Author Topic: Проблем со Паралелна Порта  (Read 989 times)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Проблем со Паралелна Порта
« Opened on 19.11.2014, Wednesday, 17:27:22 »
Правам проектна за матура и сакам да ја искористам паралелнава порта, ама цело време податочните пинови се на високо ниво. Кога испраќам некој податок на излез не се менуват ништо. Спуштив и драјвер за да можам да ја контролирам од на Windows XP дека имало заштита ама џабе. Е сеа ако знајт некој како да ги наместам на ниско логичко ниво.  ::)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со Паралелна Порта
« Reply #1 on 19.11.2014, Wednesday, 17:40:06 »
Како испраќаш податок на излез?
Пробај со оваа програма
Code: [Select]
http://geekhideout.com/downloads/parmon.zip
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со Паралелна Порта
« Reply #2 on 19.11.2014, Wednesday, 23:43:18 (Edited 20.11.2014, Thursday, 00:28:25) »
Не си пишал за каков уред се работи,односно за која матична плоча ( ако е стандарден десктоп РС ).Можеби треба да го преинсталираш и оперативниот систем.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Zan фала за програмава со оваја можев да испраќам на излез и работит ко шо требит. А кај мене во програмата грешка имав во адресава од Паралелнава порта јас имав $378 а требело $37F, ех една буква голем проблем прајт  ;D Да ја напрам уште електрониката и ке ја поставам на форум.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Најчесто паралелниот порт што се наоѓа на матична плоча е со адреса 378h. Доколку се користи PCI картица со паралелен порт, тогаш адресата на тој порт може да биде било која, па затоа во твојата програма треба да има опција за рачно внесување на адресата на портот што треба да се користи.
Жан

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Проблем со Паралелна Порта
« Reply #5 on 20.11.2014, Thursday, 20:00:28 (Edited 09.09.2019, Monday, 06:08:48) »
Да да, ова ти е добра идеа најверојатно ке ја имплементирам  ;), Ова е сосема друго прашање за на друг ПЦ за паралелнава порта, Дали знајш зошто во Device Manager имам LPT Порта а уствари на матична ја немам ?  ???


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Најверојатно ја имаш, само што нема DB25 конектор, туку е IDC26 конектор (иглички) на матичната плоча.



За да може да ја користиш и таа порта, треба кабелче како на сликата.
Жан

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Утре ке отворам ке проверам, ама мислам дека порано имам видено дека имат место за DB25 да се залемит дирекно на матична ама нез дали фалит само конекторот или и нешто др. Ке видам дали имат Ваков конектор со иглички. Фала ти   :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со Паралелна Порта
« Reply #8 on 20.11.2014, Thursday, 23:16:39 (Edited 21.11.2014, Friday, 12:47:23) »
Па затоа и те прашав која матична ја имаш? 8) Друг начин е да врзеш посебен кабел USB to LPT.Е ,сега треба да се проба дали програмот може да *оди * преку  ваков систем.Класичните програми би требало да претрпат одредени измени,ако сакаш на овој начин да *имитираш* LPT.Кабелот е отприлика ваков и не кошта повеќе од 300 ден.При тоа ќе ти треба и драјвер.Ова ти е ако имаш пример лап топ. 8)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Драјверот за овие USB-To-LPT конвертори најчесто инсталира некаков уиниверзален printer driver за определен протокол на комуникација и не функционираат со ништо друго освен со печатачи. Во зависност од чипот во конверторот, некои драјвери имаат опција да го бираш протоколот на комуникација со принтерот (PLC4, ESC/P2, CAPSL, итн.), но ништо повеќе од тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За тоа велам дека треба при програмирањето да се прилагоди портот.Иначе имам преку таков кабел управувано 8 канален интерфејс.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Да да, би работела и на usb to LPT само адресата требит да се најт друго не би праело проблеми.. ;D