Author Topic: Проблем со тастатура на USB  (Read 793 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Проблем со тастатура на USB
« Opened on 15.11.2014, Saturday, 00:07:35 (Edited 15.11.2014, Saturday, 05:33:24) »
Здраво луге, пред 2 дена си купив нова тастатура на USB и сега имам проблем со неа кога е подигнат компијутерот ке ја оклучам и си работи и на пример ке го изгаснам компијутерот и пак ке го оклучам не работи и треба да го извадам кабелот на тастатурата и пак да го оклучам да почне да работи, кога го ресетирам компијутерот не го прави тоа само кога го гасам.. Пробав со адаптер од PS2 на USB така па никако не работи.
Да напоменам на тастатурата има копче on/off преку кое кога е оклучена се менат боите или се гаси да не свети . Еве слики од тастатурата ,Молам нека извинат од администрација сто сликата прво не ја закачив на некој друг сервер пошто требаше да направам акаунт на серверот  прво Извинете.


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со тастатура на USB
« Reply #1 on 15.11.2014, Saturday, 18:06:53 »
Имаш ли технички карактеристики за тастатурата? Колку струја троши? Можеби твојот компјутер не може да даде доволно струја за тастатурата. Пробај да го стартуваш компјутерот со изгаснато светло на тастатурата.
Пробај ја тастатурата на друг компјутер, дали ќе го има истиот проблем. Ако работи, значи проблемот е во твојот компјутер, ако не работи, тогаш тастатурата не исполнува некои стандари.
Жан

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проблем со тастатура на USB
« Reply #2 on 15.11.2014, Saturday, 18:16:27 »
Се согласувам со Жан, можно е компјутерот да не може да даде доволно моќност за сите тие диоди. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблем со тастатура на USB
« Reply #3 on 15.11.2014, Saturday, 22:39:12 »
Купи си USB hub ама од оние што доаѓаат со приклучок за адаптер (powered hub), приклучи му 5 волти адаптер и ќе немаш проблем.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Проблем со тастатура на USB
« Reply #4 on 15.11.2014, Saturday, 22:55:09 »
Средив луге проблемот беше до тастатурата фабрички неисправна, отидов денес ја вратив ми дадоа друга и си работи перфектно  :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Проблем со тастатура на USB
« Reply #5 on 15.11.2014, Saturday, 22:58:13 »
Кинези :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.