Author Topic: Што високотонец да ставам???  (Read 1803 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Што високотонец да ставам???
« Opened on 09.05.2010, Sunday, 22:47:58 »
имам дома два звучника на кои што и на двата им се изгорени високотонците и калемите од скретницата, брат ми порано ги извадил високотонците и сега појма немам што високотонци да ставам...на звучникот има лепенка на која што ги има спецификациите... и еве ја..



па да ми дадете предлог некој што високотонец да ставам дека не се разбирам ептен од вакви работи...

отпорникот што е таму е со димензии 20Х8/9 (неможам убаво да измерам)мм..колку вати би бил тој???
и калемот дека треба да го премотувам, а пластиката е стопена, на што да го мотам?? на некое дрво со таков облик ок ке е да го мотам???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Niccolla

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Ако не се лажам овој модел користи калотни високотонци нешто слично како нишките кутии од старите
HSR i Radioakustika серии. Би требало пак да ставиш калотни високотонци и да бидат отсечени над 3 килохерци . Со новите високотонци филтерот за високи треба да го препрајш от L-pad отпорнико поке не важи. Не знајш колку гласен е новио високотонец, така да нов отпорник треба да ставиш најубо со слушање и да е од рангот на 10 вати. калемот за 8 омски високотонец отсечен над 3 килохерци е во рангот на 0,15 до 0,22 милихенри.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хммм...значи се што сватив е дека и скретницата треба да ја мењам, а не каков високотонец да ставам, ако одам во БТ електроника (или таа другата продавница што е до нив за звучници и такви работи) ако им го кажам ова

(цитирано)
„калотни високотонци и да бидат отсечени над 3 килохерци“

ке ме разбере нешто или ке зјапа во мене како неписмен???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Niccola најверојатно мислел да каже дека треба долната гранична фреквенција пасивниот филтер (свртницата) да биде 3KHz, не на високотонецот ;).

Вака ли изгледаат звучниците?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ете така....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Што високотонец да ставам???
« Reply #5 on 11.05.2010, Tuesday, 14:01:22 (Edited 11.05.2010, Tuesday, 14:14:22) »
Бидејќи повеќето високотнци за домашна употреба се „калотни“ (со мембраничка), можеш да искористиш каков било високотонец, не е критично, само да биде со подобар квалитет и со што е можно пониска долна гранична фреквенција. Долната гранична фреквенција на високотонецот можеш да ја отчиташ од амплитудно-фреквентана карактеристика (АФК-то) на високотонецот (ако има). Кога ќе ги купуваш високотонците, ќе си побараш АФК од нив. Долната гранична фреквенција е вредноста при која кривата е опадната за околу 6 до 9dB од средната вредност на „рамниот“ дел од кривата (не е баш рамен, ама порамен е од кривата по која „паѓа“ АФК-то со снижување на фреквенцијата). Епа оваа врендост на фреквенцијата треба да биде некаде околу 3KHz ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да барам само по гранична фреквенција, а моќност па колкава???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За моќност, искрено не сум сигурен, да не те излажам, за ова ќе треба со некој друг да се консултираш. За звучниците пишува дека можат да издржат синусна моќност од 35W, па по некоја логика би требало да бараш високотонец со синусна моќност од 35W, мада како што реков не ме земај за збор, не сум сигурен :S.

Еве како „одприлика“ треба да изгледа АФК-то на високотонецот. На сликата обележана е и долната гранична фреквенција (барем таа која јас би ја избрал за долна гранична фреквенција кога јас би ја правел свртницата). Кога ќе размислам подобро, не е лошо да се земе и малку повисока фреквенција за долна гранична фреквенција на филтерот (свртницата), за конкретната слика не е лошо да се земе горната гранична фреквенција да биде 6 или 7KHz, но во твојот случај таа вредност не би одговарала бидејќи не знам дали тој бас-среднотонец ќе може да репродуцира фреквенции до 6 или 7KHz :S.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Niccolla

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
стави било каков калотен 8 омски високотонец, не барај од продавачите да ти дадат спецификации бидејаки најверојатно нема да добиеш, нагоди ја гласноста на високотонецот со слушање и експерментирање со отпорникот за атенуација,за калемот предходно кажав,срекно.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: Што високотонец да ставам???
« Reply #9 on 03.06.2010, Thursday, 07:13:32 (Edited 03.06.2010, Thursday, 07:22:15) »
Здраво! :D
Тие високотонци тешко дека ќе ги најдеш!!
Да се знае: Високотонецот на двосистемски звучник од вкупната снага на звучникот троши од 10...30%. Значи околу 2/3 па и повеќе од снагата оди на басот!!!
Затоа набави кој било (со min 10W) во дадениов случај 8 - омски калотен високотонец, редно (сериски) со неговиот плус и плусот од звучникот поврзи блок кондензатор (тип: МКТ или МКП) од 3,3mF/100V  и ќе немаш гајле!!
Тоа не е она најдоброто решение но во вакви случаи (кај почетници аматери) многу помага. Според народната: При суша и град помага!!!
Чаоосс ((( :o
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
A јас би ти препорачал да го однесеш на мајстор високотонецот за да ти го премота. Сите нови високотонци што ке ги најдеш по цена до 1000 денари по парче дефинитивно ќе бидат полоши од тој твојот.
Ако пробаш сам да го моташ верувам дека без искуство можеш само да го упропастиш. Јас многу пати сум направил така  ;D
Ако треба да најдеме некој што премотува?
Цената е одприлике од 300-500 денари за премотување...
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, искрено и јас сум за премотување, неајверојатно нема никогаш да биде како што бил (нема да го дава истиот звук високотонецот), но како што кажа Сале, барем нема да биде од оние евтините од 1000 ден. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах, ги немам јас високотонците повеќе...брат ми којзнае кај ги заџиткал...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Стварно штета  :( Хмзз...А да видиш во ефор електроника во топанско?
Они знаат да изненадат понекогаш со некој добри работи?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
аааах...првпат слушам за тоа, да објасниш каде е ке можеш???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)