Author Topic: Подзаборавена музика со Видеа  (Read 1049 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ехехее, ме потсети на тинејџерските денови... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Ехехее, ме потсети на тинејџерските денови... ;D

Ти предлагам да го погледнеш филмот Hot Tub Time Machine, таму ги имаат искористено дел од песниве и ме потсетија на нив, инаку песниве ги слушав на плочи како мал на студиски грамафон закачен на 2x60W Транзисторски засилувач изработен во далечната 1982 година од страна на вујко ми, заедно со 80 ватни тросистемски звучници со пасивни свртници исто така изработени од вујко ми.
Всушност од него добив зараза кон аудио техниката и никогаш не ми е доста од аудиото и само за аудио читам секаде кај ке стигнам, а најинформативен сајт е sound.au.com - Eliot Sound Products.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Quote
а најинформативен сајт е sound.au.com - Eliot Sound Products

И јас се сложувам  8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас изгледа сум малку помлад од вас ;D. Или тоа, или сум премногу во Манчестер електронската сцена ;D. Едно од тие две ќе да е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Јас изгледа сум малку помлад од вас ;D. Или тоа, или сум премногу во Манчестер електронската сцена ;D. Едно од тие две ќе да е ;D.

Еми незнам јас сум прилично млад со моиве 24 години, така да не ќе да е до годините :)
Се шалам, јас скоро и да пораснав со музика и сум слушал се од рок, техно, електро, минимал, гоа, хаус, рап/рнб и сл. Но оваа музика погоре ми е најомилена од сите пошо сеуште е најдобра од сите жанрови.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па добро, тука некаде сме со годините, ;).

За разлика од многу други луѓе, прв жанр на музика кој го допрел моето уво за време на основното беше класиката, во сите нејзини форми и стилови, особено ми се допаѓаше George Gershwin, не ради друго, комбинација беше на тогаш модерниот блуз и класиката ;). Па малку подоцна (некаде кога бев 5-то одделение) не знам од каде ми се најде во раце Obital - Snivilisation, и тоа беше превртна точка во мојот живот, после следеа и многу други електронски бендови, Prodigy, New Order, Skinny Puppy, The Crystal Method, Aphex Twin... да не ги редам, премногу се ;D. Подоцна продолжив со Goa-Trance (и тука да не редам бендови, едноставно премногу се), и сега моментално се враќам на old-school деновите, не дека мислам дека не вредат денешниве електронски бендови, туку едноставно премногу малку се навистина добри електронски бендови во енешно време, некои што се навистина оригинални и имаат нешто навистина ново да понудат ;).

Од рок имам слушано бааги постари работи (ова е влијание од мајка ми ;D), Simon & Garfunkel, Floyd, Jefferson Airplane, Bob Dylan, Hendrix, The Who... повторно, многу ги има ;D. Затоа игледа не ги знам бендовите што ги post-ираше, изгледа понови се, мене м изгледаат на 80-ти rock&roll, можеби грешам, не знам, никогаш не сум ги слушал :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Од рок имам слушано бааги постари работи (ова е влијание од мајка ми ;D), Simon & Garfunkel, Floyd, Jefferson Airplane, Bob Dylan, Hendrix, The Who... повторно, многу ги има ;D. Затоа игледа не ги знам бендовите што ги post-ираше, изгледа понови се, мене м изгледаат на 80-ти rock&roll, можеби грешам, не знам, никогаш не сум ги слушал :S.

И јас ги слушам бендовите кои ги постира, а овие погоре се 80-ти, но ги немав слушнато долго време, досега ги слушав AC-DC, Metallica, Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Rolling Stones - ја имам цела дискографија, Simon & Garfunkel, The Animals, Beatles итн. да не ги редам.
Престанав со овие техно, минимал, хаус (хаос како што си го викав јас) итн, имав правено и миксови од оваа музика, но веќе незнам зошто не ми прави ќеиф кога ја слушам.
Веќе скоро година ипол слушам стриктно рокченце.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Секој со своето изгледа, јас па се враќам на помеки техно работи, како Chicane, Binary Finary, Blank & Jones, нешто во тој стил ;D. Ама дека ми почнаа тиејџерските години на мене со таа музика (односно општо со електронската музика), па затоа изгледа и се ваќам на тоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Секој со своето изгледа, јас па се враќам на помеки техно работи, како Chicane, Binary Finary, Blank & Jones, нешто во тој стил ;D. Ама дека ми почнаа тиејџерските години на мене со таа музика (односно општо со електронската музика), па затоа изгледа и се ваќам на тоа ;D.

Истото го мислам и јас, дека со каква музика почнеш на таа се и навраќаш, јас почнав со рок...н` ролл..., и се враќам на него.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас почнав со класична музика, па стигнав до брутал метал ;D
и ден денес слушам класична, интересна ми е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ништо не лежи така добро како класика после некоја јака хеви метал сесија... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи што од класика, на пример Бетовен „убија“ ;D, многу е тежок, може нешто од Моцарт или Гершвин ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."