Author Topic: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија  (Read 12382 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Како што кажува насловот собирам делови и во среда почнувам со изработка на засилувачот од 2х500 вати на 8 ома рмс денес ми стигнаа јадрата за трансформаторите два трансформатори од по 650 вати електролитите стигаат во среда , земав плочки грец калај термо црева , во среда ке земам жица за трансформаторите и ке ги намотам , електролитите се од лордзи 10000мф 100в сименс сикорел ладници најдов излезните мосфетови ирфп240 се порачани све е скоцкано во среда ке ставам слики од трансформаторите , и замолувам некој да ми даде шема за дц заштита за звушници ,заштита од краток спој и други заштити што постојат .Фала однапред :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #1 on 18.01.2016, Monday, 23:30:49 (Edited 18.01.2016, Monday, 23:33:32) »
Прво да кажам дека кај овие појаки појачувачи прва работа е заштитата на звучниците со каснење на нивно вклучување( барем 3 сек.) и заштита од ДЦ напон кој би дошол на излезот,евентуално. Температурна заштита не препорачувам да се прави однапред,бидејќи честопати испаѓа смешно ,кога добар и здрав појачувач ке почне да исклучува на сосема нормална температура. Најдобро е веднаш да си вградиш *сајлент* вентилатори и крај на приказната!! Затоа од искуство препорачувам добро да го направиш и подесиш појачувачот ,а заштитата тогаш може да биде и едноставна,односно со минимум делови.Најмногу внимание ( и пари!) посвети му на добро реле (добра марка,јаки позлатени контакти ....).Еве ти една проста,употреблива и релативно евтина заштита).

Споено мислење: 18.01.2016, Monday, 23:33:32
Жалам ако шемава е под *нивото* за некои членови.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #2 on 19.01.2016, Tuesday, 00:59:49 (Edited 19.01.2016, Tuesday, 01:04:18) »
шемава има каснење на звучки ?
П.С. мозе ли некако да му извадам излези за лед диоди на овој појачувач за повер и клип ?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Другар Горан-Електро гледам одма се фати за опашката,прво направиго појачалото па после за лед и за заштита е лесен проблем,ма да заштита при проба е добредојдена,но прво сакам одговор дали појачалото го правите за дома или за озвучување. еве еден редослед од мене како би било спрема мене добар снагатор.

-Појачало
-Заштита / закаснето вклучување на звучки,дц заштита,заштита од превисока температура секогаш добредојдена,заштита од краток спој на излез.
-Вентилатори,доколку се користи за озвучување пожелно е вентилаторите постојано да вртат на мах.,доколку се користи за дома треба контрола за вентилатори поради при потивок волумен на гласот да нема бучава од нив.
-и на крај се клип лед,или лед ву метар тоа е по твоја желба што ќе ставиш.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #4 on 19.01.2016, Tuesday, 14:16:52 (Edited 19.01.2016, Tuesday, 14:20:39) »
Па се разбира дека е за разглас сигурно дома нема да си ставам засилувач од 2х500 за хај-фај имам хрпа звучни кутии кои се со рцф драјвери ,сателитите се со мид-басс (рцф S800) високи пола со (рцф N850),а другата половина со (рцф N450) ,басовите не ме факајте за збор што модел беа зошто тие се малку мешани два се со електро воис, други 4 со 18саунд,и останатите 10 се со рцф басовите сите се 18-ки, појачала имам рфц HPS серија (1500 и 2500) имам и две qwerty појачала српско производство едното е швајц апарат огромно со околу 3,5 киловати трафо 2х85 волти тука некаде кога е исправен дава 2х110 волти и е со снага 2х1000 ,другото qwerty е мало 2х300 на кое што едниот канал му е рикнат деновиве треба да се поправи ,и во среда стига кралот на опремата dbx driverack pa2 ,ова појачало сакам да го изработам зошто ситемногу го фалат па да видиме што ке излезе  :)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ама добро се испофале по по по,од швајц до брусалици и слично,а за појачалото имам доста читано за него и се откажав јас од него за изработка ;D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
не се фалам само сакав да казам за што ќе го користам појачалото зошто ти беше многу радознал за што ќе сум го користел. ;)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Радознал -смешно само сакав да те насочам по кој редослед би била добра работата,после онај коментар и прашање за од батка шемата гледам дека си почетник барем во аудио електроника ;D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Горане,  веќе сум коментирал вакви градби ,а веројатно самоградбата значи и поголеми пари да вложиш па размисли си ! Имаш веќе за евтини пари половни уреди.На шемата имаш заштита која ти треба,прочитај го мојот одговор.Она за темепературна заштита стои - направи го и подеси добро излезот и  стави без размислување кулери за ладење и терај. Диоди за клипување  и она * повер*( за да знаеш дали имаш напон или што??) не ти требаат,тоа може и после да се вгради.
Само прво размисли и пресметај колку ке те чини градбата! И најди си таму кај тебе некој добар мајстор,па многу работи решавајте ги на лице место,а не со прашања.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
какви се тие диоди (148) на распоредот на делови што ги има на легенд стаге мастер мк2 ?? ако мозе некој да ми казе ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Дали може наместо мје15034 и мје15035 да користам мје15032 и мје15033 ?? Зошто такви имам  :-\

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Здраво луге ,денес ми стигнаа и последните делови од логинг значи имам све е сега почнувам да ги лемам компонентите на плочата и гледам плочата ми е наопаку како да е пресликана во огледало ,мислам дека ви е јасно за што станува збор па дали знае и може некој да го заврти цртежот т.е. плочата што е дадена на сајтот на доктор бора и да ја постави во темата или да ми ја прати во пп ?? :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,ај помисли дали можеш сам да го направиш тоа *појачалиште*?? 8)
Плочката е во .pdf формат и има димензии колку треба да биде оригиналната големина.Направи прво роба да видиш дали димензијата е во ред!