Author Topic: Проблем со звучници за PC MS Industrial ML-T208 2.1  (Read 2047 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Проблем со звучници за PC MS Industrial ML-T208 2.1
« Opened on 03.09.2014, Wednesday, 19:14:48 (Edited 04.09.2014, Thursday, 00:07:53) »
Електроничари, случајно ги најдов следниве звучници произведувач : MS Industrial
модел : ML-T208. Се работи за следниов проблем на кој се надевам дека ќе го решам: кога ке ги вклучам да свират вуферот кој што е директно врзан на плочата (8 ома/10W) се слуша многу тивко на max, а звучниците врзани на излез не се слушаат воопшо. на следниве слики ја праќам како изгледа плочката:

-сликана плочка со сите елементи:



- мислев да ја преправам цела плочка па ја имам нацртано:




значи вака, кога ке поврзам вуферот веднаш грее интегралецот IC1 обележан на сликата (на него имаше ладилник кој многу грееше и тој), го сменив истиот IC1 мислејки дека е отиден ама повторно исиот проблем (грее и се слуша тивко).

IC1 е од типот TEA 2025b, а IC2 од тип TDA 2822m. нема некоја голема електроника па сакам да ја поправам. како што проверив нема изгорен отпорник ниту подуен кондензатор :)

се надевам ке ми помогне вашата помош :D
loading...

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Јас прво би го измерил отпорот на сите три звучници, да се види дали има краток спој на некој звучник.  Потоа, дали е добар напонот, би требало да биде околу 12V, дали се исправни диодите.
Може да го смениш најголемиот електролитски кондензатор, за секој случај. Препорачливо е да ставиш нов кондензатор со поголем капацитет и поголем работен напон од стариот. Провери дали доаѓа аудио сигнал до влезовите на интегралните кола.


се надевам ке ми помогне вашата помош :D
Бисер  ;D
Жан

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
AC напон: 11.6V
DC напон на грецот: 14.95V (истиот напон на ВЦЦ на двата интегралци) што значи исправни се диодите :)

на излезите оут 1 и оут 2 излага некој сигнал , а на инпут 1 и инпут 2 покажува нула вотли (измерено према маса)


-го сменив големиот кондензатор, ставив дупло поголем повотрно грее и тивок глас.



Quote
се надевам ке ми помогне вашата помош :D
Бисер  ;D
Quote
(Y) :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,напонот од 15 V  е висок.Пробај поврзи на електролитот надворешен напон од некој стабилизиран исправувач 9 V,одспој ги звучниците и пробај така.Прво види дали кога е волуменот на нула ИК1 грее- мери го и напонот дали и колку има пад.Потоа мери ги звучниците и види  дали имаат адекватна импенданса.Иако си го сменил ИК ,можно е и при првото вклучување да го прегореш.Без проверка смени ги сите 4 диоди на исправувачот и еклектролитот

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
кога ке ставам 9в стабилизиран напон после грецот(на големиот кондензатор) напонот повторно расте за плус два волти ,грее иц1 иако двата потенциометри се на нула.
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Откачи ги диодите и електролитот! Дали тогаш напонот расте?

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: Проблем со звучници за PC MS Industrial ML-T208 2.1
« Reply #6 on 04.09.2014, Thursday, 00:26:29 (Edited 04.09.2014, Thursday, 20:29:56) »
да да ги откачив диодите. така расте :/

Споено мислење: 04.09.2014, Thursday, 20:29:56
ги извадив сите диоди и големиот кондензатор и го поврзав директно +- 10в, напонот падна на 9в без кондензаторот и ги добив следниве мерења:
напон каде што е директниот вуфер 1.85в(на едниот контакт), 93мв на другиот
звучник 1.   0.15в
звучник 2.   0.32в
напон на иц1: оут 1. 93мв, оут 2. 1.8в
ин1. 7мв, ин2. 0в

чаре? :)
loading...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
напон на иц1: оут 1. 93мв, оут 2. 1.8в

Ова го добиваш без влезен сигнал? Ги преспои влезовите со маса?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
да да мерењата се без влезен сигнал.да ги спојам влезовите на иц1 со маса па пак да мерам? :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно дека интегралците не ти чинат.Но .прво провери ги омски,ама и на некој друг уред звучниците.Ако се тие во ред,менувај ги интегралците,ама предходно провери ги и пасивните елементи наоколу.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со звучници за PC MS Industrial ML-T208 2.1
« Reply #10 on 07.09.2014, Sunday, 18:59:49 (Edited 12.09.2014, Friday, 01:32:30) »
да да мерењата се без влезен сигнал.да ги спојам влезовите на иц1 со маса па пак да мерам? :)

Не, само спои ги L и R In од 3.5mm-тарскиот џек со маса. Значи, кратко и јасно, само преспои ги сите три изводи од 3.5mm-таскиот џек заедно и пак мери. Ако пак ги добиеш истите резултати, најверојатно интегрираното коло IC1 ти е изгорено. Не смее да има еднонасочен напон на излез од IC-то ако влезовите му се краткоспоени.

Исто така, откачи ги звучниците, двата сателити и едниот subwoofer. Ако е залемен subwoofer-от, доволно е да одлемиш само еден вод, било кој, без разлика дали е + или -.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
ја преправив цела плочка од ново  :D , ги проверив сите елементи сите се океј. без интегралци напонот е 16V на вцц, може така треба да биде, гледам истите работата на 16V. деновиве ке земам нови интегралци па ке видиме што ке биде :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oвие звучници ке работат и на 5V ,напон земен од УСБ. :D :D

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
ги сменив денес двата интегралци на новата плочка што ја правев, пред тоа ги проверив сите елементи еден по еден се беа во ред. повотрно истиот проблем тивко се слуша и грее иц 1  :o :o :o
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас ти реков нешто ама не слушаш.Прво,,одспој го трафото и врзи напон од стабилизиран исправувач 9-12V.Ако си ги проверил звучниците дали свират -прво омски со инструмент ,потоа врзи ги на некој друг уред и види дали свират! Тргни од звучниците.Потоа направи си или позајми  сигнал инјектор ( го имавме како тема на Форумов!), и со него пробај прво на влез, на  самиот кабел ( 3,5 мм џекот) и види дали ке свири.При тоа врзи друг исправувач.на + полот.Добро би било и оној големиот електролит после диодите да го замениш со нов!