Author Topic: Најлесен предавател за ASK модулација на 433.92mhz  (Read 4474 times)

TeslaBt

  • Guest
Здраво. Правам некој експеримент со ASK модулација и сакам да предавам на 433.92МХз. Снагата не е битна ми треба од прилика на 20-30 метри да се фаќа сигналот. Ако некој знај нека поможи.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Земи си модулчиња од E-Bay. Тоа е најлесно :-)

TeslaBt

  • Guest
Абе работата е шо ми треба брзо , а од Еbay ако земам треба да ги чекам 1 месец. Ми треба за денес до утре да е готво.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ја па реков дека имаш ставено некоја шема.... бидејки не ти е во соодветниот под-форум темава.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Најлесен предавател за ASK модулација на 433.92mhz
« Reply #4 on 07.03.2016, Monday, 20:23:00 (Edited 08.03.2016, Tuesday, 01:21:17) »
Без коментар !!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Најлесен предавател за ASK модулација на 433.92mhz
« Reply #5 on 07.03.2016, Monday, 21:09:34 (Edited 07.03.2016, Monday, 21:44:16) »
Здраво. Правам некој експеримент со ASK модулација и сакам да предавам на 433.92МХз. Снагата не е битна ми треба од прилика на 20-30 метри да се фаќа сигналот. Ако некој знај нека поможи.

Батка,абе подобро седни и  малку прочитај теорија за ASK модулација  и демодулација,  па да правиме муабет. Не знам  ни со што се занимававаш,ни што знаеш - ама вакво барање само некој што  ништоне знае, може да постави. Исто како да побараш шема за спејс шатл ,ама само до 200 метри да лета. Извини, ама некако така му иде. Предавател бараш,а  приемник имаш?? Бидете бре луѓе реални!

TeslaBt

  • Guest
Kako priemnik koristam RTLSDR. Za teorijata na ASK modulacijata i demodulacijata znam i imam citano. I se izvinuvam za latinica momentalno sum na Linux.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако си читал теорија треба да знаеш дека во аматерски услови *најлесни* предаватели нема. А ако некој ти даде шема на предавател ,секоја му чест.Баш би сакал тоа да го видам.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Најлесен предавател за ASK модулација на 433.92mhz
« Reply #8 on 07.03.2016, Monday, 21:51:35 (Edited 08.03.2016, Tuesday, 01:18:54) »
Razgleduvav nekoj shemi napraveni preku reverse na moduli. Kje gi stavam ovde da vidam sho mislite.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ке ти биде по комплицирано како ке го поврзеш предавателот и ASK модулаторот на сигнал.
За демодулирање, SDR RTL USB приемникот демодулира AM/FM/SSB/CW.

Зошто баш со ASK модулација? Полесно ти е со BPSK
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Најлесен предавател за ASK модулација на 433.92mhz
« Reply #10 on 07.03.2016, Monday, 23:23:47 (Edited 07.03.2016, Monday, 23:28:10) »

За демодулирање, SDR RTL USB приемникот демодулира AM/FM/SSB/CW.

Зошто баш со ASK модулација? Полесно ти е со BPSK

RTLSDR nema chip za demodulacija toj samo gi nosi I/Q signalite do kompjuterot koj poslem se demodulira so pomosh na software koj mozi da ja demodulira sekoja modulacija.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а да да не ми текна во моментот, за тоа е SDR :)
Ајде направи што ке правиш и чекаме видео ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Razgleduvav nekoj shemi napraveni preku reverse na moduli. Kje gi stavam ovde da vidam sho mislite.

Ова ќе функцинира (и функционира) проблемот е дека треба да го најдеш SAW (Surface Acoustic Wave) филтерот. Јас не сум го сретнал кај нас

TeslaBt

  • Guest
Razgleduvav nekoj shemi napraveni preku reverse na moduli. Kje gi stavam ovde da vidam sho mislite.

Ова ќе функцинира (и функционира) проблемот е дека треба да го најдеш SAW (Surface Acoustic Wave) филтерот. Јас не сум го сретнал кај нас
ЕЕ да го нема кај нас. Ако можам од некаде да го извадам  ама и тоа тешко нигде го нема слабо го користат.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Најлесен предавател за ASK модулација на 433.92mhz
« Reply #14 on 08.03.2016, Tuesday, 21:14:39 (Edited 09.03.2016, Wednesday, 00:26:16) »
SAW освен да купиш, како ти предложија, не можеш да најдеш никаде, а уште помалку да го направиш во самоградба. Купи си готови модули . Значи нема * од денеска за утре* ,мора да се почека.