многу за форумов!!?? :)
Тоа го тврдам, бидејќи сум посетил подоста квалитетни странски форуми и во никој не е објаснето онака подетално како се  проектира и изработува звучник!??
И за крај, овој звучник можете да го нудите како готов производ со ваша лиценца!!

Поздрав со надеж за успешна соработка! ;)
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #9 on 04.06.2010, Friday, 13:13:48 »
Види на форумот секој добронамерно остава шеми кои ги има правено и никој до сега не барал компензација или пари. Доколку би сакал да ги поставиш шемите така (без надокнада) може, а доколку сметаш дека тие шеми вредат многу пари тогаш ке мора да се договориш преку лични пораки и тоа само со оние членови кои се заинтересирани.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #10 on 04.06.2010, Friday, 13:15:58 »
друго, од кај знам јас како ќе испаднат звуичниците, дали ти имаш искуство во таа област и дека ти ќе ги направиш добро ?
од кај да знам дека нема да ги земеш парите и да избегаш ?
ова е малку проблем пошто никој нема така да ти даде 150 евра за да си играш, да не речам експериментираш
( барем јас не би ти дал )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #11 on 04.06.2010, Friday, 18:55:05 »
Здраво!
Најдобрар начин сета процедура за проектирање и изработка на звучник да се објасни, е во практична изработка на проект!!
Целиот проект ќе се објасни подетално во повеќе чекори!
Поради тоа, на редакцијата од овој форум и препорачувам: ако е во можност да оддели околу 150Евра (за двата звучника!), односно да го финансира проектот кој ќе чини толку пари!!? Во случајов јас како компензација за вложениот труд ги добивам звучниците, а вие добивате одличен проект од оваа област. Како компензација на сето тоа, ќе добиете многу поголема популарност и посетеност на форумов, а со сето тоа ќе има можност за него да се чуе многу подалеку од границитен на нашата држава!!!
Проектот ќе биде теоретски и практично реализиран, а не онака аматерски, затоа е голема можноста овој форум да го посетуваат и аудофили и професионалци во оваа облсат!! Верувајте тоа ќе значи многу за форумов!!?? :)
Тоа го тврдам, бидејќи сум посетил подоста квалитетни странски форуми и во никој не е објаснето онака подетално како се  проектира и изработува звучник!??
И за крај, овој звучник можете да го нудите како готов производ со ваша лиценца!!

Поздрав со надеж за успешна соработка! ;)

Да се разбереме дека форумот е напревен со помош на луѓе кои несебично ги споделуваат своите шеми, проекти и слики, независно од тоа дали ги направиле (дизајнирале) сами или ги нашле некаде на нет и ги пробале или ги ставиле тука за да бидат пробани и да коментираат.

Главната цел на форумот е размена на знаења од областа на електрониката на Македонски јазик и помеѓу нас кои живееме во Македонија!

Тоа значи дека доколку јас наплаќав за шемите, кодовите, проектите (повеќе од нив има и во ВИП делот) и текстовите (туторијали) кои ги имам објавено овде значи дека теоретски имам изгубено илјадници евра од можни продажби на тие уреди! Значи тоа треба да се почитува пред да се побара пари за објавување на готов проект овде. Ние не сме списание ниту профитна организација, рекламите се добродојдени заради трошоците кои ги генерира овој форум со неговиот престој на интернет!

Иначе овде не смееме да се потценуваме како стручњаци туку треба да помогнеме. Тоа на пример значи дека јас знам дека вие имате Clio уред за мерење на параметри на звучници и карактеристики на звучни кутии но тој уред е веќе стар, јас исто имам во работилницата мерни уреди па и спектрален анализатор кој веројатно е и поскап од уредот Clio. Знам се и за Thiele-Small параметри при проектирањето на самата кутија, равенките, одоносот на должините на страниците, равенки за влијанието на материјалот за дампинг (кои најверојатно ги немате ни вие), материјалот на кутијата, резонанции, заштити, фрекфентни преклопувања, фазни изобличувања и се! Меѓутоа едноставно можеби тој дел од електрониката мене не ме интересира толку, значи треба на другите да им помогне и да пишува некој кој оваа гранка многу го интересира и работи на тоа.

Кои се проблемите во Македонија кои може да се помогне да се решат:

1. Мора да сватиме дека живееме во сиромашна земја во која звучник квалитетен, набавен со напишани Thiele-Small параметри и фрекфентни карактеристики е скоро невозможно да се најде. Сите звучници кои можеме да ги купиме (и да си ги дозволиме) во Македонија се без карактеристики, видено-купено. Тоа значи дека секој обид да се направи звучна кутија со такви аматерски звучници треба да се цени.

2. Доколку имаш уред за мерење на карактеристиките на звучниците, зошто на пример не земеш (на заем или ако некои веќе има купено) некои од звучниците кои доаѓаат без карактеристики (како на пример simsonik, Tele и слични марки кои можат да се најдат кај нас во продавниците), да им ги измериш параметрите и да ги објавиш тука во ново мислење што би било 200% покорисно отколку да са изработи 1 проект за звучник бидејќи на тој начин со помош на равенките би можел секој да си проектира звучна кутија по своја желба со тој звучник кој ќе биде во табелата.

