Author Topic: Побраување на видео на тема-Како правилно се ,,демонтирa“ CRT екран?  (Read 3112 times)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Здраво на сите после малку подолго време  :)
Потребно ми е видео за презентација на тема како правилно се демонтира CRT екран, бидејки јас не сум во можност да го направам тоа па ги замолувам членовите доколку се во можност некој ако растура некој ТВ па да сними  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ти треба видео од демонтирање само на CRT екранот или од цел телевизор/монитор?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Ми треба како правилно да се демонтира односно како да се заштити од експлозија на екранот.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Екранот пука само ако го удриш од напред, друг случај ако си играш со напоните, ама ти ќе имаш се изгасено бидејќи сакаш да го извадиш. Треба да пазиш да не го удриш во нешто од напред ептен силно, во други случаи си бзбеден :)

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Јас знам за мене него ми треба за презентација а и не сум во можност тоа јас да го снимам па добронамерно ако некој има можност ако има некој стар ТВ за растурање да се снима како го расклопува и тоа е се.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Види дали ќе ти користи следнава снимка

Safe CRT Monitor Disassembly
Жан

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Финтата е да не биде снимката  од youtube него да биде снимена од моја страна инаку јас го превртев интернетот за да најдам ама ги имам гледано овие но потребна е моја снима   :-\
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Еј да си пишел порано, пред некое време три ги средил и ги фрлив :-\

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Штета голема што не пишав порано  :-\
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
stefanstip, на претходен пост се одговара со Одговор, а не со Цитирно, следниот пат нема да ти ги средувам постовите туку ќе одат директно во канта...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Морам да прокоментирам на видеово за некој да не се повреди- значи, она не е правилен начин на истишување на цевката, со чекан ја распука, цццц. Треба она мало стаклено "цуцулче" да се удри со чекан и шајка (или нешто слично). така ќе тиши побавно (1-2 секунди), но е побезбедно, сигурно не ви менува толку малку време!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас досега не сум ги ни кршел ни ништо, така ги оставам :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Step 5: Releasing the vacuum of the CRT

Quote
Get the nail or small object to break the point where they originally removed the air (vacuumed) from the CRT.
If you want to be extra careful, but a blanket over the monitor and break the fill point.
Tap the nail in with whatever you want, when you hear it start hissing that means you broke the vacuum, once the hissing has stopped you can do whatever you want with the parts.
That concludes my Instructable
Please comment and rate it if you like it.
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/How-to-safely-disassemble-a-CRT-monitor/step5/Releasing-the-vacuum-of-the-CRT/
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@stefanstip: Фото апаратот што го поседувам може да снима и клипови, ама со максимална резолуција од 640X480. Освен тоа, моментално не е кај мене, позајмен ми е, а не знам кога ќе ми го вратат. Имам за расклопување еден 15 инчен CRT монитор. Ако ми најдеш камера, нема проблем, ќе снимам. Би требало до оваа среда да го расклопам... би требало... не можам да гарантирам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Step 5: Releasing the vacuum of the CRT

Quote
Get the nail or small object to break the point where they originally removed the air (vacuumed) from the CRT.
If you want to be extra careful, but a blanket over the monitor and break the fill point.
Tap the nail in with whatever you want, when you hear it start hissing that means you broke the vacuum, once the hissing has stopped you can do whatever you want with the parts.
That concludes my Instructable
Please comment and rate it if you like it.
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/How-to-safely-disassemble-a-CRT-monitor/step5/Releasing-the-vacuum-of-the-CRT/
Ете подетално начинот кој го кажав...  ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.