Author Topic: Проблем - CPU ми загрева до 80 степени и се гасни компјутеров  (Read 1515 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
има видено фабрички со 2 кулера затоа дадов предлог. генерално, колку пониска температура толку подобро, нормално во разумни мери, да речиме 30-40 степени, не мора да се оди во ектремности -20 на пример.
Го користам кор ту дуово повеќе години, сум пробал да го овер клокирам- не иди во предвид :) Не само температурата, него се ремети цела машина :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го користам кор ту дуово повеќе години, сум пробал да го овер клокирам- не иди во предвид :) Не само температурата, него се ремети цела машина :)

Не е само до процесорот, и до плочата е и уште еден куп други фактори. Clock-ање е цела наука, не е баш „подеси и терај“. За стабилен overclock се потребни многу работи, не само добар процесор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Кај еден другар исто вака, на преинсталирање ми се гасеше, креваше 90-100 степени му кладов од оваа паста и се се врати во нормала, поќе од 55 степени не креваше.
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/CPU-Thermal-Grease-Conductive-Compound-Paste-Cooling-Heatsink-30g-CM-/360738324226?pt=AU_Components&hash=item53fdadff02

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас имам АMD Athlon II X2 245 Procesor, значи колку што е процесорот толкаво и ладилничето, на него има вентилатор 6х6 цм, до сега не се случило да изгаси ниту некој проблем да направи, температура не кренало многу висока до 40-50 оди максимум, сум играл секакви игри на него, новиве што излегуваат сум ги играл на ХД резолуција, дека имам и таков монитор, ама не се случило да изгаси, матичната е Foxconn ете ја и на слика, не е нешто многу посебна :)



Сакам да кажам дека може процесорот да грее и дека е дотрјан, дојден му е крајот и почнува да грее претерано многу. Јас на еден компјутер му го извадив огромниот ладилник и му ставив помал, пред да го сменам бучеше, се гасеше, сега му ставив едно малецко гајле нема, нити се слуша дека работи нити пак гаси ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Паста е обавезна, не е ова 2н3055 да се разбериме :)
Amd некако ми се покомотни т.е. интел се позбиени некако, можи тоа допринесува за добро ладење. Исто така амд имаат баѓи луфта за тјунинг.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Порано АМД имаа проблеми со ладењето,ама веќе одамна нема проблем и со нив.За пастата - не мора  да ставате премногу,доволно е на средината на процесорот да стиснете отприлика дамка со промер 1 см.Внимавајте на стегите,нека бидат стегани контра,а не по ред за подобро равномерно да налегне ладилникот.Ако ладилникот е нов,тој има на себе аплицирано нешто како перниче (сиво) со материјал за ладење.Значи за нов ладилник не ви треба дополнителна паста!Тоа со два кулера беше помодарство и испадна непрактично.При пренос ,поради незграпноста и тежината се кршеа пластичните држачи на самата плоча! Одамна се исфрлени.Имам во дуќан еден таков,двесте грама алуминиум,ама не лади како што е голем. 8)