3. Да не се потценува моќта на создавање на звучници со помош на непознати драјвери но со нивна слушна споредба со некои добро докажани серии на звучници (B&W, Mission, Wharfedale). Со слушно „штимање“ може да се добие релативно добар звучник скоро како да е направен според мерења на драјверите и пресметка (зборувам за компресиони кутии а не за бас-рефлекс кутии за кои мора да се направи мерење на драјверот).

Ова сето го напишав со цел да кажам дека коментарот твој дека на српските и хрватските форуми се далку поуслужливи и поентузијасти ти е 100% точен - огледај се на тебе!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #12 on 04.06.2010, Friday, 22:46:14 »
Уф, ова беше жестоко, ама неопходно... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #13 on 04.06.2010, Friday, 23:13:43 (Edited 04.06.2010, Friday, 23:16:10) »

Тоа значи дека доколку јас наплаќав за шемите, кодовите, проектите (повеќе од нив има и во ВИП делот) и текстовите (туторијали) кои ги имам објавено овде значи дека теоретски имам изгубено илјадници евра од можни продажби на тие уреди! Значи тоа треба да се почитува пред да се побара пари за објавување на готов проект овде. Ние не сме списание ниту профитна организација, рекламите се добродојдени заради трошоците кои ги генерира овој форум со неговиот престој на интернет!

Иначе овде не смееме да се потценуваме како стручњаци туку треба да помогнеме.

Навистина е така, можеше да ги продава софтверите на емитер па да искешира доста пари, навистина ретко може да се најде така слободен софтвер а борче се што има направено, несебично го има споделено на форумот. Сега што имам видено, продаваат програмирани пикови па така можеше и Борче да прави. да објави шема на пример за ЛЕД срце и да рече кој сака од мене нека го купи пикот и готово но тоа не го направи. Еве јас сум скромен со знаењата, не можам да речам дека се знам и после толку учење и неможам сам да дизајнирам шема но доколку направам некој уред од некоја шема најдена од интернет и видам дека вистина вреди тогаш ја ставам на форумот со препорака дека е испробана и дека вреди а тоа го прават и останатите. Така да овој форум останува за размена на шеми, искуства и знаења но никако за профит. Извинете за оф топикот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Проектирање на звучник!?
« Reply #14 on 08.06.2010, Tuesday, 07:16:13 (Edited 08.06.2010, Tuesday, 08:19:59) »
Здраво АДМИНИСТРАТОРИ!!! ;)
Изгледа погрешно се разбравме, односно вие мене погрешно ме разбравте!!??
Бидејќи некои администратори располагаат со силна опрема за проектирање на звучници, а и во дадениов случај таткому на ДАРК е одличен мајстор за изработка на убаво дизајнирани кутии за звучници!!!?
Дајте објавете, во соработка со ДАРК, проект на солиден Hi-Fi звичник со осетливост од околу 90dB и со моќност од 60...100W/4ома!!!
Јас и многу посетители на овој форум, верувајте, многу ќе ви бидеме благодарни!!!!
Поздрав со искрени намери!! :(

П.С.
Соработката можете да ја проширите со "ZEC-ektronik", ќе ви понуди безплатно комплет драјвери за изработка на звучникот !!!
За крај сакам да кажам нема потреба од скапи драјвери со измерени ТС-параметри, бидејќи ја поседувате соодветната опрема измерете ги параметрите!!!

Споено мислење: [time]08 Јуни 2010, 07:56:34[/time]


Поздрав за ДЕВИЛ!! >:(
Јас знам како ќе испаднат звучниците, бидејќи не сум почетник во оваа работа!!!
А за да не ти пропаднат тие 150Евра, во целиот проект и ти ќе учествуваш!!??
Еве за почеток: Драјверите за проектот сам ти ќе ги набавиш од Чешка. Одлични звучници за мали пари со измерени ТС-параметри!!!, потоа ќе се договориш околу изработката и дизајнот на кутиите со таткому на ДАРК!! Се разбира кутијата ќе биде проектирана според ТС-параметрите на звучниците, потоа свртницата исто така компјутерски ќе биде оптимализирана, итн, итн,...
Прашање: Е сега кажи на кој начин ќе ти ги земам тие 150Евра??!
Се разбира ти ќе ми го подариш првиот пар звучници, бидејќи таков е понудениот договор (секоја школа се плаќа!)!!!?
Ако не веруваш во квалитетот на звучниците, ќе го замолиш BokiBT да ги измери, бидејќи поседува профи-опрема за оваа намена!?? (бидејќи самиот тој се пофали дека има таква опрема!??)
Добиените резултати ќе ги објавиме на форумов!!!
Кај ќе биде твојата добивка,... па ќе ги нудиш звучниците за соодветна надохнада!!! ::)

За крај, многу да ве пофалам за волонтерството и ентузијазмот!!!?
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!