Author Topic: APEX-B500 - квалитетен засилувач со лимитер и кристално чист звук  (Read 12733 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се работеше за она барање шема од Емитер!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Ќе можеш ли да ги поставиш плочките и шемите за колото за заштита на звучници и колото за контрола на вентилатори?

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
и јас имам исто барање како што има хахаха да ја поставиш шемата и плочката за контрола на вентилатори и заштита за звушници

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Заштитата мислам беше од кесанет ја има тука на форумот,доста добра заштита и ден денеска нема проблем со тој засилувач односно миксета 30-тина свадби без проблем има поминато и уште колку ќе помине ;D во другите наредни миксети и снагатори,после неа што ги направив,и што ќе ги направам си користам моја заштита,започнав тука тема на форумов за заштита да направиме заедничка,но немаше интерес па така да поминав долго време во експериментирање и преправки да добијам конечна заштита која си ја брка работата и те како,1,5V реагира на ДЦ,софт стерт,контрола за вентилатор на иста пцб,па дури има заштита од краток спој на излез, е па бидејќи никој не помогна,не споделувам шема и слично од неа. ::)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
е па бидејќи никој не помогна,не споделувам шема и слично од неа. ::)

Добро е да се знае ова...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Иако секој има право да помогне или не,вакво експлицитно признание ми дава за право да размислам дали ТЕБЕ да ти помогнам кога ке бараш помош!!!! Благодарам за признанието од име на поголемиот број на членови на Форумот ,кои за разлика од тебе помагаат и сакаат да помогнат.

Offline frost5551

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
... е па бидејќи никој не помогна,не споделувам шема и слично од неа. ::)
Браво, ти си бил многу добар, но скржав електроничар. Така и треба.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ахаха гледам добри коментари ::),т.е. реплики- ;D-одговорот кој се бараше јас го дадов за заштитата која ја има за појачалото во темава,а за нешто што е лично и не би сакал да го споделам тоа е моја работа,еднинствен на таа тема за заштита за звучки кој се одзва беше батка друг апсолутно и не му беше гајле и да пиши неколку букви за од помош,(не помош за мене туку да разработиме и створиме една комплетна шемаа) и имав добра замисла од толку членови на форумот дека ќе направиме нешто што е од форумот,па кој и да ја правел таа заштита ке викаше"ова е шемата од мк форум".

-па сега може да ме наречете скржав,или незнам што уште да се знае и памте за мене :P,многумина ми се благодарни на овај форум,и мило му е што сме се запознале,а доколку барам помош никој не е со сила натеран тоа да го направи,многу пати и сум размислувал да ги замолам админите да го избришат мојот acaunt,бидејќи во неколку наврати сум бил и навреден на овај форум,а и во последно време гледам дека на мк форум за електроника е веќе се направено па нема што уште да се прави од страна на електрониката ;D затоа и форумот е само рекла казала :P
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Јас ке го пишав истото што го каза батка, но кога батка го напиша тоа мислам дека нема потреба и јас да го пишам истото.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
БАТКА И ОНАКА ОСТАНАА САМО 10 ЧЛЕНА НА ФОРУМОТ ДОБРО Е КАКО ПОСТАР ЧЛЕН-ПРЕТСТАВНИК ВАКА ДА СЕ ЗАБЛАГОДАРИШ :D а и немора да помагаш. :-*
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако мислиш дека си некој фактор на Форумов,нека ти биде! Мислењето на повеќемина,а не само моето е слично,дане речам идентично.И што мислиш за Форумов? Десетмина? Добро,и тоа мислење вреди да го знаеме.Форумов е место за дружење пред се и да се чудиш лично знам барем дваесетмина членови ! Сме се дружеле и * во живо* и ме научија горе-долу каков сум!Не се сите активни постојано,што е и разбирливо - секој си има свои проблеми,приоритети.Друга работа е * заеднички да развиваме шема*...!!! Пробале многумина со тој предлог ,ама како што гледам никој не реализирал таков предлог.Самиот поим * развивање шема за некој уред* носи некои проблеми и сите што професионално работат на тоа поле знаат дека и кога ке побараш или купиш некој уред за га го * ископираш*,обично градителот си го *заштитува* трудот- со бришење ознаки на ИК,транзистори,со смола,гума и многу други работи.Јасно ти е што тоа значи? Во светски рамки * развивање шема за некој уред * се заштитува и патентира ! Тука е проблемот.А поради ова твое *мислење *  за Форумот со големи букви нека размисли Администрацијата, а јас ке се воздржам бидејќи мене лично ме прозва и си го кажав мислењето.

Offline frost5551

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Lux - идејата ти била одлична и ја поздравувам и искрено би сакал да има нешто со што би се пофалиле како македонски форум, браво за идејата. Кога јас би бил елктро инж. или слично секогаш би давал совети и мислења и бе се впуштал во стручноста но за жал електрониката ми е само хоби, добро, по некогаш и нешто поправам но тоа е само од пракса. Иначе и јас имам приметено дека на форумов одредени членови и не се баш така љубезни а и не сакаат да помагаат па мислам и дека повеќето се регистрираат наидуваат на критики и ги нема повеќе. Во еден пост некаде мислам и го потенцирав тоа, дека не знаеме да ги задржиме членовите. Го разбирам и Batka има луѓе кои во живо се дружељубиви и пријатни но зад мониторот се сосема други, но има и такви кои неможат писмено баш најдобро да се изразат па доаѓа до израз ароганцијата и потсмевот. Во секој случај се одлаечивме од темата  :o. прекинувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само уште еден офф топик : Немој да мислите дека некој намерно некому не помогнал на Форумов.Пишав за што се работи.Овде се работи за понуда за разработка на шема за заштита на појачувач,нешто што како што спомнав, бара поинаков пристап - дел од форумџиите не се воопшто заинтересирани за таа тема,некои не знаат да помогнат,а други пак не се замараат со разработка на шеми ( иако го можат тоа) токму поради таа материјална страна. За да се развие и докрај разработи една таква шема треба време,материјални средства и на крај се поставува прашањето - дали да се понуди и на другите такво нешто !??! Е,сега ,на Форумот секој има право да даде или да не даде помош (како во случајов),ама толку самобендисаност не треба да се покажува -имам ,ама не давам.. ???  И уште цел Форум го навреди, сите вкупно десет души( освен Фрост изгледа) 8) дека не добил помош и уште ќе испадне - некого мразиме,а некого сакаме на Форумов!???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас ќе пишам еден off topic post. Знам, не треба, ако продолжи дускусијава, ќе се префрли дел од темава во „Случајни муабети“ или некој друга тема.

Ретко на кој форум се развива шема во која се дел сите членови на форумот или дел од нив. Најчеста ситуација е следнава: некој член решил нешто да направи, го направил, ја презентирал шемата, некој друг ја подобрил, некој трет ја подобрил на вториов шемата, итн. Заедничка координација на трудот е многу тешка работа, пред се поради обврските кои ги имаат членовите и се разбира, фактот што не сите членови се слободни (имаат слободно време) во ист период. Најчеста ситуација е таа: се зема некоја идеја од некој член и се доработува од еден, од друг, од трет член, итн. Ова можно е и да не се случува на ист форум. Можно е и некој на блог да ја post-ирал шемата, некој член од некој форум ја post-ирал на форумот, потоа некој трет член ја видел и видел дека може да се подобри, итн.

Да не давам уште примери, мислам дека е јасно што сакам да кажам: координиран напор од повеќе членови на еден форум е скоро невозможно да се изведе.

Ова е до некаде изводливо само во софтверските проекти од една проста причина што членовите може од било каде да работат. Кај и да има PC/лаптоп, а нив веќе скоро секаде ги има, особено на работните места, може да биде нивна „работилница“, така да, во слободно време, кога немаат работа, може да се работи и од работното место. Затоа и овие координирани проекти често знаат да бидат успешни, но исто така, морам да наведам дека и овие проекти најчесто имаат „лидер“ кој го почнал проектот или го наследил од некој, така да, ако лидерот се откаже, најчесто и останатите членови, дел од проектот, се откажуваат и проектот пропаѓа. Има многу примери за вакви „пропаднати“ (no longer updated) проекти.

Сепак, најчеста ситуација кај скоро сите технички науки, без разлика дали е развој на софтер, хардвер или било што друго, е работа на една индивидуа. Земете ги сите open source или freeware софтвери кои сте ги симнале. Најчесто еден човек стои зад целиот проект. Слично е и во електрониката, најчеста ситуација е: некој решил нешто да направи (дизајнира), го направил, го презентирал и тоа е тоа.

Како заклучок, право на секој е што сака да прави, дали ќе го презентира тоа што го направил или не, но да бидам искрен, и јас не се сложувам со ставот на Lux.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Абе можел и Миле од APEX да каже јас изгубив многу време дури го развив овој засилувач, не ви ја давам шемата бесплатно, ама ете не го направил тоа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio