Author Topic: Помош околу поврзување на PC со ТВ  (Read 2513 times)

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Opened on 12.02.2014, Wednesday, 18:20:42 (Edited 17.02.2014, Monday, 01:06:48) »
Вака,
имам една графичка бацната е на матична и има VGA, S-Video и DVI излези, и еден тв приемник кој има еден влез за скарт и друг за композит.
Прашањето гласи: како да ги поврзам, за да можам, практично, да гледам пр. филм на ТВ-то???

ПС: растојанието е околу 15м  ;)
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Помош околу поврзување ПЦ-ТВ?
« Reply #1 on 12.02.2014, Wednesday, 21:56:17 (Edited 13.02.2014, Thursday, 16:05:56) »
Треба S-Video сигналот да го претвориш во композитен. Еве со ваков адаптер:



После тоа композитниот сигнал преку коаксијален кабел го носиш на композит влезот на телевизорот.
Растојанието од 15 метри не би требало да биде проблем. ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
колку сте сигурен дека ке функционира, дека јас и онака ке пробам де  ;D  :P
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
100 % функционира.  :)
с-видеото и композитниот се разликуваат по тоа што кај с-видео сигналот се одвоени луминансата (црно-бела слика) и хроминансата (боја). Заради тоа има и подобар квалитет во однос на композитниот сигнал. Со овој адаптер ги спојуваш во едно.
Дури и ако евентуално немаш кондензатор 470 пф можеш да го замениш со куса врска... ама не би ти препорачал.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Reply #4 on 16.02.2014, Sunday, 20:50:01 (Edited 17.02.2014, Monday, 01:03:58) »
100 % не функционира!  >:(
пробав и повеке пати ал нече!

има ли друг начин да се поврзат???
Излезите на картата ми се: VGA, DVI, HDMI
влезовите на ТВ се: SCART, и има едно од страната на ТВ-то: влез за composite, и аудио L/R (црвено и бело)

ВЕ МОЛАМ ПОМАГАЈТЕ!! (ми се гледат филмои)  :P  ::)  ;D
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Има такви шеми на форумов, само си требал да побараш.
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8928.0

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Reply #6 on 16.02.2014, Sunday, 21:19:42 (Edited 17.02.2014, Monday, 01:04:31) »
Го стави кондезаторот од 470pF? патем пробај конвертор вга во скарт, имаше такава една шема на форумов, во краен случај, ги има готови можеш да си купиш... ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Reply #7 on 16.02.2014, Sunday, 21:57:32 (Edited 17.02.2014, Monday, 16:24:45) »
Многу ги измеша влевовите /излезите ! Дај убаво кажи што имаш на картицата ,а што на ТВ апаратот??
ЦИТИРАМ:на матична и има ВГА, С-ВИДЕО и ДВИ излези, и еден тв приемник кој има еден влез за скарт и друг за композит
па велиш :Излезите на картата ми се: ВГА, ДВИ, ХДМИ
влезовите на ТВ се: скарт, и има едно од страната на ТВ-то: влез за композит, и аудио L/R (црвено и бело)

Што подразбираш под композит - обичен чинч ( женски) или вистински композит?




Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Reply #8 on 17.02.2014, Monday, 00:28:34 (Edited 17.02.2014, Monday, 01:06:04) »
100 % не функционира!  >:(
пробав и повеке пати ал нече!

има ли друг начин да се поврзат???
Излезите на картата ми се: VGA, DVI, HDMI
влезовите на ТВ се: SCART, и има едно од страната на ТВ-то: влез за composite, и аудио L/R (црвено и бело)

ВЕ МОЛАМ ПОМАГАЈТЕ!! (ми се гледат филмои)  :P  ::)  ;D

Како што рече батка...Малце ги испомеша работите. Во првиот пост рече дека имаш S-video излез од картицата. Сега викаш дека имаш VGA, DVI i HDMI. ??
Што е точно? Мора точни информации да ни дадеш за да ти помогнеме  ..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Reply #9 on 17.02.2014, Monday, 15:17:45 (Edited 17.02.2014, Monday, 16:20:45) »
Ги испомешав картите извинете!
сум ставил од старата, простете!

Пазете: на излез на графичка има S-Video, VGA (што е во употреба) и DVI излез;
влез на ТВ: SCART (посебно одпозади) и композит од страната;
 То е то!  ;D

шемата со 470п не функционира а ни онаа со краток спој што ми викавте  >:(

Сеа шо праиме?
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Фрли се преку прозор и купи си ТВ и РС со HDMI приклучок,па ке ти дадам гратис HDMI кабел од 10 метри и крај!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проба да ја подесиш картицата да дава сигнал на S-Video излезот? Поновиве картици автоматски не даваат сигнал на тој излез од картицата, треба рачно да подесиш да забележи дека има TV приклучено ТВ на тој излез. Ако не сака, треба со force detection да пробаш или со force output.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу поврзување на PC со ТВ
« Reply #12 on 17.02.2014, Monday, 18:06:38 (Edited 17.02.2014, Monday, 18:09:45) »
Eве како треба s-video да се приклучи на scart.Е ,сега што вика Гигават ,треба да се подеси графичката за да даде излез на с- пинот.Звукот си оди од звучна картица на РС до скартот.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Во склоп на темава да не знае некој каде има кај нас (кај се продава) Scart to VGA Male кабел , бидејќи сакам да приклучам лап топ на тв.
Побарав нешто по нашиве фирми по страниве ама не најдов. :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Треба да бараш VGA to scart 8) за приклучок на лап-топ на ТВ скарт .Па имаш такви  кабли во сто комбинации и ги има по продавниците за ИТ опрема и компјутери.Не знам од каде си ,ама мислам дека во Велес може да се најдат ;) Поновите модели лап-топи и конфигурации имаат HDMI конектори ,а веке и сите модели ЛЦД ТВ го имаат како стандард овој приклучок кој е многу поквалитетен од  скарт ,Ѕ - видео или  композит.