Author Topic: Адаптер за монитор...  (Read 640 times)

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Адаптер за монитор...
« Opened on 29.10.2013, Tuesday, 13:06:20 (Edited 29.10.2013, Tuesday, 15:54:56) »
Мониторот е Samsung SynMaster 172T... оргиналниот адаптер за него е 14v, 3А.
Доколку има некој оргинал таков, или замена за истиот нека ме контактира по пп.

Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Адаптер за монитор...
« Reply #1 on 29.10.2013, Tuesday, 16:28:31 »
Ке завршиш и со 12V3А  адаптер ако најдеш таков.Повеќето монитори работат на 12V.Пробај со некое  ПС напојување.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Адаптер за монитор...
« Reply #2 on 29.10.2013, Tuesday, 22:39:28 »
И јас би се сложил со батка. Мислам дека со 12 волти од компјутерско напојување ке го решиш проблемот.
Доколку не ти одговара големината и сакаш да биде нешто слично на оригиналот, побарај некој универзален полнач за лаптоп, од оние кои имаат можност за промена на напонот. Одбери го најблискиот до потребниот. Тие адаптери се обично до 4А. Најчесто се наоѓа ХАНТОЛ, но не би ти го препорачал баш. Доколку не успееш да најдеш некој посаглам, земи го на крај краева и него.
Инаку побарај прво во Логинг, па во БТ Електроника. Евентуално во Ѓорче Петров на стара последна 5-ка кај БДС Електроника.
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline alokin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 43
  • Gender: Male
Одг: Адаптер за монитор...
« Reply #3 on 31.10.2013, Thursday, 15:29:56 (Edited 31.10.2013, Thursday, 15:32:41) »
Ке завршиш и со 12V3А  адаптер ако најдеш таков.Повеќето монитори работат на 12V.Пробај со некое  ПС напојување.

Хм... ќе пробам со напојување, и така ми треба да проверам дали е исправен мониторот... па после ќе бараме чаре, некој универзален адаптер...

Споено мислење: 31.10.2013, Thursday, 15:32:41
И јас би се сложил со батка. Мислам дека со 12 волти од компјутерско напојување ке го решиш проблемот.
Доколку не ти одговара големината и сакаш да биде нешто слично на оригиналот, побарај некој универзален полнач за лаптоп, од оние кои имаат можност за промена на напонот. Одбери го најблискиот до потребниот. Тие адаптери се обично до 4А. Најчесто се наоѓа ХАНТОЛ, но не би ти го препорачал баш. Доколку не успееш да најдеш некој посаглам, земи го на крај краева и него.
Инаку побарај прво во Логинг, па во БТ Електроника. Евентуално во Ѓорче Петров на стара последна 5-ка кај БДС Електроника.
Поздрав

Помислив и јас прво за тие универзалните адаптери за лаптоп, мислам дека се 18-19 волти... после ќе го мислам тоа, прво да видиме дали работи или не :)
Фала ви за предлозите  ;)
Don't You f.y.r.o.m. ME, Call Me By My Name Say Macedonia

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Адаптер за монитор...
« Reply #4 on 31.10.2013, Thursday, 16:14:42 »
Овој адаптер во ТРЕНД компјутери во Велес чини 850 денари ,со тоа што зависно од конекторот може ако не ти одговара да ставиме и друг,за иста цена ,или да го извадиме од стариот адаптер